Relacja pomiędzy historią, teraźniejszością, a pamięcią. A całość podana w formie serii instalacji zorganizowanych jako działania pomiędzy technologicznymi mediami (projekcje wideo), a rysunkiem. To w skrócie o pracach Moniki Weiss, nowojorskiej artystki urodzonej w Polsce. Natomiast głównym motywem twórczości Ronalda Szefferskiego – Polaka mieszkającego w Berlinie to tożsamość, zapomniane ślady, elementy symboliczne w historii. Wystawę pn. Rozmowa. Początek przygotowaną przez oboje artystów będzie można oglądać w Galerii El od 10 września.
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Rozmowa. Początek / Conversation. The Beginning Monika Weiss / Roland Schefferski Wernisaż wystawy odbędzie się 10 września 2009 (czwartek) o godz. 18.00.
Monika Weiss to nowojorska artystka, która urodziła się w Polsce. Ukończyła studia w dziedzinie malarstwa i rysunku w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie w 1990 roku. Kontynuowała edukację jako wolny słuchacz licznych uczelni w Europie i w USA, School of m.in. The Art Institute of Chicago, 2002; University of Maryland, 1999; Georgia State University School of Art and Design, 1997-98; Spelman College, 1996; ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 1994-95. Monika Weiss swoje prace pokazywała już w m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech. Jej prace znajduja się w wielu kolekcjach na całym świecie, m.in.: we FrauenMuseum, Bonn; w Lehman College Art Gallery, City University of New York, New York; w Muzeum Albertina, Wiedeń; w ASA Foundation, Londyn.
Prace artystki dotyczą relacji między historią, pamięcią i teraźniejszością. Jej instalacje są zorganizowane jako działania pomiędzy technologicznymi mediami (projekcje wideo), a rysunkiem. Poprzez rysunki, performance, wideo i instalacje artystka stwarza kontekst odnoszący się do ciała. W jej rysunkach pojawia się anonimowa sylwetka kobiety zatrzymana w nieokreślonych stanach oczekiwania lub reakcji na nieznane. W jej performatywnych instalacjach widz zderza się ze stanami powtórzeń lub rytuałów zestawionych z projekcjami dokumentującymi te działania. W serii swoich instalacji Ennoia artystka zanurza się na wiele godzin w wypełnionym wodą kielichu, podczas gdy projekcja odzwierciedla jej ruch oraz przenosi dźwięki spod powierzchni wody. Prace te mają cechy łączące pojęcia ciągłości i trwałości z formami symbolicznymi, przypominającymi te przypisane średniowiecznym obrazom, z formalną prostotą minimalizmu.
Roland Schefferski urodził się w 1956 roku w Polsce, od 1984 roku mieszka w Berlinie. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wystawiał w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W swoich pracach przyjmuje rolę krytycznego analityka codziennej rzeczywistości, nierzadko przewrotnie wykorzystując ją do celów artystycznych. To, co Schefferskiego interesuje szczególnie, to idea sztuki realizowanej z uwzględnieniem kontekstu otoczenia. Tożsamość, zapomniane ślady, elementy symboliczne w historii należą do głównych motywów jego twórczości. Swobodne poruszanie się w obszarze różnych mediów pozwala artyście na dopasowanie swoich koncepcji do specyfiki miejsca, w którym praca zostaje zaprezentowana. Prace Schefferskiego to przede wszystkim gra intelektualna. Szczególnym rysem jest atmosfera refleksji, prostoty i wyciszenia. Wiele z nich dotyczy biografii własnej, ale treść zawsze odwołują się do wrażliwości widza. To sztuka w znacznej mierze zaangażowana i krytyczna, choć dystansująca się od aktualności politycznych i społecznych.
Wystawa będzie czynna do 10 października 2009. Kuratorem wystawy jest Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii El.
I znowu jesteście skazani na sukces!;)