Jest szansa, że może jeszcze w tym roku na terenie Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej przy ul. Mazurskiej, rozpocznie się budowa hali produkcyjnej spółki ACT Advanced Cosmetic Technologies. Firma ta zamierza prowadzić na terenie elbląskiej podstrefy produkcję kosmetyków naturalnych innowacyjną metodą ekstrakcji nadkrytycznej. Wartość inwestycji to prawie 8 mln zł.
ACT Advanced Cosmetic Technologies to spółka z branży kosmetycznej, która w 2008 r. przeniosła się z Bartoszyc do Elbląga. Firma z siedzibą przy ul. Akacjowej, już kilka lat temu zakupiła działkę w Podstrefie Elbląg W-MSSE. Ze względu na panujący ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, który dotknął wiele przedsiębiorstw, inwestycja firmy ACT na terenie przy ul. Mazurskiej przesunęła się w czasie.
Przedmiotem inwestycji jest budowa wolnostojącej hali produkcyjnej i wkomponowanego budynku biurowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem działki. W pierwszej fazie inwestycji na działce o powierzchni 7,5 tys. m2 powstać ma hala z budynkiem biurowym, parkingi, dojazdy, budynek strażnika oraz nasadzenia zieleni. W drugiej fazie powstanie eksperymentalna szklarnia i być może nastąpi potencjalna rozbudowa hali jako dopełnienie inwestycji.
Hala firmy ACT planowana jest w rejonie skrzyżowania ulic Mazurskiej i Odrodzenia, w pobliżu zakładu meblowego firmy Wójcik i nieistniejących już zakładów mięsnych Elmeat. Projektowany obiekt będzie budynkiem dwukondygnacyjnym o całkowitej wysokości 8.5m, przy czym druga kondygnacja zajmie jedynie część powierzchni obiektu (ok. 200 m2).
Na północno - zachodnim krańcu działki planuje się budowę obiektu szklarniowego o pow. ok 200m2 , w którym będą hodowane zioła i rośliny wykorzystywane przy produkcji kosmetyków.
Hala przemysłowa zostanie wykonana w konstrukcji ramowej stalowej przez elbląską firmę Dan-Stal.
Głównym elementem inwestycji będzie budynek hali wyposażony w urządzenia linii produkcyjnej do produkcji kosmetyków naturalnych oraz ich konfekcjonowania. Proces produkcyjny odbywał się będzie w systemie ciągu technologicznego. Podstawą zakładanej produkcji jest innowacyjny proces ekstrakcji w warunkach nadkrytycznych z wykorzystaniem CO2. Jego zaletą jest możliwość połączenia siły rozpuszczania rozpuszczalników ciekłych oraz wysokiej dyfuzyjności i zdolności penetracji gazów. Proces ten jest znacznie korzystniejszy w stosunku do ekstrakcji w której wykorzystywane są rozpuszczalniki. Dzięki niemu wzrasta szybkość ekstrakcji oraz skraca się etap oddzielania w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Kolejną zaletą jest stosowanie nietoksycznych rozpuszczalników w fazie produkcji.
Gotowe produkty będą pakowane w systemie automatycznego procesu etykietowania i składowane w części magazynowej hali.
- Budowa hali z zespołem socjalno biurowym, produkcyjnym i magazynowo składowym kosztować będzie ok. 7,9 mln zł – mówi Katarzyna Szachnowska, dyrektor ACT Advanced Cosmetic Technologies. - Na realizację tej inwestycji zamierzamy pozyskać unijne środki, dlatego pod koniec kwietnia złożyliśmy wniosek o dofinansowanie połowy kosztów w ramach poddziałania 1.1.8 Wsparcie przedsięwzięć przemysłowo-naukowych z RPO Warmia i Mazury. Termin oczekiwania na decyzję o dofinansowaniu to ok. 6 miesięcy.
Firma zapowiada, że gdyby udało się zdobyć wnioskowane środki, budowa hali produkcyjnej mogłaby ruszyć pod koniec lata tego roku. Jeśli nie, to spółka ACT starać się będzie o fundusze z innego programu.
- Jeśli nie udałoby się nam pozyskać tych środków to zbudujemy ją własnym kosztem, jednak rozłoży się to znacznie w czasie – mówi Katarzyna Szachnowska.
W optymistycznym wariancie uruchomienie produkcji w nowej hali przy ul. mazurskiej nastąpiłoby w 2011 r. Firma Advanced Cosmetic Technologies ma w planach także zwiększenie zatrudnienia do ok. 40 osób.
- Liczba zatrudnionych osób przy produkcji miałaby wynieść ok. 30 osób na jednej zmianie, natomiast dodatkowe ok 10 osób będą administrowały budynkiem i firmą w pomieszczeniach zlokalizowanych w części biurowej – informuje dyrektor Advanced Cosmetic Technologies.
A co to jest zainwestor który chce zatrudnic 40 osób .Za 5 lat moze zwolnić tych ludzi i po firmie .Tu Potrzeba duzego znaczacego inwestora który by zatrudniał 1000 osób . Taka firma zawsze sie utrzyma n p ALSTOM
A jak padnie taka firma, to nagle 1000 spawaczy traci pracę i znaleźć jej nie może. Marudy, że aż ściska. Zawsze źle? Zrób lepiej mądralo.
lolek pierdzielisz jak potłuczony
Super 40 bezrobotnych mniej
Nie ma jak zagraniczna nazwa polskiej firmy
Lepiej 10 takich firma ktore zatrudnia po 40 osob niz jedna ktora zatrudni 400 ....
do takiej pracy beda potrzebować ludzi z wykształceniem i doświadczeniem a nie osoby z łapanki
tak wszyscy chca ale nikt nie inwestuje!!!!!!! Ja też chce tylko .......nie wiem......
Popieram, lepiej kilka małych firm niż jedna duża, która gdy zbankrutuje pośle do domu tysiące osób! A kto wiem...może ta mała firma w przyszłości będzie zatrudniać kilka razy więcej :):)
ja też tak uważam jak mp