Obecnie e-receptę możesz uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://halomed.pl/e-recepta i umówisz teleporadę z możliwością wystawienia recepty online. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na szybkie uzyskanie pomocy medycznej lub kontynuację leczenia. Dowiedz się, jak przebiega konsultacja z e-receptą!
W tym celu należy umówić teleporadę bądź wypełnić specjalny formularz dostępny na platformie telemedycznej, podając m.in. nazwę leku i ilość opakowań. I to w zasadzie tyle – po kilku minutach lekarz wystawia receptę, którą następnie trzeba zrealizować w aptece.
E-receptę możesz otrzymać w postaci:
- SMS-a na telefon z kodem dostępu;
- e-maila z załączonym plikiem PDF.
Informacja o wystawionej e-recepcie będzie widoczna również na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
E-recepta nie różni się w zasadzie niczym od wersji papierowej. Zawiera następujące informacje:
- dane dotyczące pacjenta (imię i nazwisko, PESEL);
- dane podmiotu leczniczego;
- dane osoby wystawiającej dokument (imię i nazwisko, numer prawa wykonywania zawodu medycznego);
- nazwę, ilość, postać oraz sposób dawkowania przepisanych leków;
- datę wystawienia i termin ważności recepty.
Na e-recepcie znajdziesz również unikalny kod kreskowy i 4-cyfrowy kod dostępu umożliwiający wykupienie leków.
Jak zrealizować e-receptę?
To naprawdę bardzo proste! Wystarczy, że udasz się do najbliższej apteki i pokażesz farmaceucie plik PDF z kodem kreskowym. Możesz też podać kod dostępu do e-recepty oraz numer PESEL – Twój lub osoby, dla której wykupujesz leki.
Co, gdy zgubimy kod do e-recepty? Najprostszym rozwiązaniem będzie zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta. W zakładce „Recepty” znajdziesz listę wszystkich e-recept do realizacji. Innym sposobem odzyskania utraconego kodu jest bezpośredni kontakt z placówką, w której recepta online została wystawiona.
Gdzie wykupić e-receptę?
E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece na terenie Polski. Pamiętaj, że przepisane opakowania jednego leku należy wykupić w tym samym punkcie. Jeżeli na recepcie znajduje się kilka różnych leków, wówczas każdy z nich możesz wykupić w innej aptece.
Jak długo ważna jest e-recepta?
E-recepta tak samo, jak papierowa jest ważna przez 30 dni od momentu jej wystawienia lub wskazanej przez lekarza daty realizacji „od dnia”. Od tej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa. E-recepta na antybiotyk jest ważna przez 7 dni, natomiast na preparat immunologiczny – 120 dni. Warto wiedzieć, że e-recepta może zostać wystawiona także na rok (365 dni). Jest to często stosowana praktyka w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi (np. astmą, cukrzycą, nadciśnieniem), którzy muszą na stałe przyjmować leki.