Czy zastanawiałeś(aś) się nad skutkami palenia papierosów? A może już myślałeś(aś) nad rzuceniem tego nałogu, tylko nie wiesz w jaki sposób to zrobić? W czwartek 16 listopada wszelkie te i inne wątpliwości rozwieją specjaliści z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Elblągu, którzy przy okazji obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Rzucania Palenia prowadzić będą bezpłatne badania i udzielać porad.
16 listopada w siedzibie elbląskiego Sanepidu przy ul. Królewieckiej 195 każdy chętny będzie miał okazję m.in. za darmo zmierzyć sobie ciśnienie, uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania, skorzystać ze specjalistycznych porad oraz wziąć udział w konkursie. Jak mówią organizatorzy, dzień 16 listopada to dobra data do zrobienia pierwszego kroku by skończyć z nałogiem palenia tytoniu.
Dla tych, którzy jeszcze wahają się z podjęciem tej niezwykle ważnej decyzji, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu przygotowała garść informacji i statystyk dotyczących wpływu papierosa na zdrowie człowieka.
Jak zostaje się nałogowcem?
Trzeba mieć pojęcie, że nikotyna to substancja narkotyczna. Pierwszy papieros nigdy nie jest pyszny, z reguły łączą się z nim nieprzyjemne objawy - nudności, wymioty. Oznacza to, że organizm próbuje się bronić, ale jeśli wciąż dostaje dawki trucizny - poddaje się i zaczyna we wszystkie swoje procesy metaboliczne wplatać nikotynę. Człowiek staje się wówczas uzależniony. Trwanie w nałogu to samobójstwo na raty. Gdy w końcu pójdziemy "po rozum do głowy" i podejmiemy decyzję, że trzeba skończyć z papierosami, niestety nie uda się nam tego dokonać z dnia na dzień. Rzucanie palenia to droga przez mękę, ale jest o co walczyć.
Samobójstwo na raty
Statystyki mówią same za siebie. Każdego dnia na całym świecie 10 tys. ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. Na nałogowych palaczy "czyha" wiele zagrożeń i ciężkich chorób, oto ich długa lista: niewydolność serca, choroba wieńcową, miażdżyca, tętniak aorty, zawał, udar, niedotlenienie, podtrucie tlenkiem węgla, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica płuc, astma oskrzelowa, rak płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, nerek, trzustki i pęcherza moczowego, rak szyjki macicy i piersi, choroby układu pokarmowego, katarakta, paradontoza, zaburzenia miesiączkowania i utrata płodności u kobiet, zaburzenia erekcji u mężczyzn, szybsze starzenie się (u kobiet menopauza zostaje przyspieszona o 2 lata), osteoporoza, zmiany w mózgu.
Dane nie kłamią
Tytoń pali około 20% dorosłych Polek. Równie niebezpieczne jest tzw. bierne palenie. Narażona na nie jest połowa kobiet w domu i co czwarta w pracy. Inne niebezpieczeństwo, to palenie tytoniu przez kobiety w ciąży, także palenie bierne, kiedy kobieta ciężarna przebywa w towarzystwie palaczy. Udowodniono, że dym przenika do płodu przez cały okres ciąży. Łożysko nie stanowi w tym przypadku żadnego zabezpieczenia - do ciała płodu trafiają także substancje rakotwórcze.
W Polsce najczęściej palą kobiety pomiędzy 30. a 49. rokiem życia (co trzecia kobieta). Liczba palaczek w tym przedziale wiekowym ciągle rośnie. Z kolei do kontaktu z papierosami przyznaje się aż 70% piętnastoletnich dziewcząt.
Około 40% palących Polek pierwszego papierosa zapala w ciągu pół godziny po przebudzeniu. Regularnie palące, wypalają dziennie 14 papierosów. To bardzo dużo! Długi jest także staż palącej Polki, która przeciętnie pali przez około 19 lat.
Papieros wpływa na naszą urodę
Dym może obniżać poziom estrogenów, a przez to wpływa na wysuszenie skóry, w której drastycznie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. Te wszystkie procesy prowadzą do powstawania przedwczesnych zmarszczek i pogłębienia się już istniejących. Dotyczy to także mężczyzn, z tym, że u kobiet zmiany mają gwałtowniejszy przebieg i są bardziej widoczne.
Czy którejś z palaczek robiących sobie lifting przyszło na myśl, że u niej rany pooperacyjne będą goiły się dłużej niż u pacjentek niepalących? Obserwuje się to również przy przeszczepach skóry, np. po oparzeniach.
Jeżeli ktoś skarży się na zapalenia w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, owrzodzenie języka, dziąseł, to powinien szybko zrezygnować z palenia! Prócz tego palenie tytoniu wzmaga niekorzystne działanie promieni słonecznych na skórę, ponieważ zwiększa wytwarzanie wolnych rodników i suchość skóry.
Spróbuj rozwiązać swoje problemy inaczej
Istnieje wiele metod rzucania palenia. W każdej sprawą fundamentalną jest bardzo silne pragnienie uwolnienia się od nałogu oraz narzucenie sobie żelaznej dyscypliny. Niektórym w walce z papierosami pomaga akupunktura lub bioenergoterapia, chociaż stosowane przez nie metody nie mają naukowo udowodnionej skuteczności. Ponad wszelką wątpliwość pomagają programy psychoterapeutyczne, realizowanie w ścisłej współpracy z terapeutą. Palenie jest sposobem rozładowania pewnego rodzaju napięć psychicznych. Jeśli pacjent nauczy się inaczej rozwiązywać problemy, papieros nie będzie już potrzebny.
Jeszcze nie jest za późno, rzuć palenie razem z nami! - nawołują organizatorzy Światowego Dnia Rzucania Palenia. Jeśli potrzebujesz wsparcia zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym - 0 801 108 108.
Fot. Adam Wołosz
Rafał Kadłubowski/"Razem z Tobą"