Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Poznaj historię żydowskiej Warszawy. Specjalnie dla info.elblag.pl wywiad z Pawłem Śpiewakiem

26.10.2012, 07:05:11 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj historię żydowskiej Warszawy. Specjalnie dla info.elblag.pl wywiad z Pawłem Śpiewakiem
fot. agencja reklamowa GABO

To ostatnia szansa, by obejrzeć wystawę poświęconą warszawskim Żydom, którą znaleźć można w Bibliotece Elbląskiej. Do jej zobaczenia zachęca w rozmowie z info.elblag.pl dr Paweł Śpiewak, znany socjolog, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Zdjęcia pochodzące z projektu Żydowskiego Instytutu Historycznego i Instytutu Goethego „Żydzi Warszawy 1861-1943” zdecydowała się wypożyczyć Biblioteka Elbląska. Kultura żydowska nie gości w tym miejscu jednak po raz pierwszy. W ubiegłym roku placówka prezentowała wystawę ilustracji dziecięcej w literaturze izraelskiej, którą udostępniła Ambasada Izraela w Polsce. I choć wystawa poświęcona warszawianom będzie widoczna tylko do końca października, to w grudniu na elblążan czekają trzy ciekawe pokazy filmowe. 7 grudnia o godzinie 18.00 wyświetlone zostaną dwie produkcje: „Ucięta dyskusja” (Danae Elon, Kanada, 2009), „Wesołych świąt” (Luca Marvanyi, Izrael 2011). Tydzień później, 14 grudnia o godzinie 18.00, zostanie pokazany polski film „Błazen purymowy”  (Jan Nowina-Przybylski oraz Joseph Green).

Rozmawiamy z dr Pawłem Śpiewakiem - dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, autorem wielu kontrowersyjnych publikacji, m.in. książki „Żydokomuna”.

- Żydowski Instytut Historyczny posiada cztery wystawy, które wypożyczane są głównie placówkom kulturalnym. Jak ocenia Pan taki sposób poznawania innej kultury?

 
- W Elblągu byłem tylko raz, przybyłem tam rok temu na zaproszenie biblioteki, która współorganizowała Salon „Polityki”. Nie wiem jednak, w jakim stopniu kultura żydowska jest elblążanom znana. Taka wystawa to dobry początek, dzięki któremu w łatwy sposób można poznać inną kulturę… Sposoby poznawania środowisk żydowskich bywają różne. Niedawno pewna szkoła wypożyczyła od nas wystawę planszową. Warto wspomnieć też o znakomitym Muzeum w Tykocinie, w którym również znaleźć można nasze eksponaty. Tak więc niektóre wystawy są bardziej szczegółowe. Tylko czy każda biblioteka ma potrzebę ich prezentowania i odpowiednią ilość środków na jej organizację?
 
-Elblążanie zobaczą też trzy filmy, w ramach pokazów pofestiwalowych. Mowa o 8. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy”…
 
- To dobra inicjatywa. Zachęcam do obejrzenia nie tylko tych filmów. Polecam nową produkcję Władysława Pasikowskiego „Pokłosie”. To niesłychanie ważny film. Łączy on się z doświadczeniem wojny. Przyznam, że ciekawa byłaby rozmowa z krytykami filmowymi dotycząca jego wydźwięku…
 
- Wrócę do działalności prowadzonego przez Pana instytutu. Czy podmiotom zewnętrznym wypożycza się tylko wystawy?
 
- Dzielimy się nie tylko wystawami. Nie ma dnia, żebym nie podpisywał zezwolenia na wypożyczenie jakiejś rzeczy. Eksponaty podróżują po całym świecie, od Ameryki po Izrael.  Nasze zbiory są naprawdę imponujące, mamy bowiem kilkanaście tysięcy dzieł sztuki. Niektóre z nich są niezwykle wybitne, są autorstwa największych malarzy, rysowników i rzeźbiarzy żydowskich. Posiadamy też olbrzymią kolekcję fotografii. Jest ich ponad czterdzieści tysięcy. Najważniejszymi elementami archiwum są jednak wszelkie dokumenty, w tym zasoby Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. 
 
- W Elblągu projekt „Żydzi Warszawy 1861-1943” prezentowany jest w bibliotece. Jednak coraz częściej możemy spotkać wystawy w miejscach takich jak centra handlowe. Czy to dobry pomysł?
 
- Ciekawym przykładem podobnej inicjatywy jest prezentacja zdjęć na płocie warszawskich Łazienek. Taki sposób obecności kulturowego znaku w miejscu nietypowym nie jest zły, bo przyciąga uwagę wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, by robione to było z taktem, by nie epatować przemocą. Bo tej w historii było za dużo. 
 
Antek Rokicki, korespondent info.elblag.pl

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ don corleon
    Piątek, 26.10

    Ja tam myslalem ze warszawa jest Polska!

  2. 2
    +6
    ~ Solidarny
    Piątek, 26.10

    Masz rację don corleon - obecnie coraz częściej różne szumowiny chcą nam odebrać to co nasze, a przypisuja nam NIE NASZE okrucieństwa jak np. "polskie" obozy koncentracyjne. aha i zamiast na "pokłosie" to zachęcam wszystkich do obejrzenia filmu np. o Generale Nilu, który został skazany na śmierć przez krzywoprzysięgły sąd złożony z samych żydów, czy choćby wysłuchać historii o Danucie Siedzikównie "Ince", której żydowski prokurator co chciał dla tej 17 letniej sanitariuszki kary śmierci, potem wyjechał do izraela i jakiś czas temu przysłał do IPN prośbe aby poświadczyli, że pracował w UB, bo wtedy będzie miał u siebie większą emeryturę... - TAKICH PRZYKŁADÓW SĄ SETKI TYSIĘCY

  3. 3
    +5
    ~ ;D
    Piątek, 26.10

    Od 23 lat odnoszę wrażenie że w Polsce nikt nie mieszkał nikt nie tworzył, nikt nie pracował poza Żydami. I jedno podstawowe pytanie czy to byli Polacy czy to byli Żydzi? Dlaczego Tuwim napisał "Kwiaty Polskie" nie kwiaty Żydowskie. Bo to k.... Polak był nie Żyd. Mam wrażenie że Polacy w tym kraju to jakaś zahukana mniejszość mniej znacząca od Białorusinów Litwinów Ukraińców nie mówiąc o Niemcach

  4. 4
    +6
    ~ Polak
    Piątek, 26.10

    Czemu ostatnimi laty promuje się wszystkie kultury, tylko nie kulturę polską? Nasza kultura nie jest w niczym gorsza, a wiedza o niej jest chyba mniejsza niż o kulturze żydowskiej, niemieckiej czy innych mniejszości... W ramach "walki o prawa mniejszości" mamy już do czynienia niemal z dyktatem tychże. A Paweł Śpiewak, dla tych, którzy nie wiedzą, to jeden z większych przedstawicieli lewackiego nurtu antypolskiego.

  5. 5
    +5
    ~ OMG
    Piątek, 26.10

    Czyli teorie spiskowe o współczesnych żydach jednak nie są wyssane z palca. Ciekawe kiedy usłyszymy że stolicą Polski jest Jerozolima

  6. 6
    +4
    ~ wielbiciel elbinga
    Sobota, 27.10

    Nienawidzę tej koszernej nacji.Tak jak napisali koledzy,koleżanki niżej,wszystko zydowskie.Hasło WASZE ULICE,NASZE KAMIENICE nabiera rozpędu.

  7. 7
    +5
    ~ Solidarny
    Sobota, 27.10

    w latach 90-tych na jednym z konkresów żydowskich w Warszawie, żydzi tam będący (razem z zaposzonymi gośćmi z zagranicy: głównie z izraela i USA) jasno stwierdzili, że jeśli Polska nie zapłaci żydom miliardów złotych za wyimaginowane zadość uczynienie powojenne to bedziemy tego żałowali i na arenie międzynarodowej nękani - no i co chwilę mamy "polskie" obozy koncentracyjne, jakiś łgarskich grossów, na podstawie których potem robią łgarskie filmy jak "pokłosie" - to tyko przykłady nacisków oficjalnych, a wiecej jest nieoficjalnych na które też nieoficjalnie juz rząd tuska zaczyna się uginać i w kuluarach sejomwych toczą się rozmowy aby żydom zapłacić haracz - TYLKO PYTAM ZA CO??? Za to, ze mordowali naszych Patriotów nieraz razem z hitlerowcami w kolaboracji, a z ruskimi to juz na całego!??

  8. 8
    --3
    ~ nie dr, a prof.
    Poniedziałek, 29.10

    Prof. Śpiewak chyba sobie zasłużył, żeby go poprawnie tytułować. ;)

  9. 9
    +1
    ~ Solidarny
    Poniedziałek, 29.10

    a czym sobie zasłuzył? Czy jest na tyle obiektywny i w swojej wystawie kultury żydowskiej, pokazuje takze takie cytaty żydów:??? "Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy ich nękać tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym." - Israel Singer Dnia 19 kwietnia 1996r. na Swiatowym Kongresie Żydów

  10. 10
    0
    ~ pytający
    Poniedziałek, 21.01

    Jest dobrym dyrektorem, wystarczy spojrzeć na stronę Instytutu, żeby się tego dowiedzieć. Albo przeczytać książkę o żydokomunie. Polecam...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.2890930175781