Pożyczka bez odsetek, pożyczka 0zł, darmowa pożyczka. Zapewne spotkałeś się z takim hasłem. Pewnie sądzisz, że nie ma nic za darmo i gdzieś ukryty jest haczyk. Czym są pożyczki z RRSO 0%, tak zwane darmowe pożyczki? Czy są w Twoim zasięgu? Ile możesz w ramach takich pożyczek zaciągnąć środków i na jakie okres? Wszystko co warto wiedzieć, znajdziesz poniżej.
Czym jest darmowa pożyczka
Pożyczki bez odsetek są szczególnym rodzajem produktu finansowego, oferowanym przez instytucje pozabankowe. Darmowa pożyczka, zwana potocznie chwilówką, polega w uproszczeniu na zawarciu finansowania bez żadnych dodatkowych kosztów. Mówiąc wprost - zwraca się dokładnie taką sama kwotę, jaką się pożyczyło. Umowy pożyczki za 0zł dostępne są jedynie przez internet dla wąskiej grupy osób, przeważnie dla nowych klientów. Są one udzielane na niskie kwoty i posiadają jednorazowy okres spłaty. Celem istnienia ofert na pożyczki bez odsetek jest przede wszystkim przyciągnięcie nowych konsumentów. Takie pożyczki charakteryzują się przede wszystkim ograniczonymi wymaganiami. To, czy taka oferta rzeczywiście wynosi 0zł można zweryfikować, sprawdzając tzw. ogólny koszt kredytu. W takiej ofercie RRSO powinno wynosić 0%.
Do kogo skierowano ofertę i jak ją zawrzeć
Aby skorzystać z oferty darmowej pożyczki bez odsetek, instytucje pozabankowe wymagają podstawowych warunków. Jeśli jesteś nowym klientem w firmie pożyczkowej, masz skończone 18 lat, jesteś obywatelem polskim, legitymującym się dowodem osobistym, jesteś zatrudniony, posiadasz zdolność kredytową oraz neutralną historię kredytową, a do tego posiadasz konto bankowe, adres email, aktualny numer telefonu to bez problemu możesz się ubiegać o pożyczkę.
Oczywiście konieczne będzie również złożenie odpowiedniego wniosku. Następnie firma pożyczkowa będzie musiała zweryfikować Twoją tożsamość. Może to zrobić na dwa sposoby. Albo wymagalne będzie dokonanie przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1zł lub będzie konieczne potwierdzenie swojej tożsamości za pośrednictwem dedykowanej do tego aplikacji. Wymaga ona zalogowania się za jej pośrednictwem do swojej bankowości elektronicznej i jednorazowo pobiera dane na temat właściciela konta. Po weryfikacji, dane są od razu zapominane. Po wykonaniu tej czynności instytucja pozabankowa podejmie decyzję dotyczącą przyznania pożyczki, a po podpisaniu umowy, uzyskasz środki na swoje konto.
Zawarcie umowy jest na tyle uproszczone, że nie wymaga od nas dodatkowych zaświadczeń dotyczących zarobków czy zatrudnienia. Istnieje również możliwość zawarcia darmowej pożyczki "bez baz kredytowych". W takiej sytuacji mogą być przedstawione dodatkowe wymagania do zawarcia umowy. Co więcej, brak weryfikacji BIK nie oznacza, że w ogóle nie będzie weryfikowana nasza zdolność kredytowa. Zazwyczaj, oprócz samego BIKu, sprawdzana jest baza dłużników, więc aby zyskać pozytywną decyzję o przyznaniu pożyczki, nie możemy widnieć we wszystkich bazach.
Szczegóły umowy
Decydując się na darmową pożyczkę, możemy otrzymać niewielkie kwoty. Zazwyczaj pożyczka udzielana jest do 1000zł, choć niektóre firmy proponują finansowanie do 3000zł. Umowę zawieramy na 30 dni, rzadziej mamy możliwość spłaty zobowiązań w 60 dni. Spłata pożyczki jest jednorazowa. Szukając właściwej dla nas pożyczki warto sprawdzić strony z rankingiem takich produktów np. na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/darmowe-chwilowki-pierwsza-pozyczka-za-darmo/
Częstym pytaniem konsumentów w przypadku darmowej pożyczki jest kwestia szybkości otrzymania przelewu z firmy pożyczkowej. Ten zależy od tego, czy posiadamy konto w tym samym banku, co instytucja finansująca. Jeżeli bank jest spójny, środki otrzymamy do kilku minut. Jeżeli jednak banki są różne lub wniosek składamy w dzień wolny, środki uzyskamy dopiero następnego dnia roboczego.
Może sie również wydawać, że skoro warunki są tak korzystne, to można zawrzeć kilka takich umów na pożyczki bez odsetek i teoretycznie istnieje taka możliwość. Jednak w praktyce, każda firma pożyczkowa, weryfikuje ilość posiadanych przez nas umów i jeśli uzna, że mamy ich zbyt dużo, odmówi nam finansowania. Takie działanie ma uchronić konsumentów przed zbytnim zadłużeniem.
Pamiętajmy również o tym, że mimo iż sama darmowa pożyczka nie zawiera żadnych opłat, to jednak sytuacja ulega zmianie, gdy nie uda nam się jej terminowo spłacić. Wówczas możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami odsetek i prowizji. Musimy się liczyć z kosztami windykacji, skierowaniem sprawy do sądu lub kosztami egzekucji komorniczych. Dlatego przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy, mierzmy siły na zamiary, określając czy jesteśmy w stanie dopełnić warunków jej spłaty.