Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Grzegorz Nowaczyk:Przyszłością jest e-dowód, czyli polska ID karta

18.01.2010, 00:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Grzegorz Nowaczyk:Przyszłością jest e-dowód, czyli polska ID karta

Marszałkowie i wicemarszałkowie województw, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Telekomunikacji Polskiej oraz niezależni eksperci branżowi spotkali się 14 i 15 stycznia na Radzie ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Nasz region reprezentował członek Zarządu Województwa Grzegorz Nowaczyk.

Spotkanie zdominowały trzy tematy: porozumienie pomiędzy samorządami a MSWiA dotyczące tempa wprowadzania zmian umożliwiających dostęp do urzędów drogą elektroniczną, przegląd konkretnych projektów realizowanych w poszczególnych województwach oraz informacje o tempie inwestycji związanych z budową regionalnych sieci szerokopasmowych. 

Przypomnijmy, żę od 2011 roku będziemy posługiwać się nowymi dowodami osobistymi, które będą zawierały m.in. podpis elektroniczny oraz biometryczny wizerunek twarzy, a także miniprocesor, który pozwoli na odczytanie danych medycznych. Nowy dokument nie będzie zawierał natomiast informacji o miejscu zamieszkania. O nowy dowód będą mogli ubiegać się obywatele Polski, którzy ukończyli 13 lat. Za wymianę starego dowodu na nowy nie trzeba będzie płacić.

O najważniejsza ustalenia z tego spotkania Monika Betcher z Urzędu Marszałkowskiego zapytała Grzegorza Nowaczyka, przedstawiciela Elbląga w Zarządzie Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jak Pan ocenia stan informatyzacji obsługi w polskich urzędach?

Powiem szczerze – wygląda to średnio. Mamy pseudo e-urzędy, które lekceważą obywateli, zmuszając ich do poszukiwania w sieci e-usług, które tak naprawdę są formularzami elektronicznymi, które musimy wypełniać i zanosić do kolejnego urzędu. Administracja, czyli wszelkie urzędy skok technologiczny ma dopiero przed sobą. Patrzę jednak, jak szybko z wprowadzaniem internetowej obsługi poradziły sobie polskie banki oraz jak szybko my, klienci się do tego przyzwyczailiśmy, dlatego jestem ostrożnym optymistą. W pespektywie kilku lat na pewno będzie znacznie lepiej niż teraz.

Czy ta Rada Marszałków przyniosła jakieś nowe ustalenia?

Kluczem do przyszłej sprawnej infrastruktury jest współpraca centralnych i regionalnych systemów teleinformatycznych administracji publicznej. Celem nadrzędnym zaś jest wdrożenie systemu do wydawania wielofunkcyjnego elektronicznego dowodu tożsamości (e-dowód), którym będziemy się mogli uwierzytelnić i identyfikować w różnych systemach IT jednostek sektora administracji. Po co to wszystko? Po to by „odmiejscowić” załatwianie spraw urzędowych. Elblążanom pracującym na co dzień w Trójmieście lub innych miastach sytuacje brania dnia wolnego na załatwienie spraw w elbląskich urzędach są na pewno dobrze znane. Po wdrożeniu e-dowodu to urząd w mieście, gdzie pracujemy lub chwilowo mieszkamy, będzie mógł takie sprawy przejąć – dane system odczyta przy identyfikacji e-dowodem. Na razie do tej wizji brakuje nam jeszcze kilku etapów, ale przede wszystkim pilnujemy stałej wymiany informacji. I temu służą właśnie regularne spotkania, na których jestem obecny. 

Brzmi ciekawie, ale jakieś terminy? Kiedy to wszystko rzeczywiście będzie istniało?

1 stycznia 2011 r. to naturalny termin – kończy się bowiem 10-letni okres ważności pierwszych plastikowych dowodów, z których korzystamy dziś. Były one wydawane od 2001 r. i obywatele, którzy otrzymali je jako pierwsi, będą musieli je wymienić z powodu upływu terminu ważności. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji już oficjalnie zapowiedział, że od początku 2011 r. wydawane będą elektroniczne dowody osobiste wyposażone w mikroprocesor. Nowy e-dowód będzie plastikową kartą wyposażoną w mikroprocesor. Na przykład w czasie wizyty u lekarza taki dowód pozwoli odczytać dane medyczne znajdujące się w systemie informatycznym służby zdrowia. Sam dowód jednak nie będzie nośnikiem tych danych. Pilotażowo nowe e-dowody pojawią się już w połowie bieżącego roku.

Jak wyglądamy na tle innych krajów Unii Europejskiej – mamy mocne opóźnienie?


Szacuje, że mamy około 4-5 lat straty na tle podobnych wdrożeń w innych krajach. Proszę pamiętać, że cały system zaimplementuje się dopiero po kilku latach. Belgia zaczęła wprowadzenie e-dowodu w maju 2004 r. a wszyscy obywatele będą posiadać elektroniczny dowód dopiero pod koniec tego roku. Włosi wprowadzają e-dowód od 2006 r. Ich e-ID jest również rodzajem biomedycznego paszportu, dzięki któremu Włosi mogą przekroczyć granicę 32 europejskich i północnoafrykańskich krajów. Na spotkaniu, które dziś Państwu relacjonuję, byli także branżowi eksperci. Monitorują oni trwające wdrożenia w innych krajach, aby wykluczyć poziom błędów w planowanej u nas informatyzacji. Korzystanie z doświadczeń innych to przecież nie tylko proste kopiowanie rozwiązań, ale także spisywanie sygnałów, które z elementów wdrożeń w krajach UE okazały się nieprzydatne.  

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ zaczyk
    Poniedziałek, 18.01

    durni do wora.

  2. 2
    0
    ~ fredek
    Poniedziałek, 18.01

    a wór o mur

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0417518615723