Poniedziałek, 2.12.2024, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Kredyt konsumencki

07.03.2007, 10:55:11 Rozmiar tekstu: A A A

Często podpisujemy jakieś dokumenty nie czytając ich. Następnie okazuje się, że umowa, którą podpisaliśmy jest niekorzystna dla nas. W związku z tym jednym z pytań, które pojawia się często w Inspekcji Handlowej w czasie udzielania porad dotyczy tego czy można zrezygnować z umowy o kredyt konsumencki przeznaczony na zakup np. samochodu czy komputera? Sprawę wyjaśnia Radosław Rzepecki, z elbląskiej delegatury IH.

Kwestię tą reguluje ustawa o kredycie konsumenckim, która określa: zasady i tryb zawierania tego rodzaju umów, reguły ochrony konsumenta, oraz obowiązki przedsiębiorcy, który go udzielił. Według tego aktu prawnego konsument może bez podania przyczyny odstąpić  od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. W przypadku gdy nie otrzymaliśmy informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy, konsument może z niej zrezygnować w okresie 10 dni od  dnia dowiedzenia się o tym prawie, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zawarcia  umowy.

- Czy ustawa ta dotyczy również przedsiębiorców?

- Nie, jednocześnie należy pamiętać, że konsumentem według tych przepisów jest osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio nie związanym z działalnością gospodarczą. Natomiast przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się  umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek  postaci.

- Czy przepisy tej ustawy stosuje się do wszystkich umów o kredyt konsumencki?

- Niestety nie, ustawa wyraźnie określa w jakich przypadkach nie mają zastosowania przepisy i dotyczy to m. in. umów o kredyt konsumencki:

1. o wysokości większej niż 80000 zł albo równowartości tej kwoty w innej walucie niż waluta polska; wartość  waluty obcej oblicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP dla danej waluty obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień zawarcia umowy,

2. ma mocy których konsument nie jest zobowiązany  do zapłaty oprocentowania ani innych kosztów  związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu konsumenckiego.

Pozostałe przypadki są dokładnie określone w ustawie o kredycie konsumenckim.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1576189994812