Pies na zdjęciu to Rambo. Jego, mimo leczenia, nie udało się uratować. Z roku na rok kleszczy przybywa. Stanowią one... »
Budowa gmachu dzisiejszego Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" rozpoczęła się w marcu 1955 r., a ośrodek kultury powołany został do życia 10 marca 1962 r. jako Elbląski Dom Kultury im. K. Jagiellończyka. Placówka ta przez lata swojego istnienia zmieniała nazwę, formę i zakres działalności. I choć od września 2009 r. ośrodek kultury w Elblągu nosi nazwę Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" (do sierpnia 2009 r. Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”), wielu mieszkańców naszego miasta nadal mówi o nim WOK, EOK, "EDeK". Nazwy te w istocie odnoszą się do tej samej instytucji, pamiętać jednak należy, że placówka przeszła do dnia dzisiejszego szereg zmian, podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość...
Dzięki szczególnej trosce o rozwój twórczego ruchu kulturalnego udało nam się stworzyć imprezy artystyczne, które z czasem stały się cykliczne i zyskały zasięg ogólnopolski oraz międzynarodowy. Są to m.in.: Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?, Elbląskie Noce Teatru i Poezji, Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej "Pomosty", Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic Cup" i wiele innych.
Od lat jesteśmy również jedną z wiodących na naszym terenie placówek kultury w działaniach z zakresu arteterapii osób niepełnosprawnych. Systematycznie realizujemy takie formy pracy jak: warsztaty artystyczne (ceramiczne, muzyczne, teatralne i plastyczne), przeglądy i konkursy m.in. Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych i Regionalne Prezentacje Artystyczne Ośrodków Szkolno - Wychowawczych. W działaniach tych współpracujemy ze stowarzyszeniami działającymi – zarówno w kraju, jak i za granicą - na rzecz osób niepełnosprawnych, realizujemy międzynarodowe projekty dofinansowywane m.in. ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, a także z funduszy PHARE i Fundacji im. Stefana Batorego. Stałym partnerem naszych działań z zakresu arteterapii jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dwukrotnie też "Światowid" otrzymał prawo organizacji Mistrzostw Świata Formacji Standardowych (w roku 1999 i 2005).
Modernizacja budynku, jego przystosowywanie do realizacji nowych zadań i spełniania określonych statusem funkcji możliwa była m.in. dzięki środkom pozyskiwanym w ramach kontraktu dla województw. Projekt inwestycyjny pn. Centrum Spotkań Europejskich pozwolił na stworzenie nowoczesnej, kameralnej sali kinowej, pracowni plastycznych, wielofunkcyjnej sali wystawienniczo-konferencyjno-widowiskowej, małej sceny teatralnej oraz studia muzycznego.
W grudniu 2003 r. w budynku zainstalowana została winda do przewozu osób niepełnosprawnych, która udostępnia każdą z pięciu kondygnacji CSE "Światowid", a w 2004 r. dokonano remontu elewacji, modernizacji sali sportowej oraz otwarta została nowa sala wystawiennicza - Galeria Nobilis, w której odbywają się prezentacje profesjonalnych wystaw.
CSE jest wiodącą instytucją kulturalną w regionie realizującą szeroki program edukacji artystycznej dzieci i młodzieży oraz organizującą najważniejsze wydarzenia kulturalne - przedsięwzięcia o zakresie lokalnym, regionalnym, ale również ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest też jedną z pierwszych samorządowych jednostek kultury w Polsce, która otrzymała certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2000.
Ważnym punktem aktywności CSE "Światowid" jest jego działalność środowiskowa. Od lat prowadzimy sekcje i kluby zainteresowań - teatralną, plastyczną, filmową i taneczną. Częścią "Światowida" jest Centrum Tańca "Promyk", gdzie odbywają się zajęcia z różnych form tańca.
Do głównych zamierzeń CSE należy również wymiana międzynarodowa grup młodzieżowych, a także wskazywanie konkretnych form i możliwości współpracy międzynarodowej oraz uczestnictwa w życiu publicznym zintegrowanej Europy.
Elbląskie Noce Teatru i Poezji
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?
Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.