Powieść kryminalna święci dziś zasłużone triumfy. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w uniwersalne reguły gatunku wpisywana jest wiedza lokalna – wiedza o otaczającym nas świecie. Los Angeles miało Raymonda Chandlera, a my poszukamy współczesnego Chandlera w Elblągu podczas warsztatów kryminalnych z Mariuszem Czubajem, które będą odbywały się od 24 do 26 sierpnia w Bibliotece Elbląskiej. Wstęp na warsztaty jest wolny, jednak ilość miejsc jest ograniczona.
Mariusz Czubaj jest antropolgiem kultury, wykładowcą w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie i autorem powieści kryminalnych. Jego powieść 21:37 została uhonorowana w 2008 r. Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej. Autor ma na swoim koncie ma również 2 powieści, napisane wspólnie z Markiem Krajewskim: Aleja samobójców oraz Róże cmentarne. Wkrótce ukaże się nowa książka Mariusza Czubaja Kołysanka dla mordercy, będąca kontynuacją 21:37, w której będzie można podobno odnaleźć Bibliotekę Elbląską i Kadyny...
Celem elbląskich warsztatów będzie zapoznanie uczestników z wybranymi problemami, z jakimi musi zmierzyć się autor podczas pracy nad powieścią kryminalną. Zajęcia dotyczyć będą strategii tworzenia bohatera powieściowego (na tle tradycji i reguł gatunku), technik uwiarygodniania świata przedstawionego w utworze oraz aspektów technicznych pisania: tworzenia dialogów, opisów, budowania suspensu. Zajęcia ściśle literackim towarzyszyć będą spotkania ze specjalistami zajmującymi się zbrodnią od praktycznej strony: z prokuratorem oraz medykiem sądowym.
Zwieńczeniem warsztatu będzie opowiadanie (lub opowiadania) z Elblągiem w tle.
Plan warsztatów:
Zajęcia odbędą się od 24 do 26 sierpnia dni po pięć godzin dziennie, w dwóch blokach: od godz. 10 do 13 oraz od godz. 14 do 16.
Dzień pierwszy - Blok przedpołudniowy:
Kreacja bohatera powieściowego (wymogi gatunku i cechy szczególne bohatera powieściowego);
- bohater indywidualny i bohater zbiorowy (powieść policyjnych procedur);
- kreacja postaci wobec struktury fabularnej (bohater a „potencjał fabularny");
- protagonista vs antagonista w powieści kryminalnej;
- triada: detektyw – zbrodniarz –ofiara.
Blok popołudniowy
Znajdziemy odpowiedni paragraf – spotkanie z prokuratorem
Dzień drugi - Blok przedpołudniowy
- rama fabularna i tło powieściowe (wiarygodnośćświata powieściowego; powieść kryminalna jako realizacja zasad powieści realistycznej; zasada powieściowego prawdopodobieństwa; czas i miejsce akcji).
Blok popołudniowy
Spotkamy się w kostnicy – rozmowa z medykiem sądowym
Dzień trzeci
Blok przedpołudniowy: techniczne aspekty pisania (dialog, opis, suspens)
Blok popołudniowy: podsumowanie warsztatu.
Jako materiał ilustracyjny posłużą utwory m.in. R. Chandlera, I. Rankina, H. Mankella, T. Harrisa, H. Cobena, G. Pelecianosa, R. Macdonalda, Krajewskiego&Czubaja.
Wstęp wolny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia (imię, nazwisko, wiek, telefon kontaktowy) prosimy przesyłać na adres: a.kowalczyk@bibliotekaelblaska.pl , tel. 55 611 31 90.