Podczas prac przy rozbudowie drogi 503, przy ul. Pocztowej ekipy natrafiły na kilkusetletnie elbląskie fortyfikacje. O szczegółach opowiada dr Grażyna Nawrolska, archeolog prowadząca nadzór nad pracami drogowymi.
- Z jakiego okresu pochodzą mury? Czy znajdują się w obrębie Starego Miasta czy już Nowego Miasta?
- Odsłonięte relikty architektury murowanej pochodzą z systemu obronnego Elbląga. Prawdopodobnie są to pozostałości fortyfikacji bastionowych. Znajdują się poza ścisłym rejonem Starego i Nowego Miasta i należą do systemu umocnień bastionowych otaczających kompleks osadniczy Elbląga. Oczywiście dokładniejsze informacje będą możliwe po przekonsultowaniu z badaczami architektury. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia rozmów w sprawie ich przyjazdu do Elbląga.
- Czy to cenne znalezisko, np. na skalę tych dokonanych przez Państwa na elbląskiej starówce w minionych latach?
- Z pewnością jest to cenne odkrycie, ponieważ na temat umocnień Starego Miasta, Nowego Miasta i otaczających je przedmieść mamy bardzo mało informacji pochodzących z badań archeologicznych. Większość naszej wiedzy oparta jest na materiałach ikonograficznych i kartograficznych. Zarówno odkrycia na Starym Mieście dokonane w trakcie wieloletnich prac archeologicznych, jak i tych przypadkowych dokonanych w trakcie prac ziemnych i budowlanych , są jednakowo ważne i istotne.
- Co teraz będzie się działo? Wiemy, że prace przy rozbudowie 503 muszą zostać wstrzymane. Czy będzie badany tylko ten już odkryty fragment murów, czy też trzeba „kopać” dalej?
- Prace budowlane zostały na razie wstrzymane, do momentu przyjazdu badacza architektury. Teraz przygotowujemy dokumentację naukową, czyli wszystko jest fotografowane oraz opisywane. Postaramy się, żeby poszło to jak najsprawniej. Przyznam, że bardzo pomaga nam firma Eurovia, tę współpracę oceniam wzorowo.
UM Elbląg
"relikty architektury murowanej pochodzą z systemu obronnego Elbląga (...) Znajdują się poza ścisłym rejonem Starego i Nowego Miasta i należą do systemu umocnień bastionowych otaczających kompleks osadniczy Elbląga" - tzn. że nasz miejski transport, samochody i rowery;) będziemy niszczyć o wiele-wiele-wiele miesięcy dłużej ..kuChwale paniDochtor
Archeolog to wymarzony mąż. Im kobieta jest starsza, tym bardziej się nią interesuje
Mimo iż przebudowa dróg także i mi utrudnia życie. To uważam iż należy tam przeprowadzić szczegółowe badania archeologiczne
Może by tak przenieść gdzieś te mury jako ciekawostkę archeologiczną. Wyspa Spichrzów częściowo ma być podobno skansenem historycznym, więc może by tak...
Możnaby było odbudować całe mury, nie patrząc na nic, żeby miasto coś w końcu zyskało na archeologii. A wtedy zdudować od zewnątrz murów od nowa całe drogi. Niech Elbląg będzie w końcu coś warty :)
Już całkiem niedługo cały Elbląg ogrodzą płotem, a wnętrze zamieni się w jeden duży obiekt archeologiczny. Zawdzieczać to będziecie "światłym" rządzącym z magistratu. Jeśli ktoś nie chce robić za fragment skansenu, niech już dziś pomyśli o wyprowadzce z tego zakazanego miasta.
Ludzie co się przejmujecie!?;) Ta inwestycja na DW 503 ma kilka kilometrów, jak nie będą robić na Placu Słowiańskim to maja jeszcze mnóstwo roboty na robotniczej i Browarnej aż do Obrońców Pokoju!;) spokojnie będą robić dalej tylko w innym miejscu;)
Znam kawał: jak wkurzyć archeologa? pokazać mi zużyty tampon i zapytać z jakiego okresu pochodzi. fuu prawda?
Dla : ~ Fanka Nolda : Czemu student archeologii płacze ? Bo rzuciła go mumia...
pewnie to jakaś ściema ;) skończył się fundusz na budowę drogi to trzeba wcisnąć plebsowi jakąś bajkę żeby jak najprędzej zwolnić tempo budowy ;)