Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Cztery priorytety elbląskiej oświaty

30.08.2007, 19:00:35 Rozmiar tekstu: A A A


Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. W naszym mieście przyniesie on wiele innowacji pedagogicznych. Samorząd zamierza odbudować szkolnictwo zawodowe, które ściślej będzie współpracować z elbląskimi zakładami pracy. Dobra wiadomość dla uczniów wiążących swoją przyszłość z przedmiotami ścisłymi. Miasto wprowadza więcej zajęć z matematyki i fizyki. Więcej będzie także języka angielskiego i godzin z wychowawcą, poszerzony zostanie program zajęć pozalekcyjnych. To jednak tylko niektóre nowości w elbląskiej oświacie.


- Na podstawie tegorocznych wyników matur, możemy powiedzieć, że w Elblągu jest dobrze w oświacie. Jednak to, że jest bardzo dobrze, nie znaczy, że może być jeszcze lepiej – twierdzi prezydent Henryk Słonina.

Przypomnijmy, że w tym roku wskaźnik zdawalności matur w Elblągu wyniósł 94.2 proc. To bardzo dobry wynik, mając na uwadze rok ubiegły, gdzie Elbląg uzyskał tylko 85.7 proc. Dla porównania średnia w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 89 proc., a w kraju 90 proc.

- Po przeanalizowaniu tych wyników nasunęły się nam pewne wnioski. W Elblągu, zresztą jak i w całym kraju, mamy słabsze wyniki z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Mało osób wybiera również jako przedmiot dodatkowy przedmioty ścisłe. W związku z tym wyznaczyliśmy kilka priorytetów na rok szkolny 2007/2008 – mówi prezydent Elbląga. - Po pierwsze chcemy zapewnić wysoką jakość nauczania. Po rozmowach z rektorem Politechniki Gdańskiej prof. Rachoniem, postanowiliśmy zwiększyć liczbę godzin przedmiotów ścisłych w szkołach podstawowych gimnazjach i szkołach średnich. Zwiększamy również w klasach I-III szkół podstawowych ilość godzin nauczania, jeśli chodzi o język angielski.

Miasto w maju br. ogłosiło konkurs dla szkół na programy zajęć pozalekcyjnych. Przystąpiło do niego w sumie 26 placówek: 23 szkoły i 3 bursy. Wszystkie otrzymają na swoje pomysły potrzebne fundusze. Środki na ten cel (89 tys. zł plus 20 tys. zł z własnej kasy), samorząd otrzyma od wojewody.

- Będą to dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze od szkoły podstawowej do szkoły ponadgimnazjalnej z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Będą także dodatkowe godziny matematyki i fizyki – matematyki od czwartej klasy szkoły podstawowej do szkoły ponadgimnazjalnej i fizyki od gimnazjum. Wprowadzimy również dodatkowe zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej w klasach czwartych szkół podstawowych. Badania wykazały, że 99 proc dzieci z klas III szkół podstawowych ma różne wady postawy. Będzie to więc kontynuacja tych zajęć, gdyż są one obowiązkowe w klasach I-III, a w następnych klasach już niestety nie – informuje Anna Korzeniowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego.

W sumie w każdym gimnazjum przybędzie w tygodniu po 4 godziny matematyki i fizyki. W 23 szkołach, które złożyły programy zajęć pozalekcyjnych (tj. w 10 szkołach podstawowych, 5 gimnazjach, 6 szkołach średnich i 2 Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych) realizowanych będzie dodatkowo od 5 do 7 godzin matematyki tygodniowo. Z kolei w 12 szkołach z tego grona przybędzie po 2 godziny fizyki tygodniowo (6 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych). Wprowadzona zostanie także powszechna nauka języka angielskiego w 138 oddziałach klas I-III szkół podstawowych.

Od nowego roku szkolnego w trzech elbląskich szkołach przybędzie kilka innowacyjnych pedagogicznie klas, które realizować będą programy nauczania cechujące się większą skutecznością nauczania.

- Będziemy motywować wszystkie szkoły do opracowywania takich programów i wprowadzania innowacji pedagogicznych. Dwa takie programy uruchomione zostaną od 3 września w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, w technikum kształcącym w zawodzie technik-informatyk – mówi Anna Korzeniowska.

Pierwsza ze wspomnianych klas nadobowiązkowo realizować będzie przedmioty z zakresu przysposobienia obronnego. Absolwenci tej klasy będą mogli kontynuować kształcenie na wyższych uczelniach cywilnych i wojskowych, a następnie podjąć pracę w służbach mundurowych. Program realizowany będzie przy współpracy z 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną. Drugi oddział klasy specjalizować się będzie w przedmiotach ścisłych, a zwłaszcza w nauczaniu dodatkowych treści matematyki. Pozwoli to jego uczniom kontynuować naukę na studiach technicznych i na ścisłych kierunkach uniwersyteckich. Program nauczania tej klasy został opracowany wspólnie z wykładowcami matematyki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Podobne innowacje wprowadza również Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, gdzie utworzono dwie klasy specjalistyczne. Pierwsza humanistyczno-teatralna powstała przy współpracy z elbląskim Teatrem Dramatycznym. Nauka w tej klasie zakończy się wystawieniem własnego spektaklu przygotowanego pod okiem kadry teatru. Absolwenci będą mogli podjąć studia m.in. na wydziałach humanistycznych, nauk społecznych, administracji i kierunkach artystycznych. Druga z klas matematyczno-fizyczno-informatyczna, oprócz tradycyjnych przedmiotów, obejmować będzie także naukę gry w szachy, brydża i tańca. Klasa utworzona przy współpracy z elbląską PWSZ, przygotowywać będzie kandydatów na studia politechniczne i techniczne. Rozwijać będzie umiejętności logicznego myślenia, krytycyzmu i obiektywizmu oraz twórczego działania.

- Taka nietypowa klasa powstaje też w Szkole Podstawowej nr 21. Są jeszcze miejsca w tej klasie i są do niej przyjmowani także uczniowie spoza rejonu. W klasie tej zwiększone o 4 godziny będą zajęcia z matematyki, w tym 2 godziny wprowadza się do przedmiotu nauczania, a kolejne 2 w ramach koła matematycznego, dla tych uczniów, którzy będą chcieli przygotowywać się do konkursów i olimpiad matematycznych – mówi naczelnik Wydziału Edukacji.

Miasto wprowadza nowy system motywacyjny dla nauczycieli, którzy efektywnie przygotują młodzież do konkursów i olimpiad przedmiotowych. - Owszem nasi uczniowie zdobywają laury w konkursach wojewódzkich, ale są to dalekie miejsca, które nas nie satysfakcjonują – tłumaczy naczelniczka.

- Kolejny nasz priorytet to podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. To jest niezwykle ważne, bowiem w ostatnim okresie trzeba przyznać, że szkolnictwo zawodowe zostało praktycznie zlikwidowane. Teraz jest ogromne zapotrzebowanie na fachowców, dlatego chcemy cały system planowania naboru do szkół zawodowych, jak i system kształcenia, kadr i praktyk powiązać z naszymi elbląskimi zakładami pracy – twierdzi prezydent Słonina.

Elbląskie szkoły poszerzą swoją ofertę o zagadnienia związane z poradnictwem i doradztwem zawodowym. - Chcemy utworzyć we wszystkich gimnazjach tzw. szkolne ośrodki kariery, które będą zajmowały się przekazywaniem bieżących informacji o możliwościach kształcenia w mieście i regionie, będą informowały o sytuacji na lokalnym rynku pracy, ale będą też badały predyspozycje zawodowe uczniów i pomagały im wszystkim w planowaniu dalszej kariery zawodowej – zdradza naczelnik Korzeniowska.

Trzeci priorytet, który postawiły sobie władze miasta to wyrównywanie szans edukacyjnych. Realizowany on będzie poprzez zwiększenie ilości tzw. godzin wychowawczych we wszystkich szkołach (554 godz. tygodniowo) i rozszerzenie zajęć pozalekcyjnych.

- Wyrównywanie szans edukacyjnych będzie realizowane dla wszystkich tych, którzy mają trudności w nauce, poprzez organizowanie zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. Wspierać będziemy również te dzieci, które wykazują zaburzenia w zachowaniu, i te, które mają problemy w rodzinach, bo wychowują się w rodzinach dysfunkcyjnych. Tym uczniom pomagać będziemy poprzez wprowadzenie trzech profesjonalnych programów profilaktycznych: „Tak czy nie”, „Zanim spróbujesz” i programu w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy pod nazwą „Trening zastępowania agresji” – wyjaśnia Anna Korzeniowska. - W marcu, kwietniu i maju przeszkolonych zostało 100 nauczycieli w zakresie ich wprowadzenia. W każdej szkole są więc przygotowani nauczyciele do prowadzenia zajęć warsztatowych w zakresie tych dwóch programów profilaktyki uzależnień: „Tak czy nie” i „Zanim spróbujesz” oraz trzeciego programu „Trening zastępowania agresji”, który ma przeciwdziałać agresji i przemocy w szkole. Będzie on realizowany z uczniami z tzw. grupy ryzyka, czyli takimi dziećmi, które z jednej strony wykazują zaburzenie dysfunkcjonalne, bądź też są zagrożeniem, czyli wychowują się w takich rodzinach, w których panuje alkohol czy inne patologie. Programy zostaną wprowadzone we wszystkich szkołach – informuje naczelnik edukacji.

Powstanie także program edukacyjny dla rodziców, który będzie emitowany w Telewizji Elbląskiej. - W tym programie pokazywać będziemy metody pracy z dzieckiem, szczególnie w tym trudnym okresie dojrzewania: jak rozmawiać z dzieckiem, jak poznać gdy te dziecko ma jakieś problemy, jak reagować w sytuacjach konfliktowych, jak umieć panować nad agresją dziecka, nad własną agresją. Program przygotowywać będą pracownicy obu elbląskich Poradni Psychologiczno Pedagogicznych – mówi Korzeniowska.

Od 1 września we wszystkich dziewięciu gimnazjach pracę na etatach rozpoczną ponadto psycholodzy.

Równie ważnym zadaniem samorządu jest zapewnienie wysoko wykwalifikowanej kadry w oświacie. - Od 2003 r. realizujemy wieloletni program dokształcania i doskonalenia nauczycieli. Chcemy rozbudować ten program o nowe kierunki, szczególnie wzmocnić szkolnictwo zawodowe i wspierać tych nauczycieli, którzy będą podejmować studia bądź kursy na kierunkach zawodowych. Chcemy również zwiększyć wysokość dofinansowania dla tych nauczycieli, którzy będą podejmowali studia podyplomowe bądź kursy kwalifikacyjne na kierunkach priorytetowych. Taki projekt przygotujemy jeszcze w tym roku i będzie on złożony o dofinansowanie – mówi pani naczelnik.

Obecnie nauczyciele mogą liczyć na dofinansowanie studiów w kwocie 1200 zł na semestr na najbardziej deficytowych kierunkach, czyli na anglistyce, fizyce i matematyce, 1000 zł na pozostałych kierunkach, zaś na 300 zł na kursach kwalifikacyjnych.

- To wszystko kosztuje, jednak posiadamy środki na te cele. Rosną dochody własne miasta. Mamy także możliwość pozyskania tych środków z zewnątrz, z projektów unijnych, jak i z Ministerstwa Edukacji – mówi Henryk Słonina.

W sumie miasto, na realizację swoich zamierzeń pozyskało do tej pory 469 tys. zł. Dodatkowo z własnej kasy przeznaczone zostanie jeszcze 365 tys. zł.

- Myślę, że to jest kolejny krok w zakresie podnoszenia wyników nauczania i kształcenia. Mamy kolejne plany, które będziemy chcieli wprowadzić od następnego roku szkolnego, a które powinny jeszcze bardziej przyczynić się do osiągnięcia założonych celów – mówi prezydent Elbląga.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ anonim
    Piątek, 31.08

    a moze priorytetem bedzie zrobienie porzadku z palaczami z 4lo ktorzy mi pala pod oknami, prosze sobie wyobrazic c czuje jak co 45 minut pod moimi oknami pali po 40 osob naraz. czy dyrektor 4 lo nie moze cos z tym zrobic, niech pala w szkoe i tak nauczyciele widza ze pala i nie reaguja

  2. 2
    0
    ~ anonim
    Piątek, 31.08

    Do przedmowcy: zloz skarge pisemna do dyrektora!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1495339870453