Osoby starsze w Elblągu, mimo wielu już istniejących w mieście organizacji, nie wiedzą gdzie mogą szukać pomocy w rozwiązaniu swoich problemów. Do tych najważniejszych należą m.in. braki finansowe, niemożność skorzystania z pomocy z powodu nieżyciowych przepisów, zagubienie i bezradność. Wczoraj w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Masz głos – Masz wybór”, odbyła się otwarta debata, z udziałem Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny, na temat sytuacji osób starszych w naszym mieście.
- Temat debaty zaproponowały organizacje socjalne, które widzą potrzebę stworzenia programu dla seniorów. Niestety, tak sformułowany wniosek nie padł z sali, ani też ze strony władzy i jej agend. Sala Staromiejska przy Św. Ducha była wypełniona i zabrakło trochę czasu, aby wszyscy chętni mogli się wypowiedzieć; ale najważniejsze, iż znalazła się płaszczyzna do debaty – twierdzi Elżbieta Szczesiul-Cieślak, redaktor naczelna miesięcznika „Razem z Tobą” – jednego z członków koalicji prowadzącej akcję „Masz głos - masz wybór” w Elblągu.
Pomimo, że oczekiwany wniosek o potrzebie stworzenia nowoczesnego programu dla tej grupy elblążan nie padł, to debata okazała się bardzo pożyteczna. Przedstawiciele starszego pokolenia mieli okazję „twarzą w twarz” powiedzieć prezydentowi Elbląga i władzom miasta o swoich potrzebach i bolączkach.
Podczas pierwszej części spotkania głos zabrał Henryk Słonina. Prezydent poinformował zainteresowanych o prowadzonych inwestycjach, które poprawią warunki bytu mieszkańcom Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych przy ul. Toruńskiej. Placówka ta przechodzi gruntowną modernizację związaną z przebudową i rozbudową budynku, w którym przybędzie kilkadziesiąt kolejnych miejsc dla podopiecznych. Inwestycja, która powoli dobiega końca kosztowała miasto 7 mln zł. To jednak nie wszystko. W przyszłym roku ruszyć ma budowa Hospicjum przy ul. Toruńskiej.
W dalszej części o działaniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, skierowanych do najstarszych mieszkańców naszego miasta mówiła jego dyrektorka Mirosława Grochalska. Z ramienia Urzędu Miejskiego wypowiadały się także Barbara Dyrla, naczelnik Wydziału Społecznego oraz Maria Piór, naczelnik Wydziału Świadczeń Rodzinnych, która przypomniała o możliwości ubiegania się o zasiłek pielęgnacyjny przez osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Następnie głos otrzymały organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Izabela Babraj ze Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej „Lazarus”, mówiła o dotychczasowych osiągnięciach ośrodka i najbliższych planach. – O tym co robimy najlepiej mówią same liczby. Mamy 300 podopiecznych, 500 osób korzysta z naszego transportu. Realizujemy 5 programów pomocowych. Posiadamy najnowszy sprzęt do przewozu osób niepełnosprawnych i starszych oraz sprzęt rehabilitacyjny. Niestety nie wychodzi nam praca z wolontariuszami. Młodych ludzi, którzy chcą pomagać nie brakuje, jednak przy pracy z osobami starszymi szybko się zniechęcają, dlatego myślimy o szkoleniach dla wolontariuszy. Brakuje nam również magazynu, w którym moglibyśmy składować nasz sprzęt. W planach mamy uruchomienie punktu konsultacyjno-doradczego, w którym każdy potrzebujący otrzymałby informację gdzie może otrzymać pomoc – informuje prezes elbląskiego „Lazarusa”.
Irena Mularczyk z Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Elblągu, opowiadała zebranym o trudnej rzeczywistości emeryta. Największym problemem, który ciągnie się latami, jest nieustanna walka z Sejmem o waloryzację rent i emerytur. – Mało się o tym mówi, ale bezustannie jesteśmy oszukiwani podczas zaciągania kredytów. Niestety każde wzięcie pożyczki wiąże się dla nas z poważnymi skutkami finansowymi poprzez np. dodatkowe kruczki – denerwowała się Irena Mularczyk.
Swoją ofertę dla osób starszych przedstawiła również Iwona Orężak, dyrektor Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. - Uniwersytet III Wieku oferuje swoim słuchaczom możliwość uczestniczenia w różnych formach zajęć audytoryjnych i seminaryjnych. Głównym celem jest włączenie osób starszych i niepełnosprawnych do kształcenia ustawicznego, aktywizacji intelektualnej, psychicznej i fizycznej słuchaczy – mówiła dyrektor.
O trudnościach w pozyskiwaniu ofert pracy dla osób starszych mówiła przedstawicielka Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, która zajmuje się pośrednictwem pracy. Zdaniem pośredniczki pracodawcy wolą teraz zatrudniać osoby młode, które są w wieku produkcyjnym, zresztą zainteresowanie ze strony osób starszych, jak przyznała, jest równie nikłe.
Na rzecz osób starszych prężnie działa również Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”, które ma ponad 1200 podopiecznych. O tym, że w mieście istnieje dobry klimat w kierunku polepszenia życia seniorom mówiła wiceprezes Stowarzyszenia Helena Hałun. – Niewiele jest takich miast w Polsce, gdzie przy prezydencie działa Rada Seniora. A w Elblągu taka rada istnieje. Chcemy by mówiono o nas, że ci emeryci są czegoś warci, że robią coś dobrego – mówiła Helena Hałun.
- Wiem, że mamy jeszcze w mieście sporo do zrobienia. Pomysł organizowania debat był udany. Cieszę się, że pojawiło się tyle uwag i wypowiedzi – powiedział prezydent Henryk Słonina.
Prezydent Elbląga na niektóre problemy znalazł rozwiązanie “od ręki”. Zaproponował np. by brakiem informacji dla osób starszych zajęła się redakcja „Razem z Tobą”, która miałaby opracować specjalny przewodnik.
Prowadząca debatę Danuta Janczuk, przewodnicząca elbląskiego oddziału Ligi Kobiet Polskich, zaprosiła elblążan do zgłaszania problemów oraz składnia swoich wniosków, postulatów i propozycji do organizacji, które tworzą koalicję organizacji prowadzących akcję „Masz głos - masz wybór: Stowarzyszenia Integracyjnego „Razem”, Stowarzyszenia „Rozwój i praca przyszłością samorządu”, Ligi Kobiet Polskich Oddział Terenowy w Elblągu oraz Redakcji „Razem z Tobą”.
- Koalicja jest organizatorem debat: dwóch tematycznych i podsumowującej akcję. W porozumieniu z Prezydentem ustalono, że pierwsza debata tematyczna dotyczyć będzie problematyki osób starszych, tematem drugiej będzie edukacja dzieci i młodzieży. Debata podsumowująca akcję odbędzie się pod koniec października br. – informuje Elżbieta Szczesiul-Cieślak z redakcji „Razem z Tobą”.
Jak widać na zdjęciu,seniorom w Elblągu żyje się całkiem,całkiem!
Jednym lepiej, drugim gorzej. Obawiam się jednak, że dzisiejsi młodzi też jeszcze nie będą mieli za wesoło na emeryturze. Co za kraj. Gdybym była zdrowsza zwinęłabym żagle, a raczej próbowała je rozwinąć w innej części Europy.