W ostatnich dniach wiele kontrowersji, wśród mieszkańców i internautów, wzbudza temat problematyki związanej z przydziałem mieszkań z zasobów miasta ze strony urzędników. Oto treść listu, jaki otrzymaliśmy z Wydziału Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Elblągu.
„Przydziały mieszkań z zasobu miasta są dokonywane w ramach uwolnionych od najemców lokali o różnym standardzie technicznym. Lokale te z uwagi na niższe koszty utrzymania wskazywane są osobom ubiegającym się o mieszkanie o niskich dochodach, gdyż takie osoby spełniają kryteria przydziału mieszkań komunalnych. Odzyskane lokale znajdują się w grupie zasobu wybudowanego przed 1945 rokiem (ponad 90% zasobu) są o zróżnicowanym standardzie technicznym, w tym występuje znaczna liczba mieszkań o niskim standardzie.
Odzysk tych mieszkań jest stosunkowo niewielki do potrzeb, dlatego też Miasto w celu zwiększenia tego rodzaju mieszkań a jednocześnie dążąc do odtworzenia i poprawy stanu zasobu realizuje nowe budynki komunalne. Zgodnie z przyjętym „Programem Budownictwa Mieszkaniowego na lata 2007–2010” założono - w miarę możliwości finansowych Miasta - realizację rocznie ok. 30 lokali komunalnych. Niezależnie od tego Miasto w latach 2007–2011 przeznaczy znaczną pulę środków z budżetu miasta na remonty budynków komunalnych oraz wspólnot mieszkaniowych tj. kwotę 53 135 700 złotych w celu poprawy standardu zasobu.
Drugą grupą są najemcy zamieszkujący w lokalach komunalnych i ubiegający się o poprawę swoich warunków mieszkaniowych i z tego tytułu są gotowe ponieść wyższe koszty utrzymania (czynsz na poziomie 3% wartości odtworzeniowej lokalu). Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkaniowym obu grup mieszkańców, Miasto umożliwia im zaspokojenie ich potrzeb poprzez zamiany mieszkań dla rodzin ubiegających się o poprawę warunków mieszkaniowych na nowe budownictwo, odzyskując w ten sposób w zasobie lokale o niższych kosztach utrzymania dla rodzin nie posiadających własnego „M.
Osoby ubiegające się o zamiany przekazują do Miasta zajmowane dotychczas lokale w stanie nadającym się do zamieszkania, powiększając tym samym pulę mieszkań możliwych do udostępnienia dla rodzin o niższych dochodach.
Niezależnie od powyższego w kręgu osób zainteresowanych przydziałem lokalu nowego znajdują się rodziny zamieszkujące w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, osoby niepełnosprawne oraz osoby w podeszłym wieku wymagające poprawy warunków mieszkaniowych. Należy jednak podkreślić że w większości przypadków osoby te są zainteresowane lokalami o możliwie najniższych kosztach utrzymania z uwagi na ich sytuację materialną.
Ponadto w każdym nowym budynku komunalnym Miasto realizuje co najmniej dwa lokale na parterze przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Lokale te proponowane są rodzinom umieszczonym na liście wymian lokali z tytułu niepełnosprawności jak również innym rodzinom spełniającym kryteria do zamiany, w których występuje osoba z orzeczoną niepełnosprawnością ruchową.
Na podobnych zasadach dokonano przydziałów nowych mieszkań w poprzednich dwóch budynkach komunalnych przy ul. Żyrardowskiej. Taki sposób działania Miasta spotkał się z dużym zainteresowaniem i zadowoleniem najemców. Wynika z powyższego że przyjęty sposób odzyskiwania i przydziału mieszkań przyczynia się do poprawy stanu technicznego zasobu, a szczególnie jest korzystny dla przyszłych najemców.
Przydziały mieszkań w istniejących i nowych budynkach odbywają się na powszechnie znanych i publicznie udostępnionych zasadach. Tryb rozpatrywania wniosków o przydział mieszkania jest poddawany kontroli społecznej tj. opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Ponadto przy zamianach na nowe budownictwo dokonywane są komisyjne przeglądy mieszkań przekazanych do miasta. Listy przyszłych najemców są zatwierdzane przez Prezydenta Miasta i podawane do publicznej wiadomości”.
Janusz Augustynowicz
naczelnik WMKiSP UM w Elblągu
Tylko szkoda ze to tak pomalu idzie i tak malo mieszkan jest oddawanych z zasobu miasta ja tez czekam z mezem na przydzal mamy dwoje malych dzieci i musimy mieszkac z rodzicami a o kredycie mozemy marzyc bo nikt nam takiego nie udzieli i pewnie bedziemy czekac jeszcze ze dwadziescia lat uwazam ze rodziny z dziecmi powinny od razu dostawac mieszkanie na rozwoj tak jak jest np w Niemczech matka samotnie wychowujaca dziecko bez niczego dostaje pomoc mieszkanie i w ogole wszystko nie dziwie sie ze ludzie wyjezdzaja gdybym miala mozliwosc pewnie tez bym tak zrobila ale pozostaje mi czekac na przydzial to jest straszne mam nadzieje tylko ze cos sie w koncu zmieni chociaz....