Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Podstrony / Pomniki i posągi

Obelisk Romualda Traugutta umieszczony w latach 60-tych XX wieku na zboczu wzgórza, gdzie do lat 50-tych stał kościół św. Anny. Powyżej obelisku w roku 2000 został postawiony krzyż upamiętniający wizytę papieża, Jana Pawła II w Elblągu - 6 czerwiec 1999 rok.

 

Posąg Tezeusza został wykonany w latach 20-tych XX wieku i umieszczony na obecnym Placu Grunwaldzkim. Stał tam również po wojnie. W latach 60-tych został przeniesiony do parku Traugutta, a w roku 2000 - po renowacji - przed hotel Elzam.

 

Pomnik Odrodzenia odsłonięto na Placu Zgromadzeń Ludowych - obecnym Placu Konstytucji - 10 lutego 1975 roku. Jego wygląd jest wynikiem konkursu rozstrzygniętego w dniu 20 maja 1973 roku.

 

Na placu Słowiańskim znajdują się dwa upamiętnienia podobnego zdarzenia, które dzieli 150 lat. Jest to obelisk z wykutym rokiem, w którym przypadła rocznica 600-lecia założenia miasta - 1837 oraz kilkadziesiąt metrów dalej - głaz z rokiem 1987 - 750-lecie założenia miasta.

 

Elbląski czołg numer jeden umieszczony na dawnym szańcu przy ulicy Powstańców Warszawskich upamiętnia zdobycie Elbląga w lutym 1945 roku. Obecnie jest symbolem trochę już niepoważnym, ale nikomu nie przeszkadza. Natomiast drugi czołg został umieszczony na terenie Dowództwa Garnizonu Elbląg przy ulicy Podchorążych jesienią roku 2003 i jak na razie jest symbolem poważnym. Pomalować się go nie da, bo jest na terenie wojskowym.

 

Popiersie Juliusza Słowackiego znajduje się przed liceum jego imienia przy ulicy Pocztowej.

 

Popiersie króla Kazimierza Jagiellończyka możemy zobaczyć na placu jego imienia (odsłonięte we wrześniu 1967 roku) oraz przy liceum jego imienia przy ulicy Królewieckiej. Rzecz ciekawa, oba popiersia przedstawiają tą samą osobę, ale są do siebie zupełnie niepodobne.

 

Obelisk upamiętniający tzw. "Sprawę Elbląską" - pożar hali zamechowskiej i spowodowane nim represje znajduje się na Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej. Stosowna tablica wyjaśnia zdarzenie. Został umieszczony w latach 80-tych XX wieku.

 

Na terenie Seminarium Duchownego znajduje się pomnik przedstawiający Archanioła Gabriela walczącego ze smokiem. Archanioł na pomniku jest leworęczny.

 

Najstarszy pomnik elbląski i to zachowany do dziś znajduje się w Bramie Targowej. Są to wizerunki łopaty piekarskiej wykute w granitowych odbojnicach. Umieszczono je tam na polecenie króla Zygmunta Starego na pamiątkę odparcia napadu krzyżackiego 8 marca 1521 roku - stąd wywodzi się legenda o piekarczyku.

 

Pomnik Jana Pawła II odsłonięto - przy południowo - zachodnim narożniku katedry elbląskiej 24 czerwca 2001 roku. Był to pierwszy pomnik elbląski wystawiony za życia osoby upamiętnionej.

 

Pomnik Ofiar Grudnia 1970 został odsłonięty w sierpniu roku 1981. Upamiętnia wydarzenia grudniowe z roku 1970.

 

Posąg umierającego Achillesa umieszczono w ogrodzie botanicznym gimnazjum Henricha von Plauen w latach 20-tych XX wieku. Obecnie jest dokładnie w tym samym miejscu, a w budynku gimnazjum znajduje się Urząd Miasta.

 

Obelisk 125-lecia Straży Pożarnej w Elblągu został dokończony wiosną 2003 roku. Jest usytuowany przed budynkiem Straży Pożarnej przy ulicy Bema.

 

Popiersie Cypriana Norwida możemy obejrzeć w holu Biblioteki Elbląskiej noszącej imię poety.

 

Obelisk Ferdynanda Schichaua został odsłonięty w pobliżu Bramy Targowej w sierpniu 2003 roku - w tym miejscu przed rokiem 1945 stałą willa wielkiego przemysłowca, a po roku 1945 popiersie gen. Karola Świerczewskiego.

 

Elbląskie formy przestrzenne są wynikiem imprez kulturalnych nazwanych Biennale Form Przestrzennych. Pierwsze z nich rozpoczęło się 22 lipca 1965. Wyniki prac artystów zmontowane i pospawane w elbląskim Zamechu umieszczona na trawnikach miasta. Niektóre z tych form zachowały się do dziś i są pewną ozdobą Elbląga. Ale część z nich nie przetrwała próby czasu i rozpadła się lub została rozebrana.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.031430006027222