Niedziela, 12.01.2025, Imieniny: Arkadiusz, Benedykt, Czeslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Grant na telepracę oraz świadczenie aktywizacyjne – nowe instrumenty wsparcia dla pracodawców i bezrobotnych

20.02.2015, 08:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Grant na telepracę oraz świadczenie aktywizacyjne – nowe instrumenty wsparcia dla pracodawców i bezrobotnych

Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza do korzystania z nowych instrumentów wsparcia, jakimi są grant na telepracę oraz świadczenie aktywizacyjne.

Czym jest grant na telepracę?

Grant na telepracę jest instrumentem skierowanym do potencjalnych pracodawców i polega on na przyznaniu im za pośrednictwem urzędu pracy środków finansowych na utworzenie stanowiska w formie telepracy.
Telepraca jest formą zatrudnienia, która pozwala na rezygnację ze sztywnej organizacji pracy. Dzięki temu staje się możliwym połączenie wypełniania obowiązków rodzinnych z zawodowymi.

Kogo należy zatrudnić na zasadach telepracy?

Na stanowisku telepracy powinien być zatrudniony bezrobotny rodzic powracający na rynek pracy, posiadający co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, lub bezrobotny sprawujący opiekę nad osobą zależną, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.

Co zyskują pracodawcy i jakie warunki muszą spełnić?


Grant na telepracę przyznawany jest pracodawcy podstawie umowy zawartej ze starostą.
Pracodawca może otrzymać grant na utworzenie stanowiska w formie telepracy z góry w wysokości do 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego.
Pracodawca jest obowiązany, stosownie do zawartej umowy, do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

Jeśli pracodawca nie w pełni wywiąże się z utrzymania w zatrudnieniu osoby skierowanej przez urząd pracy, ma obowiązek zwrócić grant w wysokości proporcjonalnej do czasu zatrudnienia określonego w umowie. W przypadku gdy grant będzie wykorzystany niezgodnie z umową lub nie zostanie wykorzystany, zwrot następuje w pełnej wysokości.

Wsparcie dla przedsiębiorców udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.


Jaki jest cel świadczenia aktywizacyjnego?

Celem świadczenia aktywizacyjnego jest pomoc pracodawcy w zatrudnieniu bezrobotnych powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka lub sprawowaniem opieki nad osobą zależną.

Kogo należy zatrudnić, aby otrzymać świadczenie aktywizacyjne?

Pracodawca może otrzymać świadczenie aktywizacyjne za zatrudnienie skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego rodzica lub opiekuna osoby zależnej, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy zrezygnował z pracy ze względu na wychowanie dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.

Co zyskują pracodawcy i jakie warunki muszą spełnić ?

Przyznanie świadczenia aktywizacyjnego odbywa się poprzez zawarcie umowy między starostą a pracodawcą.
Pracodawca może otrzymać świadczenie aktywizacyjne wypłacane przez okres 12 miesięcy w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatkowy wymagany okres zatrudnienia po zakończeniu okresu refundacji wynosi 6 miesięcy.

Pracodawca może otrzymać również świadczenie aktywizacyjne wypłacane przez okres 18 miesięcy w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia, wówczas dodatkowy wymagany okres zatrudnienia po zakończeniu refundacji wynosi 9 miesięcy.

W sytuacji rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w trakcie uzyskania świadczenia aktywizacyjnego lub nie wywiązania się z warunku utrzymania osoby w zatrudnieniu przez okres 6 lub 9 miesięcy przypadających po ustaniu prawa do tego świadczenia – pracodawca zobowiązany jest do zwrotu uzyskanych świadczeń z odsetkami ustawowymi.

Wsparcie dla przedsiębiorców udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.

Niewątpliwie wyżej wymienione formy wsparcia dla pracodawców i osób bezrobotnych są atrakcyjne zważywszy na fakt, jakie niesie za sobą możliwości kształtowania życia rodzinno-zawodowego osób bezrobotnych i możliwości pozyskania kandydatów do pracy przez pracodawców. Mogą one skutecznie zachęcić pracodawców do zatrudniania rodziców, którzy mają trudności z powrotem na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka oraz tych, którzy chcieliby łączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową.

Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, ul. Saperów 24;
grant na telepracę pokój 108, tel. 55 2376760,
świadczenie aktywizacyjne pokój 104. tel. 55 237 67 32.

 


Serdecznie zapraszamy


Jolanta Marynowska
PUP Elbląg


 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.086021900177002