Co należy studiować i jaką uczelnie skończyć by mieć w przyszłości gwarancje pracy?Czy można powiedzieć, że bezrobotnymi stajemy się z wyboru wybierając złe kierunki czy słabe szkoły? Dlaczego na niektóre kierunki studiów chętnych trzeba szukać, natomiast na inne jest ich zatrzęsienie?
W obecnych czasach, gdy toczy się wojna o każde miejsce pracy, odpowiedź powinna być jedna, – bo właśnie ten kierunek studiów da nam w przyszłości zatrudnienie! Taką pobudką powinien się kierować każdy myślący młody człowiek. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Zdarza się, że młodzież wybiera kierunek, prostszy, łatwiejszy. Taki, na którym nie ma dużo nauki, egzaminów. Teraz w dobie rosnącej liczby prywatnych szkół wyższych, tytuł magistra może mieć każdy. Nie każdy jednak może ukończyć kierunek studiów, który otworzy przed nim świetlaną przyszłość. Liczy się, zatem trafny, przemyślany wybór.
W licznych rankingach podaje się, że pracę będą mieli:
-informatycy
-specjaliści od telekomunikacji
-biotechnolodzy
-pracownicy obsługi procesów integracji regionalnej
-pracownicy ochrony zdrowia.
A jakie kierunki studiów młodzież z Pomorza wybiera najczęściej?
Uniwersytet Gdański
psychologia - 25*
informatyka - 13
j.angielski - 10
politologia - 10
pedagogika - 9
slawistyka - 8
skandynawistyka - 8
Politechnika Gdańska
zarządzanie i marketing - 10
architektura - 7
biotechnologia - 7
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
turystyka i rekreacja - 10
wychowanie fizyczne - 6
Akademia Morska w Gdyni
organizacja usług turystyczno-hotelarskich - 8
zarządzanie przedsiębiorswem - 6
Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku
pedagogika specjalna z resocjalizacją - 14
geografia - 5
• liczba osób na jedno miejsce
• Dane dotyczą roku akademickiego 2003/04
Specjaliści wypowiadają się, że dziś studia magisterskie i ukończony kierunek to nie wszystko. Liczą się cechy osobowe człowieka: kreatywność, przebojowość, umiejętność szybkiego uczenia się. Liczy się również doświadczenie zdobyte po przez praktyki. Rynek pracy jest nasycony, ale nie oznacza to, że już nikt nie dostanie pracy. Aby znaleźć prace trzeba wykazać się dużym sprytem, inteligencją, cierpliwością i pokorą wobec pracodawców. Pracodawcy oczekują od pracownika zdecydowania, innowacji. Trzeba sumiennie przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych, dokładnie i czytelnie pisać swoje CV, tak by pracodawca odebrał potencjalnego pracownika z jak najlepszej strony. Pierwsze wrażenie to połowa sukcesu.
Gess
phi, co z tego jak i tak po tych studiach nic nie umieją. ? liczy sie wiedza i praktyka ewentualnie jakies certyfikaty.
W kazdym zawodzie potrzebni są dobrzy fachowcy.Młody inzynier czy pracownik fizyczny gdy tylko dostanie pierwszą ma okazję wykazać sie wiedzą, chęcią do pracy, inicjatywą i nie powinien miec problemów.Niby proste i wręcz banalne a jednak to prawda.Mam własną firmę i sposród 5-7 "chętnych" do pracy 1 jest przyzwoity bo reszta to zwykłe nieroby i kończą przygodę z praca po miesiącu. Żeby dobrze zarabiać trzeba pracować w swoim zawodzie parę lat a pieniadze same przyjdą. Dobrych fachowców u nas jest jak na lekarstwo.Oni maja pracę.