Pracownia Konserwacji w Dziale Zbiorów Zabytkowych Biblioteki Elbląskiej dokonała już dokładnego wykazu skarbów ukrytych w skrzyni czasu, która w zeszłym tygodniu została odnaleziona na Gęsiej Górze przez robotników, którzy na tym terenie przeprowadzają obecnie modernizację. A w niej m.in monety, gazety, partytury pieśni Ku pamięci poległych i projekt pomnika na Gęsiej Górze.
Prace budowlane wykonywane na terenie Gęsiej Góry, już w pierwszym tygodniu przyniosły wiadomość o znalezisku, jakie udało się odkopać robotnikom pracującym na tym terenie. Okazało się, że jest to tzw. skrzynia czasu zakopana w tym miejscu w czasie, gdy teren Gęsiej Góry zagospodarowywany był po raz pierwszy, jeszcze przed II wojną światową.
Znalezisko - metalowa, zalutowana i hermetycznie zamknięta skrzynia, która z niewiadomych przyczyn nasiąkła wodą i niestety w znacznym stopniu zniszczyła elementy, które się w niej znajdowały - zostało przekazane pracownikom Pracowni Konserwacji Biblioteki Elbląskiej, którzy zajęli się jej wysuszeniem i kompleksową oraz gruntowną konserwacją. Po pierwszych pracach naprawczych i ratowniczych, pracownicy biblioteki stworzyli także wykaz zawartości skrzynki, którą - jak czytamy na stronie Biblios - Zbiory Zabytkowe Biblioteki Elbląskiej - ustalono na podstawie załączonego wykazu.
W kapsule czasu złożono więc: plan Elbląga, projekt pomnika na Gęsiej Górze w ilości 6 przezroczy i wykaz członków komitetu honorowego utworzonego dla budowy pomnika. Swoje miejsce w skrzynce znalazł również apel do wzięcia udziału w kweście na rzecz budowy pomnika, plan przeprowadzenia zbiórki pieniędzy w 1937 roku oraz cegiełki na budowę tegoż pomnika.
Kapsuła kryła także monety: marki i fenigi niemieckie, egzemplarze elbląskich gazet z 1936 i 1937 roku; Westpreußische Zeitung i Elbinger Zeitung, druk jubileuszowy wydany na okoliczność obchodów, program uroczystości, które towarzyszyły położeniu kamienia węgielnego pod budowę pomnika oraz partytury dwóch pieśni "Fackelträger" (Niosący pochodnię) i "Dem Andenken der Gefallenen" (Ku pamięci poległych).
Wszystkie informacje o skarbach ukrytych w skrzyni, jak również zdjęcie główne i zdjęcia w galerii pod materiałem pochodzą ze strony Biblios - Zbiory Zabytkowe Biblioteki Elbląskiej.
Przy zbiorach postawcie strażników bo olsztyn zabierze nasze znalezisko jak kieł mamuta.
to Elbląg nie nazywał się Elbląg?
To może należy wykorzystać niemiecki projekt budowy i wybudować pomnik a na cokole postawić popiersie Prezydenta Wilka? Nie e? Bo wybudowanie na tej Górce grylla to jakiś absurd , pomyłka delikatnie mówiąc . Kiedy urzędasy ruszą tyłki i wyjdą w teren ? Tam miał powstać punkt widokowy , o jego powstanie zabiegał nasz Radny A. Tomczyński . Czy Prezydent nie ma nic do powiedzenia , a może ma to w zadzie?