Minister Zdrowia Adam Niedzielski, podczas dzisiejszej (23.07.) konferencji prasowej przyznał, że w Polsce zostanie wprowadzona możliwość mieszania dawek szczepionek przeciw COVID-19. Oznacza to, że będzie można zostać zaszczepionym np. jedną dawką Pfizera, a potem drugą Moderny. Skąd taka decyzja?
- W tej chwili jesteśmy w sytuacji, w której nie zadajemy sobie pytania czy będziemy mieli do czynienia z czwartą falą, tylko kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność. Wszystkie analizy, którymi dysponujemy wskazują, że ta fala będzie się rozpędzała – mówił Adam Niedzielski.
Minister Zdrowia zaznaczył, że od ok. 2 tygodni mamy w Polsce do czynienia z „przesileniem”. - W tej chwili średni poziom zakażeń dzienny dochodzi już do 100. Co prawda jest to nieduża liczba, w tym sensie, że ona nie stanowi zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, jednak w ujęciu tygodniowym oznacza, że przyrosty są rzędu 20 procent i więcej – stwierdził.
- Dochodzimy do takiego punktu, w którym nasza przyszłość jest określona przez nasze zachowanie. Jeżeli nie będziemy dalej kontynuowali intensywnej akcji szczepień to skazujemy się na większą liczbę zakażeń – dodał Adam Niedzielski.
Patrząc na to, jak rozwija się nowy wariant delta, który jest bardziej zakaźny od tych, z którymi mieliśmy do czynienia (…) musimy liczyć się z tym, że w grupie osób (…) do 40, 50, 60 lat ten wirus ma potencjał bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Dlatego apelujemy o zaszczepienie się
– podkreślił Adam Niedzielski.
Jednym z rozwiązań, które ma zachęcić do szczepień jest wprowadzenie możliwości mieszania rodzaju dawek szczepionki przeciw COVID-19. - Chcieliśmy zająć się grupą tych osób, które odnotowały niepożądane odczyny poszczepienne po pierwszym szczepieniu. Chcemy dopuścić schemat szczepienia, który dopuszcza możliwość mieszkania szczepionek – podkreślił Adam Niedzielski.
Skąd taka decyzja?
Jest to uwarunkowane zgłoszeniem niepożądanego odczynu poszczepiennego. Chcemy, żeby system raportowania zdarzeń był jak najbardziej pełny (…) W przypadek jeżeli po pierwszym szczepieniu wystąpi ten niepożądany odczyn dopuszczamy możliwość mieszkania preparatów
– dodał Adam Niedzielski.
Dziś, na stronie Ministerstwa Zdrowia, pojawił się komunikat, w którym przedstawiono schematy mieszanych szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz Janssen.
Poniżej przedstawimy treść tego komnikatu:
Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 2 lipca 2021 r. oraz Rady Medycznej z dnia 6 lipca 2021 r., Minister Zdrowia dopuścił w systemie rejestracji szczepienia przeciw COVID-19 w realizowanym Narodowym Programie Szczepień przeciw Covid-19 potwierdzanie Unijnym Certyfikatem Covid schematów mieszanych w zakresie szczepionek Vaxzevria, Comirnaty, Spikevax, w przypadkach gdy zastosowanie schematu mieszanego wynikało z:
- konieczności podania innego rodzaju szczepionki jako drugiej dawki w schemacie szczepienia, w celu jego zakończenia, w sytuacji, gdy korzyści z zakończenia schematu szczepienia, mimo wystąpienia niepożądanego działania po podaniu produktu leczniczego przeważają nad ryzykiem u pacjentów, w szczególności u osób z grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19;
- podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) dla danej grupy wiekowej, i wiążącej się z tym konieczności podania drugiej dawki szczepienia preparatem właściwym, rekomendowanym dla danej grupy wiekowej;
- podania innej szczepionki w ramach drugiej dawki szczepienia w wyniku błędnego działania personelu medycznego.
W przypadku schematu mieszanego w ramach jednego cyklu szczepienia stosuje się schemat dwudawkowy. Brak jest wskazań do podania trzech dawek szczepionek.
Podanie szczepionki Janssen jako drugiej dawki w schemacie szczepienia uważa się za nowy schemat szczepienia zrealizowany w schemacie jednodawkowym.
Wystąpienie niepożądanego działania po podaniu szczepionki, w tym Niepożądanego Odczynu Poszczepiennego (NOP), powinno zostać odnotowane zgodnie z procedurami, a informacja na temat NOP powinna zostać udokumentowana (również w Karcie Szczepienia) na lekarskiej wizycie kwalifikacyjnej do szczepienia przeciwko COVID-19 w oparciu o dokumentację medyczną pacjenta.
W przypadku wystąpienia powikłań po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, podanie drugiej dawki szczepionki innego rodzaju (po szczepionce wektorowej następuje podanie szczepionki mRNA, po mRNA następuje podanie szczepionki wektorowej), należy przeprowadzić z zachowaniem odstępu przewidzianego w ChPL tej szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.
O kwalifikacji osoby szczepionej do drugiej dawki innym preparatem niż został podany decyduje lekarz w oparciu o odnotowany NOP oraz korzyści zdrowotne z zakończenia schematu szczepienia.
Chyba MIESZANIE
W tytule mieszkanie dla Moderny i Pfizera , a w treści szczepionka , uwaga „Janssena” . Chyba jakaś nowa
Covidowi debile jak całe elblazkowo
Autor drugiego komentarza jest analfabeta. Autor trzeciego komentarza jest zakompleksionym frajerem bez krzty godności ludzkiej, ot zwykły robak
bidaki ,już nie wiedzą co wymyśleć i brną dalej w ślepą uliczkę.
Na Dębicy całe pole nowych krzyży nagrobkowych robi wrażenie. To efekt śmierci Covidowych lub związanych z tym zaniedbań w leczeniu innych chorób. A zaszczepiło się do tej pory ok 43% Elblążan. Dla pozostałych opornych intelektualnie miasto powinno zorganizować wycieczki, by wybrali sobie przyszłe miejsce spoczynku. Mają niewiele czasu na wybór, bo potem Delta zadecyduje za nich.
Do kryspina ,jeszcze ktos zyje skoro stawia nagrobki .I sto procent zaszczepionych nie uradzi .
"Mieszkanie szczepionek" autor tekstu juz sie zaszczepił
Eksperymenty na ludziach.Proponuję szczepić tych z najbardziej strzeżonej ulicy w Warszawie...