Czasami pożyczka może być dla nas jedyną opcją, by utrzymać płynność finansów w gospodarstwie domowym. Co jednak w sytuacji, kiedy bank nie chce udzielić nam kredytu, gdyż na naszym koncie w Biurze Informacji Kredytowej widnieją jeszcze dane o poprzednich zaległościach? Wyjściem może być tutaj pożyczka dla zadłużonych, którą można dostać niezależne od historii kredytowej. Dzisiaj przyjrzymy się temu rozwiązaniu i sprawdzimy jego wady i zalety, więc serdecznie zapraszamy do czytania!
Rodzaje pożyczek dla zadłużonych
Pożyczki dla zadłużonych mogą przybierać różne formy. Podstawową z nich jest pożyczka udzielona w instytucji pozabankowej w formie klasycznego kredytu spłacanego w ratach przez kilka miesięcy lub nawet lat. Różnica pomiędzy taką formą uzyskania gotówki a zwykłym kredytem bankowym polega nie tylko na udzielającym je podmiocie, ale także na tym, jak solidnie sprawdzi on informacje o naszej historii kredytowej. W przypadku instytucji pozabankowej sprawdzanie będzie zdecydowanie mniej skrupulatne, dzięki czemu na wybór tego rozwiązania mogą się nawet zdecydować osoby, których baza w BIK zawiera dane chociażby o nieregularności w spłacaniu zobowiązań.
Innym rodzajem pożyczki dla zadłużonych może być chwilówka. W tym przypadku wymogi w kontekście naszej historii kredytowej będą zdecydowanie najmniejsze, jednak w zamian za to będziemy musieli liczyć się z przewidywalnym krótkim okresem na spłatę zadłużenia – najczęściej wynosi on od 30 do 90 dni. Możemy postawić również na kredyt konsolidacyjny – jego zadaniem jest połączenie kilku pożyczek w jedną, by uczynić spłatę zadłużenia łatwiejszą dzięki potencjalnie niższej racie.
Jak uzyskać pożyczkę dla zadłużonych?
Kiedy staramy się o kredyt obrotowy, czy kredyt hipoteczny, musimy być przygotowani na dokładne sprawdzenie naszej zdolności i historii kredytowej przez bank. W przypadku ubiegania się o pożyczkę dla zadłużonych nie musimy obawiać się tak dokładnej weryfikacji, jednak nie oznacza to, że nie będziemy musieli przedstawić potencjalnemu kredytodawcy żadnych naszych danych. Przykładem może być tutaj umowa o pracę, która poświadcza o osiąganym przez nas dochodzie. Czasami jednak sprawdzenie naszego poziomu zarobków może się odbyć przez konto w naszym banku, więc najlepiej będzie sprawdzić, czy konkretna instytucja będzie od nas wymagała przedstawienia ich potwierdzenia w formie papierowej. Z całą pewnością będziemy jednak musieli przygotować dowód osobisty, który posłuży do zweryfikowania naszej tożsamości.
Jak spłacić pożyczkę dla zadłużonych?
Pożyczkę dla zadłużonych można spłacić w ratach lub w całości. Druga opcja jest często wykorzystywana przez podmioty udzielające chwilówek, przez co spłata takiego zobowiązania może wiązać się dla nas z pewnymi trudnościami. Pamiętajmy o tym, żeby zawsze dokładnie przemyśleć kwestię związaną z wzięciem pożyczki i dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Czasami lepszą opcją może się okazać chociażby pożyczka od osób w rodzinie.
Jakie są zagrożenia związane z zaciągnięciem pożyczki dla zadłużonych?
Podstawowym zagrożeniem, które będzie czyhało na każdą osobę, która skorzysta z opcji pożyczek dla zadłużonych, jest możliwość wpadnięcia w spiralę zadłużenia. To sytuacja, kiedy zaciągamy kolejne zobowiązania tylko po to, by móc spłacić dotychczasowe zaległości. Jak nietrudno się domyślić, to bardzo ciężka sytuacja, z której trudno się wydostać. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się, czy zaciągając zobowiązanie, mamy możliwość jego spłaty.
Jakie są korzyści z wzięcia pożyczki dla zadłużonych?
Jeśli jednak decyzję o wzięciu pożyczki dla zadłużonych podejmiemy rozważnie, może się to okazać bardzo dobrą decyzją. Dlaczego? Taki kredyt może zmniejszyć wysokość naszych rat, jednocześnie sprawiając, że w naszym portfelu zostanie znacznie więcej pieniędzy. Czasami kredyt tego typu to jedyne wyjście, by utrzymać odpowiednią płynność naszych finansów w sytuacji, kiedy przydarzą nam się nieprzewidziane wydatki.