W okresie przedświątecznym, kiedy wielu z nas wyrusza na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, współdzielone podróże samochodem stają się dobrym sposobem na szybkie i wygodne dotarcie do celu. BlaBlaCar, platforma łącząca pasażerów i kierowców dysponujących wolnymi miejscami w samochodach, udostępniła statystyki przejazdów do Elbląga w tygodniu przedświątecznym. Aż 33% podróżujących przyjedzie z Gdańska. Olsztyn, Gdynia i Puck wśród najpopularniejszych kierunków.
W tygodniu poprzedzającym święta liczba podróży zarejestrowanych w platformie BlaBlaCar, których miejscem startowym lub docelowym jest Elbląg, co roku wzrasta o co najmniej 50% w porównaniu do innych zimowych tygodni. W ubiegłym roku najpopularniejszym kierunkiem była trasa Gdańsk-Elbląg. To właśnie z Gdańska kierowcy zaoferowali aż 33% przejazdów do najstarszego miasta w warmińsko-mazurskim. Drugim najpopularniejszym kierunkiem okazała się Warszawa (24%), a trzecim Berlin (4%).
Wśród 15 miast, z których elblążanie najchętniej podróżują przed Świętami za pośrednictwem BlaBlaCar, znalazły się zarówno te stosunkowo niedaleko położone, jak Gdańsk, Olsztyn czy Gdynia, jak również znacznie oddalone metropolie – Berlin, Łódź, Frankfurt nad Menem.
Kierowcy oferujący wspólną podróż do Elbląga w tygodniu przedświątecznym zadeklarowali wolne miejsca w swoich samochodach na trasach aż z 35 miejscowości w całej Polsce (i nie tylko). W tej statystyce przodują kierowcy podróżujący do Wrocławia, którzy zgłosili w BlaBlaCar podróże aż z 585 miast.
W okresie przedświątecznym pod względem liczby oferowanych przejazdów w statystykach BlaBlaCar górują kierowcy wyjeżdżający z trzech miast: Wrocławia – 11,2% wszystkich ofert zarejestrowanych na platformie, Krakowa (10,9%) i Lublina (10,8%). Te same miasta, w tej samej kolejności, przodują w statystyce liczby wyjeżdżających na święta pasażerów: z Wrocławia wyruszyło 15,5% podróżnych, z Krakowa – 12,6% a z Lublina 12,5%.
Święta Bożego Narodzenia to zwykle najbardziej aktywny okres dla BlaBlaCar, a my dbamy o to, aby każdy miał szansę na podróż do bliskich. W tym roku spodziewamy się, że Polacy będą wspólnie podróżować do ponad 30 000 lokalizacji, od dużych miast po mniejsze miejscowości i wsie – mówi Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska.
Pomysł wspólnych przejazdów narodził się właśnie w Święta
Kiedy w 2003 roku Fred Mazzella, założyciel i prezes BlaBlaCar, próbował dotrzeć na Święta do swojego rodzinnego domu na francuskiej wsi, napotkał problem – nie miał samochodu, a wszystkie pociągi były pełne. Po przekonaniu siostry, żeby go podwiozła, i wyruszeniu w trasę, zauważył, jak wiele osób jeździ swoimi autami w pojedynkę. Uzmysłowił sobie wtedy, że wszystkie te samochody z pustymi miejscami mogą dać początek nowej sieci dla podróżujących.
W ciągu następnej dekady, wraz z dwoma pozostałymi współzałożycielami BlaBlaCar – Francisem Nappezem i Nicolasem Brussonem, wykorzystali ten prosty pomysł i przekształcili go w największą na świecie platformę umożliwiającą współdzielenie podróży. BlaBlaCar łączy dziś miliony ludzi i pozwala docierać również tam, gdzie brakuje komunikacji publicznej.
O BlaBlaCar
BlaBlaCar jest największą na świecie sieć transportowa oparta na społeczności, umożliwiająca przeszło 100 milionom użytkowników korzystanie z przejazdów współdzielonych w 22 krajach. BlaBlaCar wykorzystuje technologię, aby zapełnić puste miejsca w samochodach, łącząc członków społeczności poszukujących wspólnego przejazdu samochodem lub autobusem i sprawiając, że podróżowanie staje się bardziej przystępne, towarzyskie i wygodne. Przyjazna dla środowiska i ludzi sieć BlaBlaCar pozwala co roku ograniczyć emisję CO2 o 1,6 miliona ton i umożliwia nawiązanie 120 milionów kontaktów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.blablacar.com
a gdzie informacja, że artykuł sponsorowany? balbla znów wprowadziło wysokie opłaty i musi się teraz reklamować, bo ludzie się odwrócili...