4 i 5 października br. w III Liceum Ogólnokształcącym gościli nauczyciele ze szkół partnerskich, które wraz z elbląskim liceum biorą udział w międzynarodowym programie „Comenius”. Omawiano podział zadań i harmonogram przyszłych spotkań. My przy okazji pytaliśmy o wrażenia, jakie zapamiętają z naszego miasta.
„Małe miasta europejskie – tożsamość, wyzwania i możliwości” to międzynarodowy program, realizowany we współpracy ze szkołami ze Szwecji, Danii, Norwegii, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Włoch i Austrii. - Chodzi o nawiązywanie kontaktów między młodzieżą i nauczycielami, prowadzenie wspólnych przedsięwzięć, które sprzyjają integracji europejskiej, wzajemnemu poznawaniu się i przełamywaniu stereotypów – tłumaczy Tomasz Stężała, koordynator programu w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.
Zadaniem uczestników projektu będzie opisanie życia niewielkiego miasta w swoim regionie, przedstawienie jego problemów i szans rozwojowych. - Małe miasta w całej Europie, zgodnie z trendami demograficznymi, zazwyczaj są w dość trudnej sytuacji, dlatego praca nad badaniem takiego miejsca może dać młodzieży dużo do myślenia. Zwłaszcza, że w czasie kolejnych spotkań w szkołach partnerskich będą mogli porównać, jak wygląda sytuacja w innym otoczeniu kulturowym, społecznym i ekonomicznym. To jest wielka wartość tego projektu – tłumaczy Tomasz Stężała.
Frombork - miasto z tradycją i problemami
Uczniowie III LO w swoich badaniach skupią się na pobliskim Fromborku. - To miasto o wielkich tradycjach historycznych. Miasto, które ma też swoje specyficzne problemy związane z położeniem i ekonomią – tłumaczy wybór Tomasz Stężała. - Już w październiku kilkunastoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły pojedzie do Fromborka, by tam na miejscu zbierać informacje. Będzie nas interesował rozwój historyczny miasteczka, w jaki sposób jego przeszłość wpływa na tożsamość mieszkańców – wymienia.
Wynikami swoich badań uczniowie podzielą się podczas spotkania z uczestnikami projektu z innych krajów europejskich, które odbędzie się pod koniec listopada w Danii. Takich wyjazdów do szkół partnerskich będzie kilka, a każdemu spotkaniu będzie towarzyszył inny temat: problemy społeczne, sytuacja polityczna, środowisko przyrodnicze. Program potrwa do czerwca 2014 roku. - Ostatnia wizyta jest zaplanowana na kwiecień 2014, będzie to wizyta w Bilbao w Hiszpanii. Zwieńczeniem projektu będzie szczegółowy raport, w którym zawrzemy wnioski z naszych obserwacji – tłumaczy Tomasz Stężała.
Niewiele różni się Polska od Norwegii
Nauczyciele z ośmiu szkół partnerskich biorących udział w projekcie „Comenius”, w ostatnich dniach spotkali się w Elblągu, aby przedyskutować podział zadań i harmonogram kolejnych wyjazdów. Zgodnie przyznawali, że spotkania osób z różnych zakątków Europy to dobra okazja, by podkreślić to, co nas łączy. - Mam nadzieję, że wszyscy, którzy uczestniczą w tym projekcie dowiedzą się, jak niewielkie są różnice pomiędzy naszymi krajami. Młodzi ludzie z małych miast Europy nie różnią się aż tak bardzo - przekonuje Iris Helene Kopperud, nauczycielka języka angielskiego z Norwegii. - To też doskonała okazja, żeby podróżować i zwiedzać Europę – dodaje.
Jakie wrażenie na gościach zrobiło nasze miasto? - Jest bardzo ładne i czyste, to była pierwsza rzecz jaka mnie zaskoczyła. Wystarczy wyjrzeć przez okno, żeby zobaczyć niewielkie ogródki przed domami. Bardzo podoba mi się również sposób, w jaki jest odbudowywane elbląskie Stare Miasto. Pozytywnym zaskoczeniem były też ceny w sklepach - są bardzo niskie, i wyśmienite jedzenie – wymienia Iris.
„Małe miasta europejskie – tożsamość, wyzwania i możliwości” realizowany jest w ramach programu „Comenius”. Na jego realizację elbląska szkoła pozyskała kwotę 20.000,00 Euro.
Fantastyczna idea panie Stężała! Urlopik w Norwegii się marzy, a z kaską ciężko? Jak tacy ludzie mogą pracować w oświacie????? SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!