Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Święta najbliższe sercu

24.05.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Święta najbliższe sercu

Obchody „Dnia Matki”, „Dnia Ojca”, „Dnia dziecka”  i innych dni jak „Babci”, „Dziadka” narodziły się z potrzeby wyrażenia uczuć, miłości, szacunku, oddania  bliskim i najbliższym sercu osobom.

W literaturze pięknej i sztuce najpiękniejsze motywy i wiersze poświęcone są matkom. Madonny z dzieciątkiem to nieodłączny motyw malarstwa katolickiego (Rafael Santi; Jan van Eyck, B. Murillo). Matki z dziećmi są też ulubionymi motywami malarzy z różnych kręgów kulturowych i epok. W Polsce bardzo znanym portrecistą dzieci był między innymi Stanisław Wyspiański i Tadeusz Makowski. Piękne portrety ojca i matki pozostawił Henryk Rodakowski. Wiersze dla matek i o matkach pisali najwięksi poeci Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Krzysztof Kamil Baczyński;  Czesław Miłosz. Liczne wybory listów pisanych do matek i ojców pozostały w spuściźnie literackiej po sławnych pisarzach i innych znaczących postaciach, np. mężach stanu. Najbardziej obszerna jest jednak  literatura  dedykowana dzieciom przez dorosłych,  z utworami  takich sławnych autorów jak: H. Ch. Andersen, A. Milne, J. Swift, J. Verne; spośród polskich autorów książek o dzieciach i dla dzieci  do lubianych klasyków należy W. Bełza, M. Konopnicka,  K. Makuszyński, A. Szklarski; z literatury współczesnej natomiast spośród wielu autorów wymienić można Z. Nienackiego z „Panem samochodzikiem”, M. Musierowicz z cyklem powieściowym o rodzinie Borejków także wiele innych powieści polecanych przez „Bibliotekę wirtualną”. W powieściach i wierszach na plan pierwszy wysnuwa w malowaniu portretów matek, ojców i dzieci  takie cnoty jak miłość do rodziny, miłość do ojczyzny, poświęcenie, odwagę, wierność, niebanalną wyobraźnię, poczucie humoru, umiejętność prowadzenia zabaw we własnym gronie.

W miesiącu maju obchodzimy dwa święta rodzinne, 23.05. Dzień Ojca, natomiast 26.05. Dzień Matki.  W Polsce Dzień Matki na pewno był obchodzony, podobnie jak w Ameryce, już  pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Jego początki odnajdujemy w mitologiach starożytnych np. u Greków i Rzymian, obchodzono wówczas święto Matki Ziemi „Demeter”, „Gai”  czy „Rei“ matki wszechświata. W kręgu katolickim czcimy Marię  jako matkę Syna Bożego, ale również opiekunkę i matkę wszystkich ludzi. Ewa, pierwsza żona i matka jest patronką „Dnia Kobiet”. W naszej, europejskiej kulturze obyczaj ten jest bardzo związany z kultem „macierzyństwa”, później „niedziel u matki”, kiedy pracujące dzieci przynosiły matkom podarunki, w zamian za błogosławieństwo,(obyczaj znany z XVI-wiecznej Anglii i Szkocji kultywowany w rodzinach chłopskich). Dzisiejsze świętowanie Dnia Matki bardziej wiąże się z ideą „pracy matczynej”, taką genezę ma święto w Stanach Zjednoczonych. Dni pracy matczynej ogłosiła  nauczycielka Anna Reevers Jarvis, a jej córka ustanowiła „Dzień Matki” jako święto w 1905 roku.

Trzecim świętem rodzinnym jest obchodzony 1 czerwca Dzień Dziecka. On również ma swoją historię. W Europie obchodzony jest od roku 1952. Inicjatorem ogłoszenia Dnia dziecka była organizacja International Union for Protection of Childhood”, w 1953 roku przyłączyła się do idei upowszechnienia „Dnia Dziecka” „Organizacja Narodów Zjednoczonych”, od tego czasu święto to obchodzone było w szkołach i przedszkolach wielu państw europejskich. W Chinach już od 1926 roku obchodzi się Święto Dziecka. W Japonii osobno świętują dziewczynki, przygotowują wówczas wystawy lalek w tradycyjnych strojach, osobno, chłopcy,  dla nich przygotowują ojcowie flagi w kształcie karpia. Jest to symbol odwagi i siły. W Turcji z okazji Święta dziecka puszcza się latawce.  Święto dziecka nie ma również stałej daty. Organizacja narodów Zjednoczonych ustaliła później jako datę Dnia dziecka 20 listopada, kiedy uchwalono Deklaracje praw Dziecka, a w 1989 roku Konwencję o Prawach Dziecka, ze względu na porę roku jednak i sympatyczne powiązanie bliskości Dnia Matki i Dnia Ojca w wielu państwach pozostał 1 czerwiec świętem dzieci. W Japonii Dzień Chłopca obchodzi się w 5 maja, Dzień Dziewczynki 3 marca. Święto Latawca w Turcji  odbywa się 3 marca. W niektórych krajach o kulturze chrześcijańskiej 6 stycznia obchodzi się Dzień rodziny.

Oprac. na podstawie: http://dzienmatki.fm.interia.pl
Z wykorzystaniem wiadomości  ogólnych z literatury i sztuki.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ kinga
    Wtorek, 24.05

    "W miesiącu maju obchodzimy dwa święta rodzinne, 23.05. Dzień Ojca, natomiast 26.05. Dzień Matki. " o ile mi wiadomo to Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca, a nie maja.. wiec cos mi tu nie pasuje z tymi dwoma swiętami rodzinnymi.. moze jakies nowe zostalo ustanowione?.. artykul o tym a taka gafa :P

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89354705810547