Skanowanie 3D samochodu coraz powszechniej stosuje się w branży automotive. Celem takiego zabiegu jest przeniesienie rzeczywistego modelu auta do świata wirtualnego. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób możemy dokonać precyzyjnych pomiarów części i nie tylko. Wiedzę o tym, jak robić to poprawnie i efektywnie będą pozyskiwali studenci Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
Jakie korzyści daje skanowanie 3D aut oraz ich części?
Skanowanie 3D wykorzystuje się również do przygotowywania dokumentacji technicznej. Wykorzystywanie skanera 3D umożliwia stworzenie wirtualnej geometrii danego obiektu. Dzięki wykonaniu modelu 3D możemy dokonać pomiarów, a także wykonać przekrój pozwalający przygotować rysunek 2D, czego oczekują klienci.
Firmy wykorzystują skanowanie 3D do tego, by przeprowadzać kontrolę jakości, analizować zużywanie się części czy projektować dokładnie dopasowane części indywidualne. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu można skracać czas produkcji na przykład poszczególnych części samochodowych. Do tego niezbędne są techniczne kompetencje – rozwijać je będzie można w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
Modelowanie 3D – jedna ze specjalności w ANS w Elblągu
Już niedługo studenci Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu będą uczyć się w laboratoriach: dronów i modelowania 3D, pracowniach: Internetu rzeczy, eksperymentów z materiałami, robotyki i mechatroniki, programowania urządzeń mobilnych.
W ramach projektu „Centrum Kompetencji Społecznych” w budynku przy Al. Grunwaldzkiej 137 powstaną specjalistyczne laboratoria i pracownie, dzięki którym studenci będą brali udział w praktycznych zajęciach, przygotowujących ich do obejmowania profesjonalnych stanowisk w organizacjach wykorzystujących nowoczesną technologię.
Specjalistyczne laboratoria będą m.in. wykorzystywane podczas zajęć na kierunkach Informatyka oraz Mechanika i budowa maszyn. Uczelnia odpowiadając na potrzeby rynku pracy stworzyła nowoczesne specjalności: modelowanie 3D oraz modelowanie 3D w zastosowaniach medycznych, prototypowaniu i mediach interaktywnych.
Pełna oferta edukacyjna Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
Artykuł dotyczy projektu pt.: „Centrum Kompetencji Społecznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu" realizowanego w ramach Osi priorytetowej 9 – „Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych", Działania 9.3 – „Inwestycje w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie poprzez rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej", Poddziałania 9.3.2 – „Infrastruktura dydaktyczna szkół wyższych" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.