Drukowanie przestrzenne polega na wytwarzaniu obiektu za pomocą nanoszenia warstw materiału. Tak zwany druk 3D wymaga kilku elementów: maszyny (drukarki 3D), materiału, z którego zostanie wytworzony obiekt, programu do obróbki oraz samego trójwymiarowego modelu komputerowego. Wyposażenie Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu pozwoli na to, by studenci zdobywali praktyczną wiedzę z zakresu modelowania i drukowania 3D.
Szerokie wykorzystywanie druku 3D
Coraz więcej firm decyduje się na wykorzystywanie modeli stworzonych w ramach druku przestrzennego ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Druk 3D pozwala tworzyć bardzo skomplikowane geometrie – niskim kosztem i z możliwością łatwego nanoszenia poprawek. Druk 3D staje się wobec tego coraz powszechniejszy. Za pomocą tej technologii realizuje się już takie projekty, jak domy, mosty czy samochody.
Trudno przewidzieć, w jaką stronę będzie rozwijała się technologia druku 3D. Drukuje się już jedzenie, a także przedmioty codziennego użytku. W przemyśle drukarki 3D wykorzystuje się do coraz bardziej skomplikowanych projektów. Aby sprawnie obsługiwać cały proces druku – od zaprojektowania, przez stworzenie modelu, aż po finalny wydruk, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności. O to, by miały je osoby zaczynające swoją karierę na rynku pracy, chce zadbać Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu.
Modelowanie 3D – jedna ze specjalności w ANS w Elblągu
Już niedługo studenci Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu będą rozwijali swoje umiejętności w laboratoriach: dronów i modelowania 3D, pracowniach: Internetu rzeczy, eksperymentów z materiałami, robotyki i mechatroniki, programowania urządzeń mobilnych.
W ramach projektu „Centrum Kompetencji Społecznych” w budynku przy Al. Grunwaldzkiej 137 powstaną specjalistyczne laboratoria i pracownie, dzięki którym studenci będą brali udział w praktycznych zajęciach, przygotowujących ich do obejmowania profesjonalnych stanowisk w organizacjach wykorzystujących nowoczesną technologię.
Specjalistyczne laboratoria będą m.in. wykorzystywane podczas zajęć na kierunkach Informatyka oraz Mechanika i budowa maszyn. Uczelnia odpowiadając na potrzeby rynku pracy stworzyła nowoczesne specjalności: modelowanie 3D oraz modelowanie 3D w zastosowaniach medycznych, prototypowaniu i mediach interaktywnych.
Pełna oferta edukacyjna Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
Artykuł dotyczy projektu pt.: „Centrum Kompetencji Społecznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu" realizowanego w ramach Osi priorytetowej 9 – „Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych", Działania 9.3 – „Inwestycje w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie poprzez rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej", Poddziałania 9.3.2 – „Infrastruktura dydaktyczna szkół wyższych" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.