5 kwietnia, w Elblągu i Braniewie trwały nagrania programu pod roboczym tytułem „Elbląg”, realizowanego przez TVP HISTORIA. Tematem programu jest Elbląg, a dokładniej walki o miasto wojsk niemieckich i radzieckich w 1945 roku oraz czasy po zakończeniu działań wojennych w naszym mieście.
O tamtych czasach i wydarzeniach opowiadał Pan Tomasz Stężała, elblążanin od urodzenia, z zamiłowania historyk związany z wojskowością, polityką i naszym miastem. Autor kilku książek o losach i historii Elbląga, jak również o związkach jego rodziny z naszym miastem.
Tłem do tych ciekawych opowieści i rozważań była bardzo bogata ekspozycja historycznej broni, wyposażenia i innych znalezisk z czasów II Wojny, które odnaleźli na terenie Elbląga i okolic i odrestaurowali członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Poszukiwawczego „DENAR”, działającego przy Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
W tym miejscu zapraszamy Państwa do obejrzenia tej bardzo bogatej ekspozycji. Ekipa filmowa udała się także do Braniewa, gdzie na terenie 9 Brygady Kawalerii Pancernej wykonała zdjęcia czołgów T – 34, dziś pomników na terenie Brygady, które brały udział w walkach o Elbląg.
O terminie emisji programu poświęconego naszemu Elblągowi poinformujemy Państwa.
mjr Zbigniew Tuszyński
TVP Historia to jedyny kanał który w którym można obejrzeć coś ciekawego. Pozostałe kanały telewizyjne to żenada
Ciekawe kiedy będą emitować w TVP Q. Chętnie bym obejrzał.
Stężi jest cool!
Małe uzupełnienie, bo pan major zapomniał dopowiedzieć, że ekipa cały poprzedni dzień spędziła w elbląskim muzeum i w plenerach Starówki, a pomocą w Elblągu służyli też inni historycy i pasjonaci przeszłości miasta: Wiesława Rynkiewicz - Domino, Tomasz Gliniecki i Juliusz Marek.
znowu będą opowiadać jak to barbarzyńcy ze wschodu strzelali do biednych niemców... może postawmy im pomnik i przeprośmy za II wojnę światową.... przecież to nie niemcy ją wywołali tylko ci niedobrzy hitlerowcy...
ciesze sie, brawo !!!!
Pan major nie zapomniał, gdyż pewnie nie został przez ekipę o tym poinformowany. Pierwszy ( deszczowy) dzień ekipa spędziła głównie w rejonie muzeum, gdzie o okresie tuż po wojnie i latach kolejnych mówili pani Domino, pan Gliniecki i pan Marek. Film realizowany dla TVP Historia ( a nie przez ten kanał) powinien być przygotowany do emisji na koniec kwietnia. Możliwe, że zostane wyemitowany w połowie maja. Ma trwać zaledwie 15 minut, więc będzie to zaledwie liźnięcie tematu, by zainteresować szerszą, ogólnopolską publiczność. Głównym bohaterem będzie kapitan Diaczenko i jego rajd przez miasto. Jeżeli filmik zostanie zauważony, to ekipa obiecuje kolejne realizacje w naszym mieście. Dużo zależeć będzie od tego, co nasi ziomkowie napiszą po emisji.