Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Wypowiedzenie umowy o pracę – co warto wiedzieć?

13.04.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wypowiedzenie umowy o pracę – co warto wiedzieć?

Umowa o pracę gwarantuje wysoki poziom ochrony pracowników. W większości przypadków pracodawca nie może rozwiązać jej z dnia na dzień, a jeśli dojdzie do zakończenia stosunku pracy, to pracownik ma zapewniony okres wypowiedzenia oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy o pracę?

 


Jak działa rozwiązanie umowy o pracę?


Zgodnie z art. 30 Kodeksu pracy istnieje kilka sposobów na zakończenie współpracy z pracownikiem. Najczęstszym z nich jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Ale pracodawca lub pracownik może też złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w formie oświadczenia. Zazwyczaj zachowywany jest wówczas okres wypowiedzenia, o ile nie doszło do zwolnienia dyscyplinarnego. Stosunek pracy ustaje również wraz z końcem obowiązywania umowy o pracę.

 


Jak wypowiedzieć umowę o pracę?


Wypowiedzenie umowy o pracę należy przedstawić pracodawcy w formie pisemnej. Nie ma jednego, określonego wzoru, który trzeba zastosować, ale każde wypowiedzenie powinno zawierać nie tylko samo oświadczenie, ale też dane pracownika i pracodawcy, datę oraz miejsce sporządzenia pisma, a także podpisy obu stron. Ponadto powinniśmy zaznaczyć, że wypowiedzenie uwzględnia lub nie uwzględnia okresu wypowiedzenia umowy.

 


Świadectwo pracy – czym jest i co zawiera?


Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy pracodawca po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę ma obowiązek wystawić świadectwo pracy. To specjalny dokument, w którym muszą znaleźć się wszystkie istotne informacje na temat zatrudnienia pracownika, a także okoliczności rozwiązania umowy. Jeśli umowa o pracę została rozwiązana z winy pracownika, to informacja na ten temat zostaje zawarta w świadectwie pracy. Dokument może okazać się istotny w procesie rekrutacji – rekruterzy często proszą o możliwość zapoznania się ze świadectwem pracy.

 


Okres wypowiedzenia umowy o pracę


Okres wypowiedzenia umowy o pracę różni się w zależności od rodzaju umowy, a także od stażu pracy. W przypadku umowy na czas nieokreślony wynosi on 2 tygodnie dla osób zatrudnionych do 6 miesięcy, pełen miesiąc dla osób zatrudnionych od 6 miesięcy do 3 lat oraz aż trzy miesiące dla pracowników zatrudnionych dłużej niż trzy lata. Co istotne, okres zatrudnienia uwzględnia również dni spędzone na urlopie wypoczynkowym oraz zwolnieniu lekarskim. Warto odwiedzić serwis ALEO, by dowiedzieć się więcej na temat okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz innych zagadnień z zakresu prawa pracy: https://aleo.com/pl/blog/.

 


Ekwiwalent za niewykorzystany urlop


Jeśli w momencie wygaśnięcia stosunku pracy posiadamy niewykorzystany urlop, to pracodawca ma obowiązek wypłacić nam ekwiwalent. Jego wysokość zależy od specjalnego mnożnika oraz liczby niewykorzystanych dni urlopu. Pracownicy zatrudnieni na część etatu zachowują prawo do proporcjonalnej części ekwiwalentu. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop musi nastąpić w ostatnim dniu stosunku pracy. Jeśli pracodawca nie wywiąże się z tego obowiązku, to pracownik ma prawo domagać się zwrotu należnej kwoty powiększonej o ustawowe odsetki za opóźnienie.


.......................... Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.63922309875488