Niedziela, 28.04.2024, Imieniny: Waleria, Ludwik, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Fakty o muchomorze czerwonym. Tego się nie spodziewasz!

11.03.2024, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Fakty o muchomorze czerwonym. Tego się nie spodziewasz!

Muchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, to niezwykle rozpoznawalny grzyb, który od wieków wzbudza ciekawość i fascynację nie tylko ze względu na swój charakterystyczny wygląd, ale także na swoje potencjalne właściwości psychoaktywne. Mimo że jest często kojarzony z kulturą pop, to jego historia i potencjalne zastosowania sięgają znacznie głębiej.

 

 

W niniejszym artykule odkryjemy fakty dotyczące muchomora czerwonego, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej zapalonych entuzjastów grzybów i historii kultury. Przenikniemy w głąb jego tajemniczej historii i przyjrzymy się potencjalnym zastosowaniom tego niezwykłego grzyba, o których może być ciężko uwierzyć. Czas poznać muchomora czerwonego na zupełnie nowych, nieoczekiwanych poziomach! Jeśli jednak znasz właściwości Amanita musciaria, to swoje zapasy uzupełnisz na Shroomsy.pl.


Jak działa na człowieka muscymol zawarty w muchomorze czerwonym?


Muscymol, zawarty w muchomorze czerwonym, działa na człowieka głównie poprzez wywołanie estezji wzrokowej i słuchowej, co manifestuje się jako hiperwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Ponadto może spowodować zaburzenia w postrzeganiu czasu, senność oraz nadaktywne działanie mózgu podczas głębokiego snu. Istotne jest, że badania nie wykazały żadnej szkodliwości na organy wewnętrzne, ani zwiększonych skłonności do agresji po spożyciu muchomora czerwonego. Objawy zatrucia zazwyczaj ustępują po około 24 godzinach.


Choroby związane z układem gabergicznym. Jaką funkcję pełni muchomor czerwony w ich leczeniu?


Choroba Parkinsona (ChP), jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych, charakteryzuje się złożoną patologią, która wynika głównie z degeneracji komórek w centralnym układzie nerwowym. Dotychczasowe badania nad lekami neuroprotekcyjnymi skupiały się głównie na układach nerwowych sterowanych przez neuroprzekaźniki takie jak acetylocholina czy kwas glutaminowy. Jednak coraz więcej uwagi poświęca się również systemowi kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), ponieważ dysfunkcje w szlakach GABAergicznych i utrata neuronów GABAergicznych w hipokampie są istotnie zaangażowane w rozwój ChP, szczególnie w kontekście zaburzeń pamięci.

 

W badaniach przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu (Castellano i wsp., 1989; Castellano i McGaugh, 1990; Swartzwelder i wsp., 1987) zauważono, że agoniści receptorów GABA, takie jak muscymol, wywoływały zaburzenia w procesach poznawczych i przechowywaniu pamięci u myszy. Jednak badania z 2015 roku (Ding i wsp., 2015) przyniosły odmienne wyniki, wykazując, że podanie znacznie mniejszej dawki muscymolu u szczurów miało pozytywny wpływ na zdrowie hipokampu.

 

Ochroniło to komórki przed degeneracją, zapobiegło zaburzeniom w uczeniu się i pamięci oraz zwiększyło plastyczność synaptyczną. Neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do przekształcania swoich struktur i funkcji, odgrywa kluczową rolę zarówno w rozwoju mózgu, jak i w procesach uczenia się i pamięci u dorosłych.


Właściwości lecznicze muchomora czerwonego.


Nadal trwają badania nad właściwościami leczniczymi muchomora czerwonego. Niemniej istnieją już terapie, które wykorzystują Amanita muscaria m.in. w leczeniu depresji, schizofrenii czy bólu neuropatycznego. Na rynku dostępne są suszone grzyby i kapsułki z precyzyjną dawką grzyba. Przed użyciem warto jednak skorzystać z pomocy lekarza lub doświadczonego specjalisty, który pomoże zgłębić wiedzę na temat dawkowania, efektów i zagrożeń.

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.085954904556274