Piątek, 29.11.2024, Imieniny: Blazej, Walter, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Elbląskie sociètè – cz. 8.

18.11.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Józef Łapiński był absolwentem Wydziału Malarstwa na PWSSP w Gdańsku. Uprawiał malarstwo, grafikę i rzeźbę.

W latach 1969 – 1975 artysta pracował jako instruktor w sekcji plastycznej w MDK, a później w Muzeum Elbląskim. Józef Łapiński brał czynny udział w Salonach Elbląskich. Artysta miał wiele wystaw krajowych i środowiskowych. Za całokształt działalności otrzymał nagrodę od ETK w 1977 roku, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Choć utracił wzrok, nie przestawał tworzyć i brać aktywnego udziału w życiu miasta. Zmarł w Elblągu, w maju 2004 roku.

W swoich pracach Józef Łapiński poruszał głównie tematykę wspomnień obozowych oraz nawiązywał do pejzaży kojarzących się z okolicą Stutthoff. Są to prace realistyczno – refleksyjne, które cechują: miękki modelunek i łagodne kontrasty. Niejednokrotnie w przedstawieniu scen obozowych pojawiają się elementy groteskowe. Artysta nie stronił również od karykatury, którą posługiwał się, gdy malował osoby kojarzone z życiem publicznym i kulturalnym, przyjaciół lub autoportrety.

W pracach artysty widać wyraźnie, jaki miał on stosunek do swoich bliskich, ponieważ obrazy przedstawiające jego rodzinę są przepełnione ciepłem.

Dzieła wspomnieniowe takie, jak: „Powrót z pracy”, „Gwiazdka w obozie”, „Marsz śmierci” wraz ze spisanymi wspomnieniami artysty ze Stutthof, zostały wydane przez Muzeum Stutthoff w 1985 roku. Dzięki pracom Józefa Łapińskiego, można zobaczyć prawdziwy zapis historyczny życia codziennego więźniów w obozie. Wspomnienia artysty, jako naocznego świadka dokonywanych w Stutthoff zbrodni, są autentycznym dokumentem, choć przekazanym graficznie. W wydanej, przez Muzeum w Sztutowie, książce znaleźć można portrety więźniów, sceny znęcania się, egzekucje oraz codzienne życie i prace więźniów. Rodzi się zatem przypuszczenie, że praca artystyczna była dla twórcy swoistą terapią po głębokiej traumie.   

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0110080242157