Choć samo słowo „tata”, w zależności od kraju i obowiązującego tam języka ma odmienne brzmienie oraz pisownię, to na wszystkich kontynentach znaczy to samo. Od zawsze kojarzy się z bezgraniczną i bezinteresowną miłością, poświeceniem i poczuciem bezpieczeństwa. Są jednak tacy, dla których dzień ten ma nieco inne znaczenie. Skąd wywodzi się to święto i jak Dzień Ojca wygląda w innych krajach?
Historia utworzenia Dnia Ojca sięga początków XX wieku. Święto to zainicjowała mieszkanka Spokane w USA. W 1910 roku, Sonora Louise Smart Dodd wystąpiła z inicjatywą zaakceptowania tej uroczystości przez państwo. Młoda amerykanka chciała w ten sposób oddać hołd swojemu ojcu, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci. W 1924 roku prezydent USA, Calvin Coolidge, zaakceptował to święto, a w 1966 roku sprawujący urząd głowy państwa Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Dziś, na znak szacunku i miłości do ojców, do odzieży Amerykanie przypinają czerwone lub białe róże. Pierwszy kolor kwiatu określa żyjącego tatę, drugi zmarłego.
Niemcy od 1936 roku Dzień Ojca świętują 17 maja. Kiedyś mężczyźni sami organizowali sobie wspólne wyjazdy poza miasto. Popularne wówczas był wycieczki rowerowe, zajęcia sportowe czy dyskusje przy kuflu piwa.
W Finlandii podczas obchodów Dnia Ojca wywieszane są flagi ,a tatusiowie otrzymują od dzieci samodzielnie wykonane prezenty. Święto to wiąże się nie tylko ze składaniem życzeń ojcom, ale też ze wspomnieniami zmarłych mężczyzn. Wszystko to ma miejsce, gdy cała rodzina spotyka się na uroczystym obiedzie. W Estonii od 1992 roku święto to obchodzone jest w drugą niedziele listopada.
W Polsce Dzień Ojca obchodzimy od 1965 roku. Co roku, 23 czerwca, dzieci wręczają swoim ojcom upominki i składają życzenia. Popularne są także festyny z tej okazji. Najmłodsi w przedszkolach i szkołach wystawiają przedstawienia, recytują wiersze oraz śpiewają piosenki, ci nieco starsi w ramach swoich możliwości spełniają zachcianki i marzenia ojców.
Niektórzy mają sceptyczne podejście do tego rodzaju świąt -Ja wychowywałam się bez ojca, więc nie wiążą mnie z nim jakieś specjalne więzi- opowiada dwudziestoletnia Iza.- Dzień ten dla mnie jest zwykłym dniem i w niczym nie przypomina mi święta. Nigdy nie obchodziłam i nie będę obchodziła tego dnia mimo ,że mój ojciec żyje i widuję się z nim czasami raz w roku - dodaje.
Dzień Ojca jest idealną okazją aby pokazać naszym ojcom jak ważną rolę pełnią w naszym życiu, a także podziękować im za to , że po prostu są. Wszystkim tatusiom, oprócz tradycyjnych życzeń zdrowia, życzymy również pogody ducha, uśmiechu na twarzy i radości ze swoich pociech.
Paulina Rakoczy
Bardzo fajny i przyjemny artykuł.Na pewno nie którym przypomni o tym ważnym święcie .dzięki
Wszystkiego najlepszego tato
Wszystkiego najlepszego kochany TATUSIU