Wczoraj – 25 października 2010 roku do 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie oraz do 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach stawiło się ponad 300 elewów, którzy rozpoczęli w tych jednostkach odbywanie służby przygotowawczej.
Elewi, którzy wczoraj rozpoczęli swoją służbę w Braniewie i Bartoszycach są kandydatami do Narodowych Sił Rezerwowych. Nabór do służby realizowany był przez Wojskowe Komendy Uzupełnień podległe Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Olsztynie. Limit jaki otrzymało województwo warmińsko - mazurskie wynosił ponad 300 kandydatów z czego 41 miejsc przypadło na Wojskową Komendę Uzupełnień w Elblągu.
Przybili do Ośrodków Szkolenia elewi rozpoczęli swój pobyt w jednostkach od spraw ewidencyjnych i formalnych. Później był fryzjer, łaźnia, badanie lekarskie, „fasowanie” munduru, oraz pobranie całego, przysługującego żołnierzowi wyposażenia. Po przybyciu do rejonów zakwaterowania określono przydział Sali, łóżka, plutonu i kompanii. A dziś, już o 5. 30 elewi rozpoczęli swoje szkolenie podstawowe od porannego rozruchu fizycznego. A dalej zgodnie z planami szkolenia – zajęcia z regulaminów, musztry, szkolenie strzeleckie i inne. Szkolenie potrwa 4 miesiące. Około 15 października planowane są przysięgi wojskowe.
Służba przygotowawcza to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób – mężczyzn i kobiet – które nigdy nie pełniły służby wojskowej, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i zdobyć podstawowe umiejętności związane ze służbą zawodową.
Tegoroczne szkolenie zostało uruchomione z myślą o młodych ludziach, chcących odbyć szkolenie wojskowe a następnie podpisać kontrakt na pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Służba przygotowawcza ma charakter dobrowolny. Powołanie kandydata do służby przygotowawczej następuje wyłącznie na jego wniosek, gdy spełnia on określone w aktach prawnych wymagania. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej ( kat. zdrowia A ), wiek co najmniej osiemnastu lat i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór ochotników do tej służby dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
mjr mgr Zbigniew Tuszyński
rzecznik prasowy 16 PDZ
NSR to jedna wielka sciema. I jest to tylko alternatywa dla byłych żołnierzy zawodowych a nie dla młodych ludzi którzy by chcieli pracowac w wojsku. Ludzie poczytajcie te smieszne informatory! To nic nie jest warte. Będąc w NSR nie będziecie pracować jako żołnierze dla wojska tylko ochotnicy jak panie na telefon jak wojsko zadzwoni to lecicie do roboty za niska kase a tak to trzeba radzic sobie samemu i czekac az sobie ktoś o was przypomnie. A do pracy nie chca po tym przyjmować. Bo pracodawca musi was wysłac na szkolenia a i tak bedzie mial prawo was zwolnić z pracy. Nie dajcie sie nabrać. Nikt normalny do NSR nie idzie. Dostaliprawoie 1,5 mln złotych na wielka propagande to mydla oczy. Pracy w wojskupo tym sie nie dostaniebo obecnie nie ma wolnych miejsc w wosjku. Sama stara kadra. Z resztą oni sami nic nie wiedza w tym wojsku jak ma to funkcjonowac.
to co sie dzieje w tym kraju jest żałosne ,tak ludzi w h..ja robić szok?jedno pytanie tylko mi się nasuwa ?z kąd oni tych baranów biorą ze tak daja sobie mydlić oczy?