Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto na tle innych? Elbląg posiada ponad 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. Rozpoczynamy nowy cykl "Poznaj elbląskie formy przestrzenne".
Jedną z charakterystycznych form przestrzennych naszego miasta jest rzeźba Zbigniewa Książkiewicza, która powstała podczas III Biennale Form Przestrzennych. Zlokalizowana jest na wzniesieniu tuż obok Miejskiego Targowiska. Od wielu lat pełni funkcję nie tylko ozdoby, ale również tworzy idealną scenerią do wykonywania zdjęć.
Wśród elblążan spotykamy skrajne opinie.
Stoi, niszczeje, a nawet może stwarzać niebezpieczeństwo. Dzieci tam biegają, bawią się, kiedyś ktoś zrobi sobie krzywdę
-mówiła pani Lucyna.
Dla mnie jest to kupa złomu, ale ładnie wygląda
- dodała pani Justyna.
Jest odświeżona, więc cieszy oko. Idąc dalej w kierunku Zawady można odnaleźć kolejną rzeźbę. Wiele jest ich w naszym mieście. Bardzo dobrze, że mamy takie arcydzieła, zdecydowanie poprawia to wizerunek miasta. Naprawdę podobają mi się te rzeźby, a najbardziej ta przypominająca literę S, która znajduje się na ul. Hetmańskiej. Jest nowoczesna, w pięknym kolorze, zwraca uwagę
- stwierdziła pani Elżbieta.
Mimo iż forma ta nie posiada oficjalnej nazwy, przez elblążan zyskała określenie Batmana.
Batman stoi tu od wielu lat, pewnie pełni funkcję ozdoby. Nie jest niczym niezwykłym, choć te obrazki na skrzydłach są ciekawe. Artysta musiał włożyć wiele pracy w tę rzeźbę. Jakiś czas temu był szał na Batmana, wszyscy robili sobie z nim zdjęcia, a nawet można było kupić koszulkę z wizerunkiem tej rzeźby
- przypominała p. Ewelina.
Perwotnie konstrukcja ta miała mieć szerokość aż 20 metrów. Jednak ze względu na brak materiału artysta ograniczył swoje dzieło do 10 metrów rozpiętości ażurowych skrzydeł. Zwany przez elblążan "Batman" początkowo mieścił się na Placu Jagiellończyka, lecz w momencie poszerzenia i regulacji ul. Królewieckiej w latach 80. została przeniesiona na miejsce, w którym obecnie się znajduje. Dzięki usytuowaniu na wzniesieniu ta charakterystyczna rzeźba widoczna jest z daleka.
Osobiście nie widze tam Batmana, ta rzeźba bardziej kojarzy mi się z koroną. Jeżeli zadbamy o nasze formy przestrzenne to na pewno będą one ładną ozdobą naszego miasta
-mówił Robert.
Biennale form przestrzennych tworzyły się, kiedy miałem 16 lat. Na początku ludzie sceptycznie do tego podchodzili. Jednak z biegiem czasu przyzwyczailiśmy się do nich, przywykliśmy do ich widoku, dlatego na co dzień ich nie dostrzegamy. Tak jak i kiedyś, tak i teraz Elbląskie rzeźby bardzo mi się podobają, nawet jeśli byłyby pokryte rdzą też posiadałyby swoje przesłanie. Rzeźba ta kojarzy mi się z wolnością, chyba dlatego, ze skrzydła idą w różne strony, w przestrzeń. Choć moją ulubioną figurą przestrzenna była strzała, właściwie strzały, które przypominają mi kwiaty lub drzewa, które pną się do góry, jak agawa.
-mówił pan Roman.
Niektórym elblążanom forma ta przypomina ptaka, samolot lub Batmana. Ile ludzi, tyle też skojarzeń? A co o "Batmanie" sądzą nasi czytelnicy?
Formom należy się remont i odpowiednia promocja: przewodnik w formie aplikacji na telefon, tabliczka informacyjna a w niektórych przypadkach podświetlenie. Formy mogą być fajną atrakcją turystyczną, ale od lat nie ma woli i chętnych by zrobić z tym porządek.
Na dodatek tabliczki przed tymi formami są umieszczone na ziemi w trawie. Czy to pomysł następnego glu,, ka bez mózgu. W innych miastach takie tabliczki są tak umieszczone na słupkach lub postumentach by przechodzący mógł swobodnie przeczytać co to. Inne miasta mają coś ciekawszego ławeczki z figurami z metalu i figurki rozmieszczone na całym mieście. A w Elblągu jest gawno.
do Racja - Człowieku, słupki bydło natychmiast połamie i wyrwie, a figurki ukradną i powiozą do swoich willi
W Elblągu nie ma turystów.
A ja uważam, że naciąganie tego do psychozy kultu złomu z okresu PRLu i szczycenie się tymi wątpliwymi dziełami mnie już osłabia!!! Na złom poszły statki, lokomotywy, fontanna z Balkiem i rozebrano wiele kamieniczek nikt nawet nie jęknął a tu proszę...Jeśli są takie wartościowe to sprzedać, a za uzyskane pieniądze włożyć jako wkład do remontu kiedyś największego basenu odkrytego w europie!!!
Kiedyś był tam piękny bunkier
Tam gdzie stoi dzisiaj Ta rzeżba / bienal batman / Tam nie był piękny bunkier jak pisze . C. Z . Tam były wodociągi, piękna lipa i przystanek autobusu 5 - tka . I domki jednorodzinne a naprzeciwko blok biały 2 - wu piętrowy . Ja tam mieszkałem ...
Prawda .Tam był wodociąg . A bunkier piękny poniemiecki był niżej na ul . Robotniczej .