Planujesz zwiększenie zatrudnienia, brak Ci środków na stworzenie stanowiska pracy? Utwórz je razem z nami!
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza pracodawców do korzystania z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Refundacja ta ma za zadanie wesprzeć pracodawcę przy wyposażeniu i utworzeniu nowego miejsca pracy dla osoby bezrobotnej.
Czym jest refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?
Wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy jest to refundacja kosztów poniesionych na zorganizowanie przez pracodawcę nowego stanowiska pracy lub dokonanie zakupu brakujących maszyn, urządzeń, sprzętów niezbędnych do wykonywania pracy na stanowisku utworzonym dla osoby skierowanej przez urząd pracy. Osoba bezrobotna jest kierowana do pracodawcy na podstawie ustalonego dla niej profilu pomocy i zgodnie z indywidualnym planem działania.
Kto może otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?
O refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy mogą starać się:
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w tym osoby fizyczne i prawne,
- niepubliczne przedszkola i niepubliczne szkoły,
- producenci rolni, tj. osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające
osobowości prawnej zamieszkujące lub mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
będące posiadaczami gospodarstwa rolnego lub prowadzące dział specjalny produkcji rolnej,
zatrudniające co najmniej przez pół roku jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.
Co zyskują pracodawcy otrzymujący refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?
Pracodawca, który zatrudni skierowanego bezrobotnego na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy, w pełnym wymiarze czasu pracy może otrzymać zwrot kosztów utworzonego stanowiska pracy w wysokości nieprzekraczającej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Zwrot dla pracodawcy do 600% przeciętnego wynagrodzenia tj. do 22.686,84 zł
Refundacja jest przyznawana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Na co mogą być przeznaczone środki?
Refundacja może dotyczyć kosztów zakupu środków trwałych, urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii.
Pracodawco pamiętaj!
Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy należy złożyć zanim zatrudnisz osobę bezrobotną. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez urząd, podpisaniu umowy z urzędem pracy określającej warunki refundacji oraz dokonaniu wszystkich zakupów, możliwe jest zatrudnienie osoby bezrobotnej.
Zabezpieczenie przyznanych środków.
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia uzależniona jest od przedstawienia zabezpieczenia np. aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji przez dłużnika (tylko w przypadku, kiedy wnioskodawca posiada majątek mogący podlegać egzekucji).
Przyjęte zabezpieczenie musi gwarantować możliwość realnej windykacji na wypadek niewypłacalności wnioskodawcy.
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jest dokonywana na podstawie umowy cywilno-prawnej zawartej między Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, działającym w imieniu Prezydenta Miasta Elbląg, a podmiotem ubiegającym się o refundację.
Zapraszamy wszystkich pracodawców do korzystania z przedstawionej formy pomocy. Refundacja w znacznym stopniu ułatwi utworzenie i wyposażenie nowego miejsca pracy dla osoby bezrobotnej.
Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu – I piętro pokój 108 lub pod nr tel. 55 237 67 60/ 55 237 67 27
Urszula Krzyżopolska
PUP w Elblągu