Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Bez słów - wystawa w Muzeum Stutthof

24.07.2009, 14:58:42 Rozmiar tekstu: A A A
Bez słów - wystawa w Muzeum Stutthof
Brama Śmierci - Stutthof

Centrum Sztuki Galeria EL oraz Muzeum Stutthof zapraszają na otrawcie wystawy „Bez Słów” – audiowizualnego projektu autorstwa duetu Emiter_Franczak. Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek, 31 lipca 2009 roku o godz. 22:00 na terenie Obozu Stutthof.

„Bez Słów” to przedsięwzięcie  wystawiennicze z pogranicza nowych mediów. Pokaz instalacji dźwiękowej i wideo na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie.

- „Bez słów” to prezentacja materialnego dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w Muzeum Stutthof. W przedsięwzięcie zaangażowani są artyści: Ludomir Franczak (video) i Marcin Dymiter (instalacja muzyczna). Zmierzą się oni z trudną, obozową przestrzenią, nasyconą kontekstem ludobójstwa. Przyjęli, że najbardziej wymownym będzie odtworzenie pewnych elementów życia obozowego. Twórcy wykorzystają autentyczne nagrania i relacje więźniów, co stanie się kanwą instalacji wizualnych i dźwiękowych. Artyści używać będą współczesnych metod twórczych - instalacji video oraz instalacji dźwiękowej. W pracach tych nie znajdziemy żadnego komentarza odautorskiego. Artyści pozwalają przemówić miejscu oraz tragedii więźniów obozu. Stąd tytuł projektu „Bez słów” - wskazuje Joanna Mierzejewska z Galerii EL.

Ludomir Franczak (ur. 1974 w Słupsku) - Z wykształcenia konserwator dzieł sztuki (studia na UMK w Toruniu), studiował również grafikę (pracownia sitodruku UMK), dwukrotny stypendysta Bornholms Hojskole w Danii, oraz Fundacji Wyszehradzkiej.

Działa na wielu polach: tworzy grafikę, malarstwo, instalacje przestrzenne, multimedia. Współtworzy szereg projektów interdyscyplinarnych, m.in.: Ostatni Człowiek na Ziemi (z P. Jaworskim i M. Małecką), teatr mody 3cm, Family Tv (z żoną Magdaleną), projekt teatralny Schron (min. z Emiterem, D. Odiją, U. Sawicką), emiter_franczak (projekt łączący działania audio Emitera z video performancem na żywo). Twórca scenografii i kostiumów do ponad 12-tu spektakli teatralnych (teatry: Strefa Ciszy- Poznań, Kana- Szczecin, Rondo- Słupsk, i.in.); projektant mody (twórca 6-ciu kolekcji, prezentowanych w formie teatru mody w Polsce, Anglii, Portugalii); performer (prezentacje w całej Polsce w przestrzeni zamkniętej i otwartej).

Swoje projekty wystawia w Polsce w galeriach (Arsenał w Poznaniu, Kronika w Bytomiu, Wozownia w Toruniu, CSW Łaźnia w Gdańsku, Entropia we Wrocławiu, EL w Elblągu, BWA w Sanoku, Wieża Ciśnień w Koninie, Scena w Koszalinie, i in.), przestrzeni teatralnej (Rondo w Słupsku, Kana w Szczecinie) i publicznej (Toruń, Szczecin, Poznań, Warszawa, Kraków, Słupsk) oraz za granicą (Dania, Szwecja, Anglia, Portugalia, Szwajcaria, Włochy, Węgry, Rosja).

Marcin Dymiter aka Emiter (ur. 1971 w Słupsku)
- Muzyk, improwizator. Absolwent filologii polskiej i edytorstwa na Uniwersytecie Gdańskim (1991-1996) oraz Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Gdańskiego (1996-2002). Przygotowuje rozprawę doktorską na temat kiczu i współczesnej kultury popularnej. Od dzieciństwa grał muzykę. Uczęszczał do szkoły muzycznej, ale dosyć szybko ją porzucił. Słuchacz muzycznych warsztatów w kraju i zagranicą m.in. Warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Francisa Minarda, Wolfganga Fuchsa. Związany z grupami Ewa Braun, Mordy, grał w formacjach gamadisco, Chlupot Mózgu, Ludzie.

Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. To solowy projekt oparty na elektroakustycznych / elektronicznych improwizacjach. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe. Producent muzyczny. Współtwórca i kurator - wspólnie z Ludomirem Franczakiem - festiwalu mikro_makro.

Wystawa potrwa do 4 września. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć darmowy trzyjęzyczny katalog: polski/angielski/niemiecki – do dostania na terenie Muzeum Stutthof w czasie trwania wystawy, a także bezpłatny folder (w wersji 3-językowej folder po polsku/po angielsku/po niemiecku) rozdawany na terenie Muzeum Stutthof.

Zadanie realizowane w ramach projektu „Bez słów” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego, Program Operacyjny Rozwój Instytucji Muzealnych.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1559038162231