W czasach, kiedy coraz uważniej przyglądamy się swoim wydatkom i szukamy sposobów na ich ograniczenie, warto dokładnie przeanalizować rachunki za ogrzewanie.
Ponad 3/4 Polaków zdaje sobie sprawę, że ma wpływ na swoje rachunki za ciepło i na bieżąco kontroluje swoje wydatki – tak wynika z badania przeprowadzonego przez panel ARC Rynek i Opinia. Jednocześnie aż 60 procent Polaków korzystających z ciepła systemowego wprowadziło zmiany w swoich nawykach w celu oszczędzania ciepła, a 70 procent z nich już zauważyło oszczędności w rachunkach.
Dlaczego warto? Nie tylko ekonomia
Oprócz oczywistych korzyści ekonomicznych – czyli niższych miesięcznych rachunków – zmiana nawyków związanych z ogrzewaniem ma także inne zalety. Przede wszystkim zdrowotne. Chociaż według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego najzdrowsza temperatura dla człowieka to 20°C to z przeprowadzonego w 2021 roku badania wynika, że blisko 60% Polaków utrzymuje w swoich domach średnią temperaturę wyższą lub równą 22°C. Niestety, ciągłe przebywanie w przegrzanym pomieszczeniu ma swoje konsekwencje - jesteśmy bardziej zmęczeni, obniża się koncentracja i zdolność analitycznego myślenia, a przez permanentnie wysuszone śluzówki jesteśmy bardziej podatni na infekcje.
Istotny wpływ na nasze zdrowie ma także temperatura pomieszczenia, w którym odpoczywamy. Gdy podczas snu jest za ciepło, pocimy się i budzimy się przemęczeni. Jaka zatem jest optymalna temperatura, którą powinniśmy utrzymywać w sypialni? Wszystko zależy od naszego komfortu cieplnego, ale z zasady powinna być ona o 2-3 stopnie niższa niż ta, w której przebywamy w ciągu dnia.
O! jak oszczędzanie – od czego zacząć?
Aby realnie obniżyć swoje rachunki i jednocześnie podnieść komfort życia, warto wprowadzić kilka prostych nawyków. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej radzi mieszkańcom, aby:
• wprowadzić nawyk kontrolowania temperatury w mieszkaniu - powinna być ona dostosowana do naszych potrzeb, i oscylować w granicach 18 – 21 stopni. W czasie dłuższych wyjazdów nie warto całkowicie zakręcać kaloryferów - ponowne nagrzanie mieszkania pochłonie zbyt dużo energii.
• prawidłowo wietrzyć pomieszczenia - krótko, ale intensywnie, otwierając szeroko okna. Podczas wietrzenia należy zawsze skręcić grzejniki i uruchomić je dopiero kilka minut po zamknięciu okien.
• zadbać o optymalne rozmieszczenie mebli i sprzętów. Kaloryfery nie powinny być zasłonięte sofą czy regałem, należy unikać długich i ciężkich zasłon, które sprawiają, że ciepło nie rozprzestrzenia się prawidłowo. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od kaloryfera, a pod grzejnikami można umieścić specjalne maty zagrzejnikowe.
W dalszej kolejności warto także zadbać o jakość swoich grzejników. Należy pamiętać o odpowietrzaniu urządzeń, a także o ich odkamienianiu. Można także pomyśleć o wymianie sprzętu, gdy będzie taka potrzeba. Serwis lub wymianę grzejników należy uzgodnić z administracją i powierzyć specjalistom, np. z EPEC – w ramach usługi EPEC Home. Także prawidłowa termomodernizacja - czyli ocieplenie budynku, wymiana okien czy docieplenie dachu, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło.
20 stopni? Twoja choinka lubi to!
Zmianę nawyków związanych z ogrzewaniem warto zacząć jeszcze przed świętami. Grzejniki można skręcić jeszcze zanim zabierzemy się za świąteczne porządki. Odkurzanie, przygotowywanie dań i ciast czy ubieranie choinki zapewnią nam odpowiednią dawkę ruchu – dzięki temu nie odczujemy specjalnie, że w mieszkaniu zrobiło się nieco chłodniej.
Niższa temperatura sprawi, że nasze świąteczne drzewko pozostanie dłużej świeże i pachnące. Kiedy w domu pojawiają się goście, z pewnością docenią, że nie jest w nim duszno i gorąco, a potrawy na stole utrzymują odpowiednią konsystencję.
I na koniec ciekawostka: według badaczy z Politechniki Warszawskiej zmniejszenie temperatury we wszystkich mieszkaniach w Polsce o 1 stopień, spowoduje redukcję emisję dwutlenku węgla wynikającą z produkcji ciepła, o 5 proc., co daje 1 mln ton rocznie. Aby pochłonąć taką ilość CO2 potrzeba aż 15 mln drzew! *
* źródło – https://20stopni.pl/