Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu zostało założone w maju 1999 roku. Do roku 2001 działało pod nazwą Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Dzisiaj jest samodzielną organizacją, która należy do Ogólnopolskiej Sieci Wolontariatów.
O tym jak wygląda praca wolontariatu oraz jakie możliwości ma wolontariusz, rozmawiamy z Panią Gabrielą Zimierowską, wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu i Panią Jolantą Nowokrzewską, wolontariuszką.
Jak Panie myślą, dlaczego warto być wolontariuszem?
Argumentów jest mnóstwo, ale najważniejszy to przede wszystkim fakt, że pomagamy innym i mamy z tego satysfakcję. Przede wszystkim pomoc w rozwoju innych jest daje taką satysfakcję, której nie można zastąpić żadnymi pieniędzmi. Poza tym, prościej byłoby odpowiedzieć na pytanie: dlaczego nie warto być wolontariuszem? Warto jest pomagać sobie - pomagając innym.
Zatem, dlaczego nie warto być wolontariuszem?
Młodzi ludzie, w większości, patrzą pod kątem swojej przyszłości, a nie potrzeby pomagania. Wolontariat daje możliwość rozwijania swoich umiejętności, nabierania doświadczenia zawodowego. Jeśli młodzi ludzie chcą mieć dobry start w swojej karierze zawodowej to informacja na temat załączona do CV jest bardzo dużym atutem. Nie każdy kto udziela się w wolontariacie czuje potrzebę pomagania. Jesteśmy elastyczną placówką. Wolontariusze mogą rozwijać swoje umiejętności prawie w każdym zawodzie, wykluczając zawody związane z biznesem. Nie ma powodu, żeby nie warto było działać w wolontariacie.
Czy trzeba spełniać jakieś wymagania, żeby zostać wolontariuszem?
Jak głosi idea naszej organizacji - wolontariuszem może zostać każdy. Bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, pochodzenie i tym podobne.
Czyli nie istnieje taka zasada, że aby czynnie pomagać na rzecz wolontariatu, wymagany jest wiek minimum 16 lat?
Absolutnie nie, dlatego, że dziecko 12-letnie, posiadające świadectwo z czerwonym paskiem, może równie dobrze jak starsza młodzież pomagać młodszym np. w odrabianiu lekcji. W przypadku wolontariatu wiek nie gra istotnej roli. Był taki przypadek ,że dzieci pomagały w hospicjach. Jeśli tylko ktoś chce dobrowolnie i bez wynagrodzenia pomagać, to uważamy, że wiek nie ma nic do rzeczy. Zawsze można znaleźć sobie odpowiednie zajęcie. Jedyny wymóg odnośnie wieku stawiają placówki edukacyjne takie jak Pogotowie Opiekuńcze czy Dom Dziecka.
Czym zajmują się elbląscy wolontariusze?
Nasza placówka współpracuje z ponad 30-toma organizacjami, a ponadto z indywidualnymi osobami. Na stronie internetowej Centrum Wolontariatu w Polsce można znaleźć informacje na temat elbląskiego Wolontariatu. Zamieszczone są tam miedzy innymi ogłoszenia, gdzie potrzebni są wolontariusze. Na przykład na osiedlu Zawada mieszka 12-letnia dziewczynka, która jest dzieckiem bardzo wrażliwym, poza tym ma problemy z nauką i potrzebuje osoby do pomocy w odrabianiu lekcji. Jest naprawdę bardzo dużo możliwości.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej informacji na temat działalności Regionalnego Centrum Wolontariatu można uzyskać na stronie http://www.wolontariat.org.pl/strona.php?p=646.
OL