Środa, 24.04.2024, Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zaprezentowano wieloletni program remontów dróg. Zobacz, jakie odcinki przejdą modernizację

24.11.2015, 16:21:53 Rozmiar tekstu: A A A
Zaprezentowano wieloletni program remontów dróg. Zobacz, jakie odcinki przejdą modernizację
Fot. Adrian Sajko

Dziś w ratuszu zaprezentowano wieloletni program modernizacji i remontów dróg w mieście. Prezydent Witold Wróblewski chce do końca swojej kadencji odnowić nawierzchnię jezdni na 18 km miejskich ulic. Zamierza do tego wykorzystać nowoczesną technologię remontów, która przyczyni się do zmniejszenia kosztów modernizacji ulic. Prace mają być wykonywane w systemie weekendowym. Jeśli uda się pozyskać środki unijne, to do 2018 r. Miasto zamierza również zmodernizować i wybudować sieć ścieżek rowerowych, które uzupełniłby ścieżki już istniejące.

Jednym z głównych założeń przygotowanego Programu jest to, że preferowane w nim będą zadania, na które można pozyskać dofinansowanie z zewnątrz (środki unijne, program tzw. "schetynówek" lub środki resortowe).

Druga sprawa to nowe podejście do kompleksowych prac związanych z remontami i modernizacjami ulic. Proponuję, aby wprowadzić w mieście system szybkiej, tzw. weekendowej naprawy dróg. Będzie to możliwe dzięki współpracy, jaką podjąłem z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej. Takie prace realizowałem już z tym Instytutem, zasiadając w Zarządzie Województwa

- mówi prezydent Witold Wróblewski,

Miasto podpisało w tej sprawie z Instytutem, wartą ok. 70 tys. zł umowę. Warszawski Instytut zobowiązał się w ramach niej, do wykonania diagnostyki stanu technicznego wybranych ulic w Elblągu z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Mamy przebadane drogi pod kątem nośności i przy współpracy z Instytutem będziemy mieli określone parametry grubości asfaltu i siatki, która powinna być zastosowana przy układaniu nowych nakładek. Dzięki temu będziemy mieli informację, jaka dokładnie ilość warstwy potrzebna jest w danym miejscu. Spowoduje to, że koszty napraw ulic będą znacznie niższe niż przy obecnie stosowanych przebudowach dróg

- zaznacza prezydent Elbląga.

Władze miasta szacują, że dzięki zastosowaniu nowej technologii remontów, okres trwałości tego typu przedsięwzięcia wynosił będzie około 10 lat. Rocznie Magistrat chce w ten sposób modernizować nawierzchnię na 6 km ulic, co do końca kadencji da łączną liczbę 18 km. Co roku na ten cel przeznaczone zostaną po 3 mln zł. Będą to środki własne miasta.

Remonty i modernizacje nawierzchni ulic, wykonywane będą zupełnie nową, nie stosowaną jeszcze w Elblągu metodą "weekendową". W trakcie niecałych trzech dni drogowcy wykonać mają cały zakres prac: od sfrezowania starej nawierzchni, przez regulację studzienek, po ułożenie nowej warstwy asfaltowej i wykonanie oznakowania poziomego.

Weekendowe prace rozpoczynać się będą od piątkowego wieczoru, kiedy zamknięty zostanie ruch pojazdów, a zakończa się w poniedziałek rano przywróceniem ruchu na wyremontowanej drodze. Szybkość prac przyczyni się zwłaszcza do zmniejszenia okresu utrudnień na drogach. Weekendowe remonty generują nawet dziesięciokrotnie niższe koszty od klasycznych przebudów

- podkreśla wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

W ten właśnie sposób do 2018 r. odnowy nawierzchni doczekać się mają m.in. odcinki ulic Płk. Dąbka, Kościuszki, Mazurska, Warszawska, Robotnicza, Królewiecka, Fromborska, Odrodzenia, Grunwaldzka, Szarych Szeregów, Obrońców Pokoju i kilka ulic mniejszych.

W Programie ujęto także modernizację i budowę asfaltowych ścieżek rowerowych, które Miasto chce realizować wyłącznie przy pomocy środków unijnych. Jeśli takowe uda się pozyskać, sieć dróg dla rowerzystów powiększy się o nowe jej odcinki przy ulicach: Królewieckiej, Tysiąclecia, Grunwaldzkiej, Mazurskiej, Rycerskiej, Fromborskiej, Płk. Dąbka, Kościuszki, Moniuszki, Żuławskiej, Lotniczej, Okrężnej, Agrykola i Marymonckiej.

W wieloletnim programie modernizacji i remontów dróg w mieście do 2018 roku, zarezerwowano także środki na przebudowę i remonty obiektów mostowych.

Obiekty inżynieryjne w mieście są w nieciekawym stanie. Ekspertyzy wykazały, że są one w złym stanie technicznym. Wymagają one natychmiastowego remontu, a w zasadzie ich wyburzenia i wykonania na nowo. Chodzi tu o mosty na rzece Kumieli przy ulicach Górnośląskiej, Bema i Grunwaldzkiej. Do remontu przewidziano z kolei most nad Babicą w ciągu Alei Jana Pawła II, który ucierpiał w wyniku pożaru w 2013 r.

- informuje wiceprezydent Janusz Nowak.

Przygotowany dokument zawiera także większe, dużo bardziej kosztowniejsze inwestycje drogowe, które Miasto chce realizować przy wsparciu środków zewnętrznych, zwłaszcza unijnych. Mowa tu m.in. o budowie torowiska wraz z trakcją w ul. 12 Lutego i Grota Roweckiego, przebudowie skrzyżowań na ronda w ulicach Konopnickiej - Niepodległości i Grottgera - Łęczycka - Rawska, przebudowie ulic na Starym Mieście oraz budowie wiaduktu i powiązanych z nim dróg dojazdowych w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej.

- Gdybyśmy chcieli realizować tę inwestycję (budowę wiaduktu na Zatorze - przyp. red.) ze środków własnych miasta, to mówię z góry, że jest to zadanie przerastające nasze możliwości finansowe. Będę jednak czynił starania o pozyskanie środków z zewnątrz - dodał prezydent Wróblewski.

- Przygotowany przez nas Program jest realistyczny i oceniam, że jest możliwy do zrealizowania w latach 2016-2018 - podkreślał wiceprezydent Nowak.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Obserwator
    Wtorek, 24.11

    Na reszcie, zaczyna się myśleć i planować z wyprzedzeniem. Ale jak dostaną środki to znów skrzyżowanie, obok dawnego Feniksu, a obecnie Biedronki znów będzie rozkopane. A gdyby od razu położono tam tory to tego utrudnienia by nie było.

  2. 2
    +6
    ~ Kowalski
    Wtorek, 24.11

    zamiast żuławskiej naprawić Warszawska Orlą i Nowodworską .

  3. 3
    --1
    ~ Edward
    Wtorek, 24.11

    Panie redaktorze a o ulicy Trybunalskiej było coś mówione?

  4. 4
    0
    ~ esbe
    Wtorek, 24.11

    a inne zapomniane ulice i uliczki ? nawet nikt nie chce połatać dziur !!

  5. 5
    +4
    ~ zakanalak
    Wtorek, 24.11

    Chyba Pan wiceprezydent i ludzie z Ratusza nigdy nie jechali ulicą Warszawską w kierunku Radomskiej (dziura za dziurą i krzywizny kupa). Super inwestycje, tylko gratulować.

  6. 6
    +3
    ~ lobo51
    Wtorek, 24.11

    A co z budowa nowych dróg.? np..obwodnica południowa

  7. 7
    +2
    ~ turban
    Wtorek, 24.11

    nowe technologie? a kiedy ci spece inzyniery i budowniczy naucza sie technologi wyrownywania studzienek? kazda nowo remontowana droga po roku ma pozapadane studzienki ktore niszcza kola i zawieszenia aut. kiedy remont ul kosciuszki? te dwa zapadliska przy dzialkach na przeciw osiedla wdziecznosci pacjenta to jakies jajca z kierowcow. samochody zapadaja sie tam i katapultuja jak w rosji. kiedy tramwaje elblaskie wyremontuja przejazdy tramwajowe na szymanowskiego,sklodowskiej, kosciuszki? mowicie ze nie ma mamony na drogi rowerowe a miliony zostaly utopione na szwindlu pt green velo, w skrocie jest to sypanie piachu i robienie totalnego chlewy za gruba kase. moze pora wsadzic do wiezien autorow tego green velo?

  8. 8
    0
    ~ fred kampinos
    Środa, 25.11

    A kiedy wreszcie remont rozgrzebanej i nie dokończonej ul SZUCHA-posypać dziury co jakiś czas żwirem i innym dziadostwem to nie remont

  9. 9
    --1
    ~ franciszek
    Środa, 25.11

    Daszyńskiego poszerzenie znowu odłożą w niepamięc. Po niemieckich płytach jeżdzimy a dzieciom wychodzacym ze szkoly stwazamy zagrozenie przez ta ciasnote. Jest tyle miejsca aby poszerzyc jezdnie i zrobic ją dwukierunkową. Pozdrawiamy decydentów.

  10. 10
    +1
    ~ oliwin
    Czwartek, 26.11

    Jak zwykle nic o Marymonckiej. Skandal

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3420639038086