Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Józef Klemens Piłsudski

14.05.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Józef Klemens Piłsudski

Józef Klemens Piłsudski, twórca i wódz Armii Polskiej, Marszałek i Naczelnik Państwa Polskiego.

W roku 2005 dnia 12 maja minęło siedemdziesiąt lat od śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy państwa polskiego po 123 latach niewoli.

Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia  1867 roku w Zułowie pod Wilnem. Pochodził z Litwy. W jego domu znane były tradycje patriotyczne i duchowe pielęgnowane  w większości rodzin Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie, posługujących się językiem polskim jako  narzeczem narodowym i rodowym. Matka Maria Piłsudska pochodziła z znanego na Litwie rodu Billewiczów. Do Billewiczów nawiązał Henryk Sienkiewicz w „Trylogii”, główna postać żeńska Oleńka była zdobywana przez niecnego Radziwiłła, ale serce oddała bohaterowi narodowemu, po wielu perypetiach natury awanturniczo-przygodowej, Andrzejowi Kmicicowi. W Wilnie uczęszczał Józef Piłsudski do gimnazjum, studia medyczne ukończył w Charkowie. Za udział w spisku godzącym w życie cara został skazany na 5 lat zesłania na Syberii.

Patriotyczny duch domu rodzinnego i innych okolicznych posiadłości, także liczne lektury historyczne sprawiły, że po wielu latach działalności na rzecz polskich organizacji socjalistycznych, gdzie nie brakowało wątków przygodowych (odbijanie przewożonych pieniędzy) i narodowych, przesunął młody Piłsudski swoją uwagę w stronę działalności niepodległościowo-wyzwoleńczej. Organizował kursy strzeleckie, z jego inicjatywy powstała antyrosyjska Polska Organizacja Wojskowa, która miała stać się zaczynem do powstania niepodległości ziemi ojczystej.  Został wówczas mianowany dowódcą Legionów Polskich powstałych w Austrii do walki z Rosją ( był to okres I Wojny Światowej). Państwa sprzymierzone: Niemcy i Austria wraz z legionami Piłsudskiego weszły do Warszawy, wypierając stamtąd wojska rosyjskie, a następnie ponieważ zależało im na silnej armii, decydowały  się na rozmowy o kształcie Polski. Piłsudski zalecał żołnierzom, żeby nie składali przysięgi na wierność Niemcom, dlatego za odmowę przysięgi, Piłsudski został skazany na więzienie w Magdeburgu. Zwolniony powrócił do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 roku, został mianowany Tymczasowym Naczelnikiem Państwa Polskiego, a w styczniu 1920 roku został Naczelnikiem  Państwa uprawnionym przez decyzje sejmowe.

W tym też roku rozpoczęła się osobna wojna z Rosją, ponieważ dowódca odradzającego się Państwa Polskiego wiedział, że Rosjanie dobrowolnie nie zwrócą zawłaszczonych terenów. Piłsudskiemu udało się wyprzeć Armię Czerwoną z Wileńszczyzny, ale w wyniku kontra ofensywy, bolszewicy znaleźli się pod Warszawą. Rozgromieni w czasie decydującej bitwy nazywanej „Cudem nad Wisłą” bolszewicy ostatecznie wycofali się za Niemen. !2 X 1920 roku podpisano układ pokojowy między Polską, a Rosją bolszewicką.

Niepodległość uzyskana w 1918 roku została ugruntowana. Józef Piłsudski pozostał dowódcą wojskowym, marszałkiem i naczelnikiem państwa. Prezydentami w tworzonym przez niego państwie byli: G. Narutowicz, I. Mościcki. System władzy wprowadzonej przez marszałka J. Piłsudskiego został nazwany „sanacja” – uzdrowienie i panował w Polsce od roku 1926 do roku 1935. Był to system oparty na armii i zwolennikach silnej władzy z ugrupowania Marszałka. W stosunku do państw ościennych Piłsudski prowadził politykę pokojową, zawarł pakt o nieagresji z Niemcami w 1934 roku i Rosją w 1932 roku, ale przede wszystkim starał się ugruntować silną pozycje Polski w Europie przez układy z Anglią i Francją.

W małżeństwie z drugą  żoną miał dwie córki, Wandę i Jagodę do, których był bardzo przywiązany. Wolny czas chętnie spędzał w Sulejówku.  Aleksandra towarzyszyła mu również w drodze zmagań o kształt Polski Niepodległej. Zmarł w Belwederze 12 maja 1935 roku, jego zwłoki przewiezione zostały do Krakowa, do Katedry Wawelskiej, a następnie przeniesione do krypty św. Leonarda skąd zostało ciało przeniesione do krypty Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się obecnie.  Serce Piłsudskiego pozostało natomiast w Wilnie, obok matki, na cmentarzu na Rossie ze znamiennym napisem „Matka i Serce Syna” i epitafium świadczącym o pełnej zmagań drodze życia Tego, który Wskrzesił Niepodległość - "Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu gniazdo na skałach orła, niechaj umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie. Tak żyłem."

Oprac. na podstawie „Wikipedii”,  Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberga, wydawnictwa „Polska Odrodzona 1914-1939 Stanisława Kutrzeby. 


W Sulejowskim dworze Piłsudski żył
I w latach chłopięcych
I w latach młodzieńczych
O Polsce śnił.

A gdy urósł duży, na konia wsiadł
Krzyknął do żołnierzy
Bij kto w Polskę wierzy
Wróg uciekł w świat.

A gdy w Belwederze zamieszkał już
Okryty siwizną
Czuwał nad Ojczyzną
Jak anioł stróż.

Szumią nasze wierzby a dziadek śpi
W podziemiach Wawelu
W podziemiach Wawelu
O Polsce śni.

śpiewnik „Jeszcze Polska nie zginęła”
wyd. Uniwersytet Jagielloński 1981


Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95052599906921