Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jak nie przepłacić budując dom. 4 zasady ekonomicznej realizacji inwestycji.

22.02.2023, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak nie przepłacić budując dom. 4 zasady ekonomicznej realizacji inwestycji.

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające z reguły sporego nakładu finansowego. To niejednokrotnie wydarzenie, którego doświadczamy raz w całym życiu. Jak nie stracić w trakcie budowy nie tylko całych sił, ale również wszystkich pieniędzy? Kluczem jest zbilansowany ekonomicznie plan inwestycji i kilka zasad, które pozwolą oszczędnie przebyć proces inwestycyjny. Nowy dom będzie nas cieszył tylko wtedy, gdy spokojnie uda nam się go wybudować. Sprawdźmy, jak to zrobić stosując racjonalne podejście do tematu. 

 

 

1. Tania budowa – tani projekt. Dlaczego gotowe projekty domów to najlepsze rozwiązanie?

 

Od czego zacząć przygodę z budową domu? Od wyboru odpowiedniego projektu, na podstawie którego będziemy realizować inwestycję.  Gdzie go kupić, by było – jak w założeniu – tanio? Najkorzystniej wybrać swój przyszły dom z oferty jaką przedstawiają gotowe projekty domów. To obecnie najtańsza forma uzyskania kompletnej dokumentacji, na podstawie której będziemy mogli rozpocząć budowę. Gotowe projekty domów są do nabycia stacjonarnie w biurach projektowych, lecz szybciej i prościej nabędziemy je w sklepach internetowych pracowni architektonicznych specjalizujących się w projektowaniu domów katalogowych. Gotowe projekty, inaczej zwane projektami powtarzalnymi, lub typowymi, możemy mieć w swoich rękach w kilka dni od zamówienia u producenta. Taki czas znacznie przybliża nas do rozpoczęcia kolejnych działań inwestycyjnych. Warto wspomnieć, że gotowe projekty domów są kilka tysięcy tańsze od projektów domów wykonywanych na indywidualne zamówienie u projektanta. Będąc posiadaczem „gotowca” nie musimy czekać miesiącami na ukończenie planów i rysunków, a tym samym szybciej możemy przysłowiowo wbić pierwszą łopatę pod nasza budowę. 

 
2. Dom skrojony na miarę – jakie projekty domów do taniej budowy?

 

Gotowe projekty domów stanowią tak ogromną masę różnych propozycji domów, że bez problemu znajdziemy wśród nich projekt najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań. Jeśli nawet nie znajdziemy budynku idealnego mamy możliwość skorzystania z autorskiej zgody na zmiany, która pozwala wybranemu przez nas architektowi adaptującemu dostosować gotowy projekt domu do naszych oczekiwań. 


Stawiając na ekonomiczną realizację inwestycji powinniśmy się skupić na projektach, które będziemy w stanie wybudować łatwo, w krótkim czasie i niewielkim kosztem. Warto pamiętać o kilku zasadach; im prostsza konstrukcja każdego elementu domu, tym tańsze jego wykonanie i całościowe koszty inwestycji. Wybierajmy zatem projekty domów o regularnych kształtach, oparte na planie kwadratu, lub prostokąta. Dach symetryczny, dwuspadowy będzie znacznie tańszy niż wielospadowa konstrukcja o skomplikowanej geometrii. Nie ma co przesadzać również z powierzchnią domu. Optymalna wielkość domu dla 4 osobowej rodziny zamyka się w przedziale od 80-120 m². Na tej powierzchni z powodzeniem zmieścimy 3-4 pokoje, 2 łazienki, otwarty salon z kuchnią i niezbędne pomieszczenia gospodarcze. Do indywidualnej decyzji należy charakter budowanego przez nas domu. To czy wybierzemy projekty domów parterowych, czy domy z poddaszem zależy od upodobań i prywatnych preferencji inwestorów i ich wyobrażeniu o przyszłym domu. 

 

 

3. System gospodarczy, czyli dlaczego warto próbować samemu?

 

Kiedy już mamy wybrany projekt i pomyślnie przeszliśmy formalny etap uzyskiwania niezbędnych pozwoleń budowlanych została nam  stopniowa realizacja inwestycji. Jeśli chcemy wybudować dom najtańszym kosztem warto pomyśleć o budowie domu metoda gospodarczą. Taki system polega na samodzielnym wykonaniu części prac, własnej logistyce budowy, począwszy od zamawiania materiałów, przez transport, po konkretne działania budowlane. Mając wśród znajomych, lub rodziny wykwalifikowanych fachowców, którzy zechcą poświecić swój czas naszej inwestycji wybudujemy dom o wiele taniej, niż systemem zleconym, całość prac oddając profesjonalnym firmom budowlanym. Nawet najmniejsze prace, które jesteśmy w stanie wykonać sami, jak pomalowanie ścian, położenie paneli, czy wykonanie wykopów pod fundamenty pozwolą odczuwalnie obniżyć koszty budowy. W tym momencie szczególnie istotne jest jaki projekt domu wybraliśmy. Jeśli będzie to prosty dom, o nieskomplikowanej konstrukcji, to naprawdę wiele prac jesteśmy w stanie wykonać sami, lub z pomocą doświadczonych znajomych. 


Wybierając projekty domów do realizacji, warto pomyśleć również o takich, które można budować dwuetapowo. Jeśli na pierwszym etapie wykończymy całościowo parter w domu z poddaszem, możemy go skutecznie oddzielić od poddasza i zamieszkać na nim jeszcze szybciej. 

 

 

Dom przy Cyprysowej 55

 
4. Tanio również po zamieszkaniu – energooszczędne projekty domów.

 

Aby nasza inwestycja bilansowała się całościowo, warto na etapie jej realizacji pomyśleć nieco bardziej przyszłościowo. Najwyższe wydatki na utrzymanie domu stanowią te na jego ogrzanie i przygotowanie ciepłej wody. Aby obniżyć przyszłe koszty z tym związane można przemyśleć zastosowanie systemów podnoszących energooszczędność naszego domu i obniżając jego zapotrzebowanie na energię pierwotną. Wszelkie alternatywne systemy regulujące termiczne właściwości domu są tu mile widziane. Do skutecznych rozwiązań obniżających koszty eksploatacji domu należą; wentylacja mechaniczna z rekuperacją, instalacja solarna, fotowoltaiczna oraz pompa ciepła. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na dobre ocieplenie budynku oraz zminimalizowanie występowania mostków termicznych. Dobrze jest postarać się o energooszczędną stolarkę okienną i drzwi wejściowe. Im cieplejszy w wykonaniu będzie nasz dom, tym mniej wydamy co rok na jego utrzymanie. 

 

Jak widać kluczem do ekonomicznej inwestycji jest przestrzeganie rygoru paru zasad. Po pierwsze dobry projekt domu, czyli taki który kupimy tanio i szybko pozwoli nam działać dalej. Projekt optymalnie dobrany, nie za duży, o prostej konstrukcji i regularnych kształtach. Wybrany przez nas dom powinien dać się, choćby częściowo, wykonać samemu. Budowa systemem gospodarczym to jeden z kluczy do sukcesu. I na koniec, budowa  z perspektywą przyszłości – energooszczędny, ciepły dom, na którego utrzymanie nie wydamy fortuny. Znając te zasady budowa naszego domu powinna przebiec szybko, sprawnie i bez nadmiernego drenowania domowego budżetu. 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.34087491035461