Koncert pod tytułem „Arcydzieła muzyki klasycznej”, który odbędzie się dziś, 15 marca, w Centrum Sztuki Galeria EL, uświetni skrzypek, Piotr Pławner. Uchodzi on, za najwybitniejszego polskiego skrzypka i cieszy się ogólnoświatową sławą. Specjalnie dla info.elbląg.pl zdradził szczegóły współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną.
- Kultura jest takim odcinkiem życia, który w dzisiejszych czasach często jest zapominany. Wydaje mi się, że jest to bardzo ważny fundament duchowy dla społeczeństwa. A bez tej kultury, mam tu na myśli muzykę, człowiek staje się biedniejszy, biedniejszy duchowo - powiedział Piotr Pławner w wywiadzie dla info.elbląg.pl
Jak rozpoczął Pan współpracę z Elbląską Orkiestrą Kameralną?
Właściwie jest to mój drugi koncert z orkiestrą odbywający się w Elblągu. Pierwszy odbył się dwa lata temu, po którym wyraziłem się dość klarownie, że jest to zespół wyjątkowo dobry, świetnie rozumiejący muzykę kameralną. Wtedy był to zespół oparty na kwintecie smyczkowym, po którym zasygnalizowałem chęć dalszej współpracy.
Jak w związku z tym ocenia Pan poziom naszej orkiestry?
Bardzo wysoko. Jest to ciekawe, że współpracując z orkiestrą kameralną mamy do czynienia z nieco inna muzyką. Gramy utwory skomponowane przez dwunastoletniego Mendelsona, jest to koncert bardzo wymagający dla orkiestry. Tutaj okazało się, już od pierwszej próby, że muzycy mają opanowane wszelkie techniki, artykulacje itp. To brzmiało. Oceniam tą orkiestrę bardzo wysoko, jej brzmienie jest wyjątkowo piękne. Elbląg ma naprawdę duże szczęście, że ta orkiestra gra koncerty. Mam nadzieje, że będą one kontynuowane.
A jakie były początki Pana kariery?
To jest temat rzeka. Miałem dużo szczęścia, wygrywając pierwszą nagrodę w konkursie Wieniawskiego, która pomogła mi w mojej karierze. Potem potwierdziłem to, nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD. Muzyka to w dzisiejszych czasach taki obszar, który powinien być prezentowany szerszej publiczności. Radość płynąca z muzyki i muzykowania to jest coś, co duchowo wzbogaca człowieka. Dużo zależy od szczęścia.
Z którego z tytułów jest Pan najbardziej dumny i który najbardziej przysłużył się Pańskiej karierze?
Wyszczególniłbym dwa konkursy. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie zdobyłem pierwszą nagrodę mając siedemnaście lat. Cztery lata później, konkurs w Monachium, zdobywając pierwsze miejsce otrzymałem wiele propozycji pozakonkursowych z orkiestrami m.in. w Niemczech i całej Europie.
Czego możemy spodziewać się podczas koncertu?
Muzyka Mozarta i muzyka Mendelsona. Będzie to słynne Divertimento KV 136, najbardziej znany utwór z całego koncertu. Po Divertimencie zagramy koncert skrzypcowy Mendelsona. Jest to koncert z towarzyszeniem tylko orkiestry smyczkowej. To koncert skomponowany przez młodego Mendelsona, muzyka wspaniała, bardzo wirtuozowska. Po przerwie wykonamy serenadę Mozarta, rzadko wykonywaną na estradach. Jest to utwór 7 częściowy. Muzyka Mozarta ma szczególną energię. Wybrałem tych kompozytorów, ponieważ ich muzyka najbardziej odpowiadają mojej współpracy jako skrzypka i dyrygenta z Orkiestrą Kameralną. Jest to cudowna, energetyczna, bardzo uduchowiona muzyka.
Jak sprawdziła się nasza Orkiestra w tym repertuarze?
Rewelacyjnie, w tej chwili jesteśmy po bardzo intensywnych próbach. Jestem o ten koncert nie tyle, co spokojny, co wyjątkowo, cieszę się na ten wieczór. Zapraszam serdecznie wszystkich na jutrzejszy koncert.
Bilety można nabyć w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – Ratusz Staromiejski, IV piętro, pok. 29. Istnieje także możliwość rezerwacji telefonicznej: (55) 237 47 49 lub elektronicznej na stronie www.eok.elblag.eu. Zapraszamy na koncert.
Media wspierające EOK - info.elblag.pl
MK
KIEDY budowa budynku filharmonii w Elblągu.