Według najnowszych danych z lipca 2021 roku, stopa bezrobocia w Elblągu wynosi 7,2% wobec 5,9% w całym kraju. Powiatowy Urząd Pracy obsługuje łącznie ponad 5,5 tys. mieszkańców miasta oraz powiatu. Czy wiesz, że również w Twoim PUP istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na założenie działalności gospodarczej? Problemy z zatrudnieniem bywają początkiem świetnego biznesu, dlatego warto wiedzieć, jakie są zasady przyznawania dotacji dla bezrobotnych.
Bezrobocie – i co dalej?
Z jednej strony często słyszy się o „braku rąk do pracy” i rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników, ale z drugiej zatrudnienie można stracić dosłownie z dnia na dzień. Być może również jesteś w takiej sytuacji, gdy mimo doświadczenia, zaangażowania, wykształcenia czy licznych kompetencji ustaje Twój dotychczasowy stosunek z pracodawcą. Pora na nowy rozdział w życiu!
Praca jest niezbędna do regularnego zarobkowania, bo takie doraźne rozwiązania jak np. pożyczka na dowód na dłuższą metę nie zapewnią płynności finansowej i bezpieczeństwa ekonomicznego. Poszukiwania nowej pracy to zapewne Twój priorytet, ale co gdyby odwrócić kartę i założyć swój własny biznes? Każdy przedsiębiorca potwierdzi, jak trudne są początki, ale wielu – w tym z Elbląga – może też potwierdzić wartość publicznego dofinansowania z Powiatowego Urzędu Pracy. Zastrzyk gotówki na start ułatwia wejście na rynek i rozkręcenie biznesu.
Zasady dofinansowania na działalność gospodarczą
Dofinansowanie z PUP w Elblągu przysługuje:
- bezrobotnym,
- absolwentom Klubu Integracji Społecznej lub Centrum Integracji Społecznej (KIS / CIS),
- opiekunom osoby niepełnosprawnej bez zatrudnienia, bez świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku.
Dotacja jest przyznawana jednorazowo, a jej wysokość zgodnie z przepisami nie może przekraczać 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że w II kwartale 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło dokładnie 5504,52 zł brutto.
Wymogiem wobec przedsiębiorcy otrzymującego dofinansowanie jest prowadzenie biznesu przez co najmniej 12 miesięcy (bez zawieszania działalności w tym okresie) oraz niepodejmowanie innej pracy w pierwszym roku istnienia dotowanej firmy. Po upływie roku możesz bez konsekwencji zamknąć działalność, znaleźć nową pracę lub rozwinąć skrzydła i podbić rynek ze swoją marką!
Wniosek – podstawa otrzymania dofinansowania
Wniosek musi zawierać m.in. informacje na temat:
Najważniejszym krokiem do otrzymania dotacji na firmę dla bezrobotnych jest złożenie w elbląskim PUP-ie wypełnionego wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. Niezbędne druki możesz pobrać ze strony urzędu albo otrzymać od pracowników w siedzibie.
- potrzebnej kwoty,
- planowanej działalności gospodarczej,
- biznesplanu, kosztorysu działań,
- formy zabezpieczenia środków.
Zgromadzenie wszystkich dokumentów i wypełnienie wniosku z załącznikami zajmuje trochę czasu, dlatego nie zwlekaj z rozpoczęciem działań. Urzędnicy oczekują od Ciebie przedstawienia we wniosku krótkiej charakterystyki wymyślonego biznesu. Musisz wskazać podstawowe koszty, które poniesiesz na początku działalności. Oczekiwane jest również wykazanie się przedsiębiorczym myśleniem, np. poprzez analizę szans i zagrożeń prowadzenia danego biznesu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie PUP w Elblągu. Pracownicy Urzędu udzielają zainteresowanym wszystkich niezbędnych informacji. A jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na czas bezrobocia lub rozwijania działalności, porównaj koszty pożyczek i kredytów na stronie https://sowafinansowa.pl/.