Maciej Maleńczuk, Habakuk oraz Kaszmir wystąpią podczas IV Biesiady Specjala. Całość poprowadzi Andrzej Grabowski, szerszej publiczności znany z roli Ferdynanda Kiepskiego. Organizatorzy, już tradycyjnie, przygotowali dla Elblążan moc muzycznych wrażeń.
5 września po raz czwarty elblążanie będą mogli bawić się na Elbląskiej Biesiadzie Specjala. W tym roku na Dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego wystąpią obdarzony nie tylko wyjątkowym głosem, ale także niespotykaną sceniczną charyzmą Maciej Maleńczuk z najnowszym projektem "Psychodancing", długo oczekiwany w naszym mieście zespół Habakuk oraz elbląska grupa Kaszmir. Całą imprezę poprowadzi znakomity Andrzej Grabowski, znany między innymi z serialowej roli Ferdynanda Kiepskiego. Szczegółowy program imprezy wkrótce.
W ubiegłych latach przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili między innymi Formacja Nieżywych Schabuff, Zakopower, Kapela ze Wsi Warszawa, Zdrowa Woda, Psio Crew, Orkiestra Zbigniewa Górnego. Wstęp na Biesiadę jest bezpłatny. Organizatorem Biesiady Specjala jest Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, a jej wyłącznym sponsorem Grupa Żywiec Browar w Elblągu - producent piwa Specjal.
Maciej Maleńczuk - współcześnie, osoba medialna, juror "Idola", ulubieniec publiczności. Po raz pierwszy stał się sławny z powodu swego pobytu w więzieniu. Pierwszym medium, gdzie można było o nim przeczytać były mury polskich miast, na których sprayem pisano hasło "Uwolnić Maleńczuka". Tak ówczesna opozycja protestowała przeciwko skazaniu Maćka na dwa lata więzienia za odmowę służby w wojsku. Na szczęście poniekąd bezskutecznie, gdyż przez półtora roku odsiadki Maleńczuk nauczył się grać na gitarze, a jako "nadworny bard" otrzymał status "nietykalnego" od grypsujących kolegów spod celi.
Kolejne lata spędził grając swe piosenki oraz ulubione bluesy na ulicach polskich miast - do tej pory nazywa ten okres najlepszą szkołą życia estradowego. Pewnego dnia natknął się na niego założyciel Pudelsów - Pudel i zaproponował mu współpracę. I tak się zaczęło. Pudelsi zaczynają nagrywać płyty, wkrótce Maciek zakłada swój "autorski" zespół - Homo Twist.
W 1999 roku Maciej Maleńczuk odchodzi od Pudelsów i rozwiązuje Homo Twist. W 2004 roku jest w czołówce polskich wokalistów solo i z Pudelsami, reaktywuje też Homo Twist.
12 czerwca 2009 zdobył nagrodę im. Karola Musioła w konkursie "Premiery" na 46. KFPP w Opolu. Artysta wraz z zespołem Psychodancing zaśpiewał piosenkę „Niewiele Ci mogę dać (na próżno wypłakujesz oczy). Wydany w listopadzie 2008 roku album "Psychodancing" to kolejna, zaskakująca odsłona Maleńczuka. Na płycie znajdziemy przeboje polskiej piosenki autorstwa Młynarskiego, Klenczona, Niemena ("Wakacje z blondynką", "Kronika podróży", "Płonąca stodoła") w nowych aranżacjach po mistrzowsku zaśpiewane przez Maleńczuka, a także autorskie utwory ("Barman", "Kaczory") nawiązujące w stylistyce do klimatów dancingu.
Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie. Obecnie zespół jest uznawany za jedną z czołowych grup reggae. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie, jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą. Pierwsza płyta zespołu - "Mniam, mniam rege" jest uważana za jedno z najważniejszych wydawnictw na polskim rynku reggae. Do tej pory grupa wydała 5 płyt długogrających, płytę winylową. Habakuk jest jednym z najczęściej koncertujących polskich zespołów. Na trasie Rege Tonite 2003 w ciągu dwóch miesięcy zagrał 44 koncerty w Polsce, Niemczech oraz Czechach, sprzedając ponad 10.000 biletów. Zespół w ciągu 16 lat działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. W przeciągu ostatnich 8 lat Habakuk zagrał 488 koncertów, z czego ponad 400 w ostatnim pięcioleciu.
W 2000 roku grupa została doceniona przez "Gazetę Wyborczą", która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z największych nadziei polskiej muzyki.
Na swoich płytach zespół współpracował między innymi z Muńkiem Staszczykiem, Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem „Yaniną” Iwańskim, Anią Patynek oraz wieloma znakomitymi muzykami. Habakuk ma też na koncie telewizyjny koncert "Solidarni z Białorusią" w marcu 2006.
Ogromnym wydarzeniem była współpraca z Mikey Dreadem - żywą legendą reggae na świecie - przy okazji jego koncertów w Polsce. Ten wybitny muzyk, wokalista i producent ma na koncie współpracę z The Clash (wyprodukował płytę "Sandanista" uznawaną za jedną z najważniejszych płyt tego zespołu), Guns'n'Roses, Izzim Stradlinem - gitarzystą z pierwszego składu Guns'n'Roses, UB 40 i niezliczoną ilością mniejszych grup.
Kaszmir powstał w 1986 roku. Pierwszy skład tworzyli: Sławek Czulewicz - śpiew, Leszek Mazur - gitara, Paweł Batycki - perkusja, Janek Makyla - bas i Mirek Parzych - klawisze. To, co proponował Kaszmir wydawać się mogło nie do zdefiniowania. A jeśli chodzi o jakieś porównania, to chyba najlepszego użył swego czasu Marek Wiernik, który stwierdził, ze Kaszmir gra, jak Spandau Ballet.
W 1988 roku zespół pojawił się na koncercie debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i zdobył jedno z trzech równorzędnych pierwszych miejsc za piosenkę "Nie powiedziała nic", obok zespołów Ira i Traks. Niestety, nic za tym nie poszło, ale i tak zespół pokazywał się dalej, brał udział w konkursach, przeglądach. W 2008 roku została wydana przez Bibliotekę Elbląską debiutancka płyta zespołu zatytułowana "Kaszmir". Materiał na płytę zespół nagrywał w latach 2006-2008 w studiu "YAMA
Maleńczuk wytrzeżwiał po OPOLU?
jak dla was Grabowski kojarzy się tylko z Kiepskim to źle się dzieje w narodzie