Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Podstrony / Szlaki turystyczne

Szlaki znakowe

Szlaki znakowane prowadzą przez większość ciekawych miejscowości okolic Elbląga. Na trasach szlaków znakowanych leżą parki krajobrazowe i większość rezerwatów przyrody. Pierwsze kilometry szlaków znakowanych powstały pod koniec lat 40-tych w elbląskiej Bażantarni. Kolejnym, wyznakowanym odcinkiem była trasa Elbląg-Frombork. Obecnie w okolicach Elbląga jest kilkaset kilometrów szlaków znakowanych zarówno pieszych, jak i rowerowych. Przewidywane są również szlaki konne.

Szlak czerwony – Kopernikowski - Szlak ten prowadzi z Torunia do Olsztyna przez Kwidzyn, Malbork, Elbląg, Frombork (Katedra - fot. poniżej), Braniewo i Pieniężno. Warto wiedzieć, że na odcinku Elbląg – Braniewo szlak ten stanowi odcinek Dalekobieżnego Międzynarodowego Szlaku pieszego E-9, który w dalszych planach ma prowadzić przez Rosję do państw nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Szlak czerwony początkowo miał łączyć miejsca związane z pobytem Mikołaja Kopernika.

Szlak niebieski – Szlak Świętego Wojciecha prowadzi z Elbląga do Świętego Gaju (fot. obok) przez Tropy Elbląskie, Stare Dolno i Kwietniewo. W dużej części przebiega terenem Żuław w okolicy jeziora Druzno. Daje możliwość obserwacji ptaków wodnych w rezerwacie, jakim jest to zarastające jezioro, a jednocześnie prowadzi obok najniższego punktu Polski w Raczkach Elbląskich. Obecnie istnieje teoretyczne założenie, że w okolicach Świętego Gaju 23 kwietnia 997 roku zginął praski biskup, Wojciech.

Szlak żółty – Jantarowy prowadzi Mierzeją Wiślaną z Mikoszewa do Krynicy Morskiej (fot. poniżej) przez Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie i Przebrno. W okolicach Krynicy dociera do najwyższego wzniesienia Mierzei, jakim jest Wielbłądzi Garb – wysokość 49 m n.p.m..

Szlak niebieski – Nadwiślański bierze początek w Sztumie. Skąd prowadzi do Białej Góry i brzegiem Wisły przez Matowy, Lisewo Malborskie, Palczewo, Ostaszewo, Niedźwiedzicę, Drewnicę dociera do Mikoszewa. Pokazuje piękno doliny Wisły oraz wiele zabytków budownictwa drewnianego.

Szlak zielony – Napoleoński - zaczyna się w Kwidzynie. Prowadzi przez Szadowo, Prabuty, Kamieniec, Olbrachtowo i Szymbark do Iławy. Najciekawszym obiektem na trasie jest oczywiście pałac w Kamieńcu, niestety całkowicie zrujnowany, związany z osobą Napoleona i Marii Walewskiej, która przebywała tam, w maju 1807 roku.

 

Szlaki rowerowe

Wyznakowane zostały w ostatnich latach w związku z rozwojem turystyki rowerowej. Oczywiście nie są to odrębne ścieżki rowerowe – szlaki prowadzą w większej części drogami kołowymi, co stanowi całkowity konflikt interesów wszystkich użytkowników dróg. Dopóki nie ulegnioe rozwiązaniu problem budowy odrębnej infrastruktury rowerowej, rozwój tej formy turystyki będzie bardzo utrudniony.

Szlak R-1 - jest to międzynarodowy szlak rowerowy prowadzący z zachodniej Europy na jej północ. Do Polski wkracza w Kostrzyniu nad Odrą. W okolicach Elbląga szlak pojawia się w Sztumie, skąd przez Waplewo Wielkie, dociera do Świętego Gaju. Następnie przez Stare Dolno i Raczki Elbląskie, prowadzi do Elbląga, skąd przez Łęcze, Kadyny (fot. poniżej) i Tolkmicko, dociera do Fromborka i Braniewa. Szlak obecnie kończy się na przejściu granicznym w Gronowie. W dalszej części będzie prowadził przez Obwód Kaliningradzki do państw nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

Szlak R-64 - docelowo ma prowadzić dookoła Zalewu Wiślanego. Obecnie Zaczyna się w Piaskach (fot. poniżej) na Mierzei Wiślanej, prowadzi brzegiem Zalewu przez Krynicę Morską i Sztutowo do Elbląga, a stąd do Braniewa i kończy się na przejściu granicznym w Gronowie. Docelowo szlak ten ma prowadzić wokół Zalewu Wiślanego.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.03037691116333