Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto na tle innych ? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta ?
Obecność form przestrzennych w naszym mieście zawdzięczamy współpracy Galerii El i zakładów Mechanicznych im. gen. K Świerczewskiego Zamech. Wiele z nich powstało w latach 1965-1986. Również w ostatnim czasie na terenie naszego miasta powstało kilka nowych rzeźb, zawdzięczamy je artystom z wielu krajów, którzy odwiedzili nasze miasto. Jedną z dość młodych i nowych w naszym mieście rzeźb, jest konstrukcja mieszcząca się tuż przy wejściu do Centrum Handlowego Ogrody.
Dobrze, że w tym miejscu stoi właśnie taka nowoczesna rzeźba. Dużo osób spędza tu wiele czasu, więc na pewno zwraca uwagę na to, co tu stoi. Zdecydowanie ta rzeźba najbardziej mi się podoba. Turyści często robią sobie zdjęcia przy rzeźbach, które są położone na terenie całego miasta. Warto by było zamieścić obok nich jakieś tabliczki z opisami, co to jest, kto to stworzył, co przedstawia i jaką nosi nazwę. Być może wtedy częściej zwracalibyśmy na te rzeźby uwagę
- mówiła Marta.
Ta niewielka rzeźba stworzona przez holenderskiego artystę Rinusa Roelofsa powstała w ramach projektu "Poruszenie formy". Był to plener artystyczny, w trakcie którego zaproszeni artyści tworzyli dla Elbląga rzeźby kinetyczne. Artyści z różnych krajów stworzyli nowoczesne obiekty, jednym z nich jest nazwany przez twórcę: Spiralno-gwiaździsty deltahedron. Tę nazwę możemy przeczytać na zamieszczonej pod rzeźbą tabliczce, upamiętniającej zarówno twórczość artysty w naszym mieście, jak i projekt "poruszenie formy". Bez wątpienia trudno jest znaleźć idealną nazwę dla tej formy przestrzennej.
Bardzo podobają mi się formy przestrzenne Elbląga, jest ich naprawdę dużo. Sądzę, że ozdabiają nasze miasto, dzięki nim jest pusto. Na pewno wyróżnia nas to na tle innych miast. Akurat ta rzeźba kojarzy mi się z DNA, więc określiłabym ją nazwą jakiejś cząsteczki. Dobrzeby było za promować Elbląg na różnych stronach internetowych właśnie tymi formami, bo są one rzadkością, a turyści często je fotografują
-mówiła Kamila.
Głównym motywem prac holenderskiego artysty są struktury matematyczne. Rzeźba wykonana w Elblągu przedstawia jeden z nowych wielościanów foremnych, który twórca odkrył w 2012 roku- czytamy na tabliczce przed rzeźbą. Nie każdy mieszkaniec wie jaką nazwę noszą poszczególne formy przestrzenne z naszego miasta. Jednak możemy być pewni, że nasi twórczy elblążanie niebawem znajdą stosowne określenie tej rzeźby.
Gdybym miał określić tę rzeźbę jednym słowem, nazwałbym ją fuzją. Elementy rzeźby przenikają się i w ten sposób tworzą spójną całość, która bardzo ciekawie wygląda. Według mnie ta forma przestrzenna stoi na właściwym miejscu. Bardzo komponuje się i wpisuje w nowoczesny wygląd galerii handlowej. Bardzo mi się ona podoba
-mówił pan Paweł.
A co na temat spiralno-gwiaździstego deltahedrona sądzą nasi czytelnicy?
Elbląg to miasto dziwne,nie ma pięknych fontann. Nie ma figurek ,laweczek z figurami lub znanymi osobami . Ma za to pełno złomu którego nawet pies nie chce olac. Wstudzicie sie historii miasta i tyle.
Polacy w większości, a elblążanie w szczególności nie są znawcami sztuki, głównie nowoczesnej. Domagają się jakiejś tandety typu ławeczka, fontanny i inne dzieła o poziomie chałtury. Ciekaw jestem kto z postaci realnych miałby zasiąść na takiej ławeczce. Z historią miasta kojarzą się osoby mało popularne jak Nitchman czy Komenski. Obawiam się, że znalazłoby się wielu entuzjastów, aby był to morderca narodów określanych jako Prusowie czyli krzyżacki okrutnik z płaszczem ze znakiem krzyża, przeklinany przez potomnych mistrz krajowy Zakonu Herman Balk.