Dziś prezentujemy ostatniego z Kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Elbląga, który odpowiedział na pytania zadane przez redakcję gazety Razem z Tobą. Mamy jednocześnie nadzieję, że przedstawiony tekst pomoże Państwu w wyborze odpowiedniego kandydata.
Pytania:
W oparciu o wyniki ankiety badawczej o stanie miasta Elbląga oraz problemy zgłaszane przez członków organizacji pozarządowych, prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
I. Jakie działania zamierza Pani/Pan podjąć - w ramach kompetencji i z wykorzystaniem możliwości samorządu - w celu:
1) pozyskania inwestorów oraz rozwoju przedsiębiorczości mieszkańców?
2) rozwoju aktywności mieszkańców, a szczególnie młodzieży?
3) zwiększenia liczby mieszkań komunalnych na wynajem, w tym mieszkań socjalnych?
4) likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych w mieście (łącznie z nierównymi chodnikami)?
II. Jaka, zdaniem Pana/Pani, jest rola organizacji pozarządowych w społeczności lokalnej? Czy są ważnym partnerem dla samorządu?
III. Czy Pana/Pani zdaniem, obecna oferta w naszym mieście, dla osób starszych, jest wystarczająca?
IV. Jak zamierza Pani/Pan rozwiązać problem braku placówek dziennego pobytu z programem rehabilitacyjnym dla osób starszych i niepełnosprawnych?
V. Czy widzi Pani/Pan potrzebę zorganizowania mieszkalnictwa chronionego, jeżeli tak, to w jakich formach i w jaki sposób?
VI. Czy zdaniem Pani/Pana, byłoby korzystne dla miasta uruchomienie kolei nadzalewowej, jeżeli tak, to w jaki sposób należałoby do tego doprowadzić?
VII. Jak postrzega Pani/Pan miasto Elbląg w regionie? Jaką politykę miasto powinno prowadzić, żeby odzyskać rolę regionalnego lidera?
Jerzy Wilk
Prawo i Sprawiedliwość
1.1).Inwestorzy - stworzę Wydział Obsługi Projektów unijnych, w którym zgromadzeni fachowcy będą opracowywali wnioski dla Urzędu i wszystkich miejskich jednostek organizacyjnych oraz doradzali innym podmiotom z Elbląga. Ponadto powołam Referat Obsługi Inwestycyjnej , gdzie będzie możliwe uruchomienie szybkiej ścieżki dla inwestorów w uzyskaniu wszelkiej pomocy i dokumentacji.
1.2) Aktywność – rozwój współpracy z organizacjami
pozarządowymi, przekazywanie im realizacji zadań publicznych powinno zachęcić do aktywnego działania, szczególnie młodych ludzi. Badania ankietowe pozwolą poznać opinię mieszkańców o działaniach samorządu. Okazją do wymiany informacji będą też spotkania władz z mieszkańcami poszczególnych osiedli, które zamierzam organizować . Dobre inicjatywy obywatelskie mogą liczyć na wsparcie.
1.3). Mieszkania – jako radnemu ostatnich kadencji znana mi jest długa kolejka po mieszkania komunalne na wynajem, przede wszystkim te najtańsze. Konieczna jest budowa ok. 100 mieszkań komunalnych i budownictwa społecznego rocznie, aby nie wzrastała ilość osób oczekujących na nie. Stare mieszkania , odzyskiwane przez Urząd, będę przeznaczał na mieszkania socjalne.
1.4). Bariery - tak , znam ten problem, 28 lat pracuję z osobami niepełnosprawnymi, jako Prezes Spółdzielni Niewidomych. Nasi pracownicy skarżą się na niedostępność różnych obiektów, nierówne chodniki – co zagraża zdrowiu, zwłaszcza osobom niewidomym i niedowidzącym. Sukcesywna likwidacja tych barier jest konieczna.
II. Organizacje są ważnym i równoprawnym partnerem gminy, a zasada pomocniczości stanowi podstawę wzajemnych relacji pomiędzy administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi.
III. oraz IV. Oferta dla osób starszych, których jest coraz więcej w naszym mieście, jest zdecydowanie niewystarczająca - konieczna jest rozbudowa placówki przy ul. Toruńskiej i zwiększenie oferty w domach dziennego pobytu. Domy dziennego pobytu ,dla osób starszych i dla osób niepełnosprawnych, powinny być dostępne , nieodległe od miejsca zamieszkania, z programem działania odpowiadającym potrzebom.
V. Mieszkalnictwo chronione – mogłoby być organizowane w oparciu o ETBS (lokale) i MOPS (opiekunowie i terapeuci).
VI. Kolej nadzalewowa- jako jedna z atrakcji turystycznych, wzbogacająca ofertę turystyczną i generująca miejsca pracy mieszkańców miejscowości nad Zalewem, powinna być wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin Nadzalewowych. Elbląg, przewodzący temu Związkowi, mając odpowiednie kadry , mógłby przygotować potrzebną dokumentację i wnioski do funduszy unijnych na konieczną modernizację.
VII. Elbląg - lider subregionu – Elbląg, jest ośrodkiem regionalnym posiadając szpitale, w tym Szpital Wojewódzki, szkoły ponadgimnazjalne i wyższe, instytucje kulturalne o znaczeniu regionalnym (teatr, muzeum, biblioteka, Galeria El). Elbląg powinien też stać się centrum administracyjnym oraz gospodarczym regionu, realizować projekty łączące cały region elbląski, obejmujący Żuławy, obszar nad Zalewem Wiślanym, Wysoczyznę Elbląską, tereny nad Kanałem Elbląskim włącznie z Ostródą.
Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi innych kandydatów w materiałach Wiesław Wiśniewski odpowiada i Elżbieta Gelert odpowiada.
Razem z Tobą
na listach PiS sa nieudacznicy z byłego AWS
wilk wilkowi człowiekiem