Od 1998 roku Elbląg należy do Związku Miast Hanzeatyckich. Komisja Nowej Hanzy zdecydowała, że dzień 21 maja będzie Świętem Hanzy. Tego właśnie dnia, we wszystkich zrzeszonych w Związku miastach (a jest ich ponad 200) odbywają się wielkie festyny, ktorych główną ideą jest połączenie współczesności z historią i tradycjami starej Hanzy. I właśnie o nowym Związku rozmawiamy z rzecznikiem prezydenta Elbląga: Agnieszką Staszewską.
-Czym teraz, w XXI wieku jest HANZA?
-Przede wszystkim jest bardzo poważnym nawiązaniem do HANZY średniowiecznej. Jest to stowarzyszenie bardziej miast niż państw europejskich, generalnie ujmując-związanych z gospodarką morską. Elbląg w średniowieczu należał do HANZY. Był bardzo prężnym ośrodkiem hanzeatyckim.
-Ale czasy się zmieniły. W jaki sposób Elbląg teraz uczestniczy w pracach Związku? Co wnosi do samej HANZY i co z tego ma?
-Trudno w ogóle porównywać współczesna HANZĘ z jej poprzedniczką. Tamta bazowała na współpracy przede wszystkim gospodarczej, portowej. Nowa HANZA bardziej skupia się na promocji miast, które takie tradycje morskie mają. Generalnie, HANZA stawia sobie za cel przede wszystkim to, żeby działając w oparciu o wszelkie doświadczenia, podtrzymywać ducha europejskich miast, wspierać świadomość miast hanzeatyckich, rozwijać współpracę między tymi miastami. A ta współpraca odbywa się na różnych płaszczyznach: w gospodarce, w kulturze, w sprawach socjalnych.
-Czy można zaryzykować takie porównanie: Polska wstapiła do Unii Europejskiej i ma z tego konkretne wymierne korzyści. A jakie ma Elbląg po wstapieniu do HANZY?
-Nie, nie. To zupełnie inna relacja. Jeśli chodzi o HANZĘ, są to cele bardziej związane z aktywnością promującą miasto i region w Europie. W urzeczywistnieniu tych wszystkich celów, o których mówiłam służy aktywność w zakresie Public Relations. Ona ma pokazać nasze walory, tradycję, historię. W tym celu, raz w roku, organizowane są Międzynarodowe Zjazdy Miast Hanzeatyckich. Zawsze gdzieś indziej. Wtedy prezentowany jest dorobek współczesny i historyczny, odbywają się różne fora, zgromadzenia, seminaria. Oprócz stałych pozycji, za każdym razem jest coś szczególnego. Każde miasto stara się wpleść coś nowego, że HANZA cały czas nabierała nowych walorów, żeby ciągle żyła i przenosiła tradycje na nowe pokolenia. Tegoroczny międzynarodowy zjazd HANZY odbędzie się w Estonii, w Tartu. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że kolejka miast chętnych do zorganizowania takiego zjazdu jest już ustawiona do 2019 roku. I do tego czasu nie ma Elbląga. Możemy sie starać o zorganizowanie takiego zjazdu po tym terminie.