Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Kardiolog Remigiusz Mazur: Serce lubi ruch

03.08.2024, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kardiolog Remigiusz Mazur: Serce lubi ruch
Fot. Ryszard Biel
Na prośbę czytelników ponawiamy publikację rozmowy z lekarzem kardiologiem z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
 
 
 
Remigiusz Mazur na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu na oddziale kardiologii z pododdziałem kardiologii inwazyjnej. Zajmuje się m.in. leczeniem zawałów mięśnia sercowego i diagnostyką inwazyjną choroby wieńcowej. W rozmowie dla info.elblag.pl opowiedział o tym jakim badaniom należy się poddawać profilaktycznie i na co warto zwracać uwagę.
 
 
 
Zawał serca zazwyczaj kojarzy się z osobą po 50-tce, która źle się odżywia i ma stresującą pracę. Czy rzeczywiście tylko takie osoby są narażone na zawały serca?
 
 
Rzeczywiście pokutuje taka opinia. Coraz częściej widzimy jednak, że na choroby sercowo-naczyniowe chorują osoby młodsze. Przyjęło się też, że częściej chorują mężczyźni, co też nie jest prawdą. Kobiety również mają zawały serca. Prawdą jest jednak, że niezdrowy styl życia, mało ruchu, niezdrowa dieta czy stres predysponują do rozwoju tej choroby i do tego, by szybciej ona wystąpiła.
 
 
Co należy robić, jakim badaniom się poddawać, by do tego nie doprowadzić?
 
 
Warto robić badania profilaktyczne cholesterolu, ciśnienia tętniczego. Ważna jest też diagnostyka w kierunku cukrzycy. Poza tym serce lubi ruch. Ważne jest by regularnie, aktywnie spędzać czas.
 
 
Żyjemy w czasach, gdzie doba zawsze jest za krótka. Często wolimy gdzieś podjechać niż podejść, a jemy szybko i niekoniecznie zdrowo.
 
 
Jeżeli mało się ruszamy, źle się odżywiamy i żyjemy w stresie to powinniśmy się zainteresować czy nie jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Podstawowym badaniem jest zbadanie cholesterolu. Jeżeli jego poziom jest podwyższony to albo musimy diametralnie zmienić styl życia, albo włączyć terapię.
 
 
A co w przypadku jeśli już występują niepokojące nas objawy?
 
 
Jeśli odczuwamy bóle wieńcowe czy bóle wysiłkowe i zauważyliśmy, że szybko się męczymy to może oznaczać, że coś się dzieje z sercem. Wówczas do rozważenia jest diagnostyka nieinwazyjna, np. echo serca czy test wysiłkowy. Diagnostyka nieinwazyjna nie polega na naruszeniu ciągłości tkanek. Echo serca to inaczej mówiąc USG serca. Przykładam głowicę do klatki piersiowej i oceniam strukturę serca i czy jamy nie są powiększone. Pacjent nie ma się czego bać. Jeśli echo nie do końca jest prawidłowe robi się też test wysiłkowy, co jest po prostu chodzeniem po bieżni. Pacjent do klatki piersiowej ma podłączonych 10 elektrod i w trakcie wysiłku oceniam rytm jego serca. To są badania, które trwają od 15-20 minut i nie trzeba do nich specjalnego przygotowania.
 
 
Co w przypadku jeśli wyniki będą nieprawidłowe?
 
 
Jeżeli się okaże, że badanie kardiograficzne nie wyszło dobrze i potwierdziło się to w teście wysiłkowym wtedy mamy dwie możliwości. Jeśli pacjent do tej pory nie był leczony to można włączyć odpowiednią terapię, by chorobę niedokrwienną serca starać się opanować farmakologicznie. W momencie, kiedy wyniki są bardzo złe proponuje się diagnostykę inwazyjną, czyli koronarografię. Wówczas musimy nakłuć tętnicę, dostać się w okolice serca i zaintubować tętnice wieńcowe, które unaczyniają mięsień serca. Podajemy kontrast, który pokazuje nam, czy tętnice są drożne.
 
A jeśli nie są?
 
 
Mamy możliwości, żeby poszerzyć zwężenie implantując stenty. Wtedy zazwyczaj dolegliwości ustępują. Zabieg polega na tym, że doprowadzamy cewnik do okolicy serca, gdzie intubujemy tętnicę wieńcową. Przez miejsce zwężenia przeprowadzamy cienki drucik, po którym wprowadzamy stent. To metalowa konstrukcja. My używamy stentów w rozmiarach od 2 mm do 4,5 mm. Długość jest od 8 mm do 48 mm. Rozprężając stent powodujemy, że blaszka miażdżycowa, która zwężała tętnice jest jakby „wprasowana” w ściankę naczynia przywracając prawidłową średnicę naczynia. Pacjent jest przytomny i po 2-3 dniach może pójść do domu.
 
 
Nie u wszystkich pacjentów to może pomóc.
 
 
Wtedy kwalifikujemy pacjenta do leczenia kardiochirurgicznego, czyli tak zwanych by-passy. To jest bardzo rozległy zabieg. Pacjent musi mieć znieczulenie ogólne. Kardiochirurg pobraną tętnicę lub żyłę wszywa do tętnicy wieńcowej za miejsce zwężenia. Oczywiście taki zabieg to już ostateczne rozwiązanie.
 
 
Czy elblążanie coraz częściej chorują na serce?
 
 
Choroby sercowo-naczyniowe czy zawały mięśnia sercowego są nadal najczęstszą przyczyną zgonów. Dzięki wprowadzeniu diagnostyki inwazyjnej ilość przypadków śmiertelnych zmniejszyła się, bo pacjenci szybciej do nas trafiają. Ważne jest, żeby ludzie wiedzieli, że jeśli pojawia się w klatce silny ból i trwa on powyżej 15 minut, a nawet może się zdarzyć, że ból promieniuje do ręki czy pleców, to należy wezwać karetkę. W zawale mięśnia sercowego najważniejsze jest, aby pomoc jak najszybciej została udzielona.
 
 
Czyli należy słuchać swojego ciała.
 
 
I to uważnie.

 

Z Remigiuszem Mazurem
rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +16
    ~ Tak racja
    Piątek, 13.09

    A Elblązanie na spacerek zamiast pieszo to jada samochodem cala rodzina przez stare miasto i mówią byliśmy z rodziną na spacerze.

  2. 2
    +19
    ~ Dokładnie
    Piątek, 13.09

    W 100 procentach doktor to określił. Szacun.

  3. 3
    +8
    ~ Samo zdrowie
    Sobota, 29.07

    Serce lubi miłość i seks-:))

  4. 4
    +1
    ~ Patrycja
    Sobota, 29.07

    Lekarz z powołania.

  5. 5
    +3
    ~ Patrycja
    Sobota, 29.07

    Lekarz z powołania.

  6. 6
    +5
    ~ ...
    Sobota, 29.07

    Tyle teorii. A w praktyce jak jest, to każdy chory wie.

  7. 7
    +4
    ~ mis
    Sobota, 03.08

    Lapiduch taki madrala no to idzcie do poradni kardiologicznej i sprobujcie dostac sie do lekarza w rejestracji pielegniara ci powie NAJBLIZSZY TERMIN W 2025LUB 2026 fajnie ? oczywiscie prywatnie natychmiast wiem ja mam wizyte listopoad 2025

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.82490921020508