Księga Elbląska cz. III to już trzecia część przewodnika o szczególnym charakterze. To kontynuacja opowieści o dawnym Elblągu, jego mieszkańcach i o okolicach miasta. W dwóch poprzednich Księgach na 704 stronach, znalazło się 1459 zdjęć i 43 mapy, nie licząc ciekawych tekstów. Rozmowa z Jerzym Zaskiewiczem gł. redaktorem Elbląskie Księgi.
- Czym się różni aktualna księga od pozostałych?
Elbląska księga cz. III w całości poświecona jest historii naszego miasta. W cz. III znalazły się opisy.: fortyfikacji Elbląga, historii elbląskiego PKS, wydarzeń z roku 1945, znajdują się tu również tematy współczesne tak ja np. rozdział - Most do Europy...
- Tak jak w poprzednich księgach w tworzeniu III cz. brały udział różne osoby...
Tak, jest to zespół ludzi, którzy z pisania czerpią wiele przyjemności. Elbląską Księgę współtworzyli m.in. Justyna Kozłowska, Janusz Charytonkiuk, Lech Brywczyński, Juliusz Marek, Edward Jaremczuk, Wojciech Więckiewicz.
- Ile trwała praca nad III cz?
Księgę pisaliśmy przez dwa lata. Nie napisalibyśmy jej bez pomocy elblążan, którzy udostępnili nam wiele archiwalnych zdjęć. W samej tylko III cz. znalazło się 800 zdjęć. Większość fotografii pochodzi z mojego archiwum. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam, w szczególności sponsorom. Książka została wydana przez Elbląską Fundację Akademicką przy współudziale Fundacji "Pogezania".
- Gdzie można kupić Elbląską Księgę cz. III?
W tej chwili Elbląską Księgę cz. III można kupić np. w księgarni DOM KSIĄŻKI przy ul. Królewieckiej, lub w PTTK przy ul. Krótka 5. Warto dodać, ze poprzednie księgi nie będą już dostępne w formie książki, można je będzie nabyć tylko na płytach Cd. Tak jak poprzednie księgi cz. III jest również dostępna na płytach Cd. Zapraszam do lektury