Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni scieków w Elblągu

28.10.2022, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni scieków w Elblągu

 

 

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014— 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno — ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.

 

 

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej dla całego projektu pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg” to ponad 107 mln zł.


W ramach projektu realizowana jest obecnie „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.

 

 

Przebudowa i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Elblągu obejmuje budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części istniejących obiektów. 


Jednym z  nowo powstałych obiektów na terenie zakładu jest odsiarczalnia biogazu powstałego w trakcie fermentacji mezofilowej osadów ściekowych w zamkniętych komorach fermentacyjnych. 

 


Zasada działania odsiarczalni


Oczyszczanie biogazu na drodze biologicznej jest możliwe dzięki zdolności mikroorganizmów do biochemicznego utleniania pewnych związków organicznych i nieorganicznych.


Proces absorbowania siarkowodoru następuje poza komorą fermentacyjną, w reaktorze ze złożem zraszanym. Biogaz przepływa przez reaktor ze specjalnie zaprojektowanymi komorami z wewnętrznym zbiornikiem cieczy technologicznej oraz kolumnę wypełnioną materiałem z tworzywa o dużej powierzchni czynnej. Główna część reaktora to kolumna, w której następuje wzrost bakterii utleniających siarkowodór. Przepływ powietrza jest kontrolowany przy pomocy masowego regulatora przepływu w oparciu o przepływ biogazu oraz stężenie O2. Roztwór ze składnikami pokarmowymi dla bakterii jest rozpryskiwany w górnej części reaktora. Wytrącona siarka (w postaci pierwiastkowej) spłukiwana jest do dolnego zbiornika cieczy procesowej i usuwana na zewnątrz układu wraz z odciekiem roztworu odżywczego. 

 

 

Odsiarczalnia wyposażona jest w wewnętrzny układ technologiczny składający się z pompki cyrkulacyjnej, dmuchawy powietrza, armatury regulacyjnej oraz wewnętrznych pomiarów. Całość sterowana będzie zabudowanym sterownikiem. 


Wszystkie pomiary zostaną wpięte do systemu SCADA, odpowiedzialnego za sterowanie pracą urządzeń i procesami technologicznymi. System ten zlokalizowany jest w centralnej dyspozytorni.

 

 

 


Fot. 1, 2 Odsiarczalnia biogazu - reaktor.

 

 


Fot 3,4. Odsiarczalnia biogazu – sterowanie.

 

 


Fot 5. Odsiarczalnia – węzeł biogazowy.

 

 


Fot 6. Układ pomiarowy ilości i jakości biogazu.

 

 


 

 


.......................... Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.42085099220276