Zaleganie mieszkańców w opłatach za lokale gminne jest częstym tematem poruszanym w programach telewizyjnych i radiowych oraz w Internecie.
Omawianie tego tematu przez przedstawicieli różnych miast (małych i dużych, o niskim i wysokim bezrobociu) świadczy nie tylko o tym, że jest to problem ogólnopolski, ale również o niemożliwości całkowitego rozwiązania go przez samorządy.
Nie inaczej jest w Elblągu. O długach mieszkańców za lokale komunalne od wielu lat mówiło się, mówi i pewnie będzie mówiło tak długo jak będą dłużnicy.
Ściągalnością opłat za lokale miejskie zajmuje się ZBK, który oprócz czynności czysto windykacyjnych wprowadził programy pomocowe mające na celu umożliwić mieszkańcom wyjście z zadłużenia.
Programy te to: możliwość odpracowania długów oraz umorzenie części zadłużenia po częściowej spłacie zadłużenia.
Wobec dłużników, którzy nie chcą skorzystać z pomocy oferowanej przez ZBK, stosuje się czynności twardej windykacji, w tym: postępowania sądowe i egzekucyjne.
Dodatkowo ZBK współpracuje z biurami informacji gospodarczej.
Za te działania ZBK został już dwukrotnie nagrodzony w organizowanych ogólnopolskich konkursach dotyczących działania na rzecz finansów samorządowych sektora mieszkaniowego, zajmując:
- I miejsce w konkursie organizowanym przez KRD w 2011 roku
- laureat I stopnia w konkursie organizowanym przez BIG w 2014 roku.
ZBK doceniony w kraju, a na lokalnym podwórku?